czwartek, 22 sierpnia 2019

Newsroom

PKO Leasing przedłuża wezwanie na akcje Prime Car Management

msd | 11 lutego 2019
PKO Leasing przesunęło termin przyjmowania zapisów w wezwaniu na akcje PCM z 15 do 25 lutego. Oferowana cena wciąż pozostaje jednak znacznie niższa od propozycji Hitachi Capital Polska.

Aktualnie PKO Leasing wciąż oferuje 11,38 zł za jedną akcję PCM. Tymczasem w kontrwezwaniu ogłoszonym przez Hitachi Capital Polska proponowaną cenę podniesiono w ubiegłym tygodniu z 12,09 zł do 18,05 zł za jedną akcję PCM.

Planowo zapisy na akcje PCM w wezwaniu ogłoszonym przez Hitachi zakończą się 22 lutego. Trzy dni później końca dobiegnie oferta PKO Leasing. Samo jej przedłużenie może wskazywać, że PKO nie powiedziało jeszcze ostatniego słowa w licytacji.

Zarówno Hitachi, jak i PKO Leasing, wzywają na 100 proc. akcji PCM, a minimalny próg dojścia wezwania do skutku obaj oferujący ustalili na 66 proc. akcji.

Kapitał PCM dzieli się na 11,91 mln akcji, co przy najwyższej obecnie ofercie (18,05 zł od Hitachi) wycenia całą spółkę na niecałe 215 mln zł, tj. 0,47x wartości księgowej.

Po informacji o wydłużeniu wezwania przez PKO Leasing notowania PCM rosną do 19 zł za walor.

Na Catalyst notowane są wygasające w grudniu 2020 r. obligacje PCM o wartości 250 mln zł (PCM1220), które zabezpieczono zastawem na zbiorze pojazdów, oświadczeniem o poddaniu się egzekucji oraz poręczeniem spółek zależnych. To dopiero zmiana kontroli właścicielskiej mogłaby stanowić naruszenie warunków emisji. Niemniej, samo wezwanie nie pozostaje neutralne dla obligacji. Choćby dlatego, że wycofanie akcji PCM z giełdowego obrotu, do czego dążą obaj wzywający, stanowiłoby przypadek naruszenia warunków emisji obligacji. Zresztą niewykluczone, że któryś z nowych właścicieli byłby zainteresowany zrefinansowaniem papierów dłużnych, ponieważ spółka musiała ostatnio prosić obligatariuszy o zrzeczenie się możliwości składania żądań przedterminowego wykupu w razie naruszenia wskaźnika zadłużenia w kolejnych kwartałach.

Obligacjami PCM1220 wciąż nie handlowano od giełdowego debiutu z maja ubiegłego roku. Papiery znajdują się w portfelach inwestorów instytucjonalnych. Oprócz funduszy część długu objął też EBOR.

Więcej wiadomości o Prime Car Management S.A.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

 • Tarczyński chce przejąć Kanię

  22 sierpnia 2019
  Producent wędlin złożył warunkową ofertę nabycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa konkurencyjnych Zakładów Mięsnych Henryk Kania, które znajdują się w postępowaniu restrukturyzacyjnym.
  czytaj więcej
 • Dalszy wzrost zadłużenia Voxelu

  22 sierpnia 2019
  Dług netto diagnostycznej grupy przekroczył 100 mln zł na koniec II kwartału, co tylko częściowo można wyjaśnić nowymi standardami księgowymi. Voxel sporo inwestuje w aktywa trwałe i akwizycje, czego owoce na razie nie rekompensują wzrostu zadłużenia.
  czytaj więcej
 • Archicom kupi działkę za 40,5 mln zł

  22 sierpnia 2019
  Spółka zależna dewelopera zawarła warunkową umowę nabycia nieruchomości gruntowej we Wrocławiu za cenę 40,5 mln zł netto, na której zamierza wybudować około 370 mieszkań.
  czytaj więcej
 • Słabszy kwartał JHM Development

  21 sierpnia 2019
  Zysk netto dewelopera spadł w II kwartale do najniższego poziomu od blisko trzech lat, a jego przepływy operacyjne były ujemne. Dług netto po raz pierwszy od pięciu lat przekroczył więc 65 mln zł.
  czytaj więcej

Emisje