piątek, 26 kwietnia 2019

Newsroom

PKO Leasing przedłuża wezwanie na akcje Prime Car Management

msd | 11 lutego 2019
PKO Leasing przesunęło termin przyjmowania zapisów w wezwaniu na akcje PCM z 15 do 25 lutego. Oferowana cena wciąż pozostaje jednak znacznie niższa od propozycji Hitachi Capital Polska.

Aktualnie PKO Leasing wciąż oferuje 11,38 zł za jedną akcję PCM. Tymczasem w kontrwezwaniu ogłoszonym przez Hitachi Capital Polska proponowaną cenę podniesiono w ubiegłym tygodniu z 12,09 zł do 18,05 zł za jedną akcję PCM.

Planowo zapisy na akcje PCM w wezwaniu ogłoszonym przez Hitachi zakończą się 22 lutego. Trzy dni później końca dobiegnie oferta PKO Leasing. Samo jej przedłużenie może wskazywać, że PKO nie powiedziało jeszcze ostatniego słowa w licytacji.

Zarówno Hitachi, jak i PKO Leasing, wzywają na 100 proc. akcji PCM, a minimalny próg dojścia wezwania do skutku obaj oferujący ustalili na 66 proc. akcji.

Kapitał PCM dzieli się na 11,91 mln akcji, co przy najwyższej obecnie ofercie (18,05 zł od Hitachi) wycenia całą spółkę na niecałe 215 mln zł, tj. 0,47x wartości księgowej.

Po informacji o wydłużeniu wezwania przez PKO Leasing notowania PCM rosną do 19 zł za walor.

Na Catalyst notowane są wygasające w grudniu 2020 r. obligacje PCM o wartości 250 mln zł (PCM1220), które zabezpieczono zastawem na zbiorze pojazdów, oświadczeniem o poddaniu się egzekucji oraz poręczeniem spółek zależnych. To dopiero zmiana kontroli właścicielskiej mogłaby stanowić naruszenie warunków emisji. Niemniej, samo wezwanie nie pozostaje neutralne dla obligacji. Choćby dlatego, że wycofanie akcji PCM z giełdowego obrotu, do czego dążą obaj wzywający, stanowiłoby przypadek naruszenia warunków emisji obligacji. Zresztą niewykluczone, że któryś z nowych właścicieli byłby zainteresowany zrefinansowaniem papierów dłużnych, ponieważ spółka musiała ostatnio prosić obligatariuszy o zrzeczenie się możliwości składania żądań przedterminowego wykupu w razie naruszenia wskaźnika zadłużenia w kolejnych kwartałach.

Obligacjami PCM1220 wciąż nie handlowano od giełdowego debiutu z maja ubiegłego roku. Papiery znajdują się w portfelach inwestorów instytucjonalnych. Oprócz funduszy część długu objął też EBOR.

Więcej wiadomości o Prime Car Management S.A.

 • Fundusz PSC nie przejmie Prime Car Management

  25 kwietnia 2019
  PSC III oraz PSC Bidco zdecydowały o nienabywaniu akcji PCM w ramach zakończonego wezwania. Akcjonariusze leasingowej spółki zapisali się na sprzedaż mniej niż 66 proc. akcji.
  czytaj więcej
 • PKO Leasing wraca do gry o przejęcie PCM

  18 kwietnia 2019
  PKO Leasing ogłosiło nowe wezwanie do sprzedaży 11,91 mln akcji Prime Car Management. Tym razem spółka proponuje 23,75 zł za każdą akcję.
  czytaj więcej
 • Wezwanie na Prime Car Management przedłużone

  10 kwietnia 2019
  W poniedziałek wieczorem fundusz Pollen Street Capital przedłużył wezwanie na akcje PCM z 15 do 16 kwietnia, dzień później ponownie przesunął termin przyjmowania zapisów od akcjonariuszy spółki, tym razem do 24 kwietnia. Chodzić może o bankowe kowenanty.
  czytaj więcej
 • Prime Car Management ze stratą w IV kwartale

  28 marca 2019
  Ubiegłoroczny zysk netto leasingowej grupy spadł o 34,9 mln zł do 0,9 mln zł, a w samym IV kwartale miała ona 8,2 mln zł straty netto. Słabe wyniki przy rosnącej flocie, którą trzeba finansować kapitałem obcym, negatywnie odbijają się też na wskaźnikach zadłużenia. W podwyższonym kowenancie udaje się jednak zmieścić.
  czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

Emisje