piątek, 18 czerwca 2021

Newsroom

PKN Orlen wyemituje euroobligacje w „najbliższym czasie”

msd | 14 maja 2021
Zgodnie z zapowiedzią, płocki koncern ustanowił program emisji średnioterminowych euroobligacji o łącznej wartości do 5 mln euro. Szykuje się do pierwszej oferty, w jego ramach.

Na podstawie przyjętego programu EMTN spółka będzie mogła prowadzić wielokrotne emisje obligacji w różnych walutach oraz o zróżnicowanych terminach zapadalności. Wśród emitowanych papierów może się także znaleźć dług zielony lub zrównoważony.

- Utworzenie programu emisji euroobligacji otwiera nam dostęp do stabilnego źródła finansowania naszych przyszłych inwestycji, szczególnie tych opartych na zrównoważanym rozwoju. Budujemy silny koncern multienergetyczny, który znacząco przyczyni się do transformacji energetycznej polskiej gospodarki w kierunku neutralności emisyjnej – powiedział Daniel Obajtek, prezes Orlenu, cytowany w komunikacie prasowym.

Agencje Moody’s oraz Fitch Ratings ocenił program kolejno na Baa2 oraz BBB-. 

„Pierwsza emisja euroobligacji w ramach programu planowana jest już w najbliższym czasie. Spółka będzie ubiegać się o dopuszczenie poszczególnych serii euroobligacji do obrotu na rynku regulowanym Euronext Dublin, Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie lub innego podmiotu” – wskazano także.

W czerwcu spółka celowa Orlenu musi spłacić wyemitowane w 2014 r. obligacje o wartości 0,5 mld euro.

W ostatnich miesiącach płocki koncern uplasował dwie serie obligacji zrównoważonego rozwoju, każda na 1 mld zł.

Na Catalyst znajduje się sześć serii obligacji Orlenu (niedawna druga emisja ESG jeszcze jest notowana), w tym pięć pochodzących z publicznych ofert, które były adresowane do indywidualnych inwestorów. Papiery te wygasać będą od września tego roku do grudnia przyszłego roku. Najbliższa wykupu seria PKN0921 kwotowana jest przez sprzedającego przy ujemnej rentowności brutto i netto. Najdłuższą detaliczną serię – PKN1222 – nabyć zaś można od ręki przy 0,64 proc. rentowności.

Więcej wiadomości o PKN Orlen S.A.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

Emisje