czwartek, 18 lipca 2019

Newsroom

PKO Bank Hipoteczny z niewielką stałokuponową emisją

msd | 22 sierpnia 2018
Bank uplasował 10-letnie hipoteczne listy zastawne akurat, gdy za sprawą Komisji Nadzoru Finansowego wróciła dyskusja o kredytach mieszkaniowych ze stałą stopą procentową.

Oprocentowanie papierów ustalono na stałe 3,4875 proc. rocznie – wynika z dokumentów opublikowanych na stronie banku. Papiery wyceniono więc około 30 punktów bazowych powyżej 10-letnich papierów (stan na środę około godz. 17:00).

Prawdopodobnie jest to najdłuższa złotowa emisja listów zastawnych na polskim rynku. Wcześniej tak długie papiery banki hipoteczne emitowały wyłącznie w euro.

Sama emisja, jak na PKO BH, ma jednak niewielką wartość, bo 60 mln zł. Zapisy na nowy dług przyjmowano w środę.

Ofertę przeprowadzono akurat kilka dni po tym, jak KNF opublikowała propozycję nowej Rekomendacji S, która zakłada, że banki będą musiały mieć w swojej ofercie kredyty ze stałą stopą lub przynajmniej okresowo stałą stopą. Aktualnie tego typu kredyty spotkać można w bankach tylko sporadycznie.

Emitowane przez PKO BH listy zastawne oceniane są na Aa3 przez agencję Moody’s, co jest najwyższą możliwą oceną do uzyskania w Polsce i o dwa stopnie wyższą od ratingu kraju.

Na Catalyst notowanych jest 13 serii listów zastawnych PKO BH, w tym cztery w euro. Do transakcji nimi, zależnie od serii, dochodzi rzadko lub wcale. Inwestorom detalicznym, którzy poszukiwaliby stałego dochodu przy niskim ryzyku, trudno o zakup listów zastawnych PKO BH na rynku wtórnym, ponieważ mają wysokie nominały (500 tys. zł lub 100 tys. euro).

Więcej wiadomości o PKO Bank Hipoteczny S.A.

Więcej wiadomości kategorii Emisje

Emisje