wtorek, 24 września 2024

Newsroom

Przeciętny kupon obligacji firm idzie na 9,6 proc.

msd | 31 marca 2022
Sześciomiesięczna stawka WIBOR, o którą opiera się trzy czwarte giełdowych obligacji korporacyjnych ze zmiennym kuponem, przebiła 5 proc. Jeśli tylko rynkowe oczekiwania się sprawdzą, w niedługim czasie ponad 40 proc. zmiennokuponowego długu przedsiębiorstw na Catalyst będzie płacić dwucyfrowe odsetki.

W minioną środę stawka WIBOR 6M wzrosła o 3 pb., osiągając 5,02 proc. i jest ona już o ponad 4,7 pkt proc. wyżej niż przed rozpoczętym w październiku cyklem podwyżek stóp procentowych. WIBOR 3M wzrósł w tym czasie o ponad 4,5 pkt proc. do 4,74 proc. w środę, praktycznie wyceniając już dwie kolejne podwyżki stopy referencyjnej, każda po 50 pb. W ślad za WIBOR-ami rośnie oprocentowanie większości notowanych na Catalyst obligacji korporacyjnych, choć odbywa się to z pewnym opóźnieniem.

Na 235 aktualnie notowanych złotowych obligacji firm na GPW aż 199 ma zmienny kupon. Odpowiadają one jednak za niemal 97 proc. znajdującego się w obrocie zadłużenia. Póki co, od początku października średnie oprocentowanie zmiennokuponowych papierów wzrosło o 2,45 pkt proc. do 6,22 proc., co oznacza, że dotychczasowe podwyżki WIBOR-ów zostały pokryte w niewiele ponad połowie. A przecież rynek wycenia dalsze wzrosty tych stawek. 

Według notowań z tynku terminowego, trzy- i sześciomiesięczny WIBOR sięgną za trzy miesiące około 5,8 i 6 proc., dalej windując oprocentowanie większości giełdowych korporatów. 

Gdyby już dziś zresetować stawki WIBOR na zmiennokuponowych obligacjach, ich średnie oprocentowanie wzrosłoby do 8,55 proc., a blisko jedna piąta serii miałaby dwucyfrowe kupony. W perspektywie kolejnych miesięcy, uwzględniających oczekiwane WIBOR-y z połowy tego roku, przeciętny kupon firmowego długu ze zmiennym oprocentowaniem zbliżyłby się do 9,6 proc., a 44 proc. istniejących dziś obligacji płaciłoby co najmniej 10 proc. w skali roku. W pojedynczych przypadkach przekraczając 11,5-12 proc. (EuCO, BBI Development, czy wybrane serie Cavatiny Holding, JHM Development, czy Victorii Dom).

Aktualnie średnia marża na giełdowych korporatach to 3,61 pkt proc. ponad WIBOR (mediana to 3,78 pkt proc.), zwykle ten sześciomiesięczny, który jest podstawą do ustalania oprocentowania około 75 proc. zmiennokuponowych papierów.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

  • Inwestycje Vindexusa na hamulcu

    23 września 2024
    Windykator powstrzymuje się od zakupów bankowych wierzytelności, które – jego zdaniem – są zbyt drogie. To zaś prowadzi do kumulacji gotówki na jego rachunkach
    czytaj więcej
  • Koszty działania i odpisy obniżyły wyniki Banku Pocztowego

    20 września 2024
    Pomimo wzrostu podstawowych dochodów, zysk netto Pocztowego spadł o 23 proc. r/r do 82,5 mln zł w I półroczu. Bank przekonuje, że to wciąż jednak wynik powyżej planu.
    czytaj więcej
  • PragmaGO z miliardem obrotów; wchodzi do Rumunii

    20 września 2024
    Wartość należności sfinansowanych przez faktoringowo-pożyczkową grupę wzrosła o 17 proc. r/r do 1,03 mld zł w I półroczu, co wymagało dalszego wzrostu jej zadłużenia. Po wielu zapowiedziach, PragmaGO zrealizuje pierwszą zagraniczną akwizycję, która sfinansowana zostanie głównie dokapitalizowaniem od Enterprise Investors.
    czytaj więcej
  • Enea poprawiła strukturę zadłużenia

    19 września 2024
    W II kwartale energetyczna grupa nie tylko obniżyła wysokość zadłużenia finansowego, ale równocześnie wydłużyła strukturę jego zapadalności, czym zapewniła sobie też poprawę płynności.
    czytaj więcej