piątek, 09 grudnia 2022

Newsroom

PKN Orlen złożył do UOKiK wniosek ws. przejęcia PGNiG

msd | 10 maja 2021
Płocki koncern złożył do prezesa urzędu antymonopolowego wniosek o zgodę na przejęcie Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, co ma początkować formalne postępowanie w sprawie kontroli koncentracji.

Według Orlenu, przejecie PGNiG stanowiłoby kolejny krok, w budowaniu koncernu multienergetycznego, uwzględniającego także zamkniętą akwizycje Energi i planowane połączenie z Lotosem.

- Konsekwentnie realizujemy plan budowy koncernu multienergetycznego, który będzie mógł znacznie efektywniej konkurować na globalnym rynku i odpowiadać na wyzwania związane z transformacją energetyczną. (…) Aktywa przejętej już grupy Energa oraz przejmowanego Lotosu stanowią uzupełnienie naszej działalności, natomiast integracja z PGNiG rozszerzy łańcuch wartości koncernu o gaz ziemny – powiedział Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen, cytowany w komunikacie.

W połowie ubiegłego roku płocki koncern zawarł ze skarbem państwa list intencyjny w sprawie przejęcia PGNiG. 

Niedawno Komisja Europejska uznała, że to UOKiK powinien wypowiedzieć się w sprawie przejęcia PGNiG przez PKN Orlen.

Na Catalyst znajduje się sześć serii obligacji Orlenu (niedawna druga emisja ESG jeszcze nie trafiła do obrotu), w tym pięć pochodzących z publicznych ofert, które były adresowane do indywidualnych inwestorów. Papiery te wygasać będą od września tego roku do grudnia przyszłego roku. Najbliższe wykupu papiery PKN0921 wyceniane są z 0,28 proc. rentowności brutto (minus 0,06 proc. netto). Najdłuższa detaliczna seria – PKN1222 – notowana jest natomiast z 0,79 proc. rentowności brutto (0,49 proc. netto).

Po koniec kwietnia PKN Orlen zapowiedział ustanowienie programu emisji euroobligacji o wartości do 5 mld euro. W czerwcu spółka musi spłacić starsze tego typy papiery na 0,5 mld euro.

Więcej wiadomości o PGNiG S.A., PKN Orlen S.A.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst