czwartek, 8 maja 2025

Newsroom

RPP obniżyła stopy procentowe o 50 pkt bazowych

msd | 7 maja 2025
Zgodnie z oczekiwaniami, Rada Polityki Pieniężnej obniżyła w środę wysokość głównej stopy NBP do 5,25 proc.

Po półtorarocznej przerwie RPP wróciła do obniżek stóp procentowych. I podobnie jak poprzednio, zdecydowała się na nie tuż przed wyborami – teraz prezydenckimi, poprzednio parlamentarnymi. Tym razem cięć ma być jednak więcej, a ich łączna skala znacznie głębsza, na co wskazują prognozy ekonomistów, jak i rynkowe wyceny. 

Rynek od miesiąca z dużym przekonaniem oczekiwał na majową obniżkę stóp procentowych, wskutek czego trzy- i sześciomiesięczne stawki WIBOR spadły odpowiednio z 5,85 do 5,35 proc. oraz z 5,75 do 5,03 proc. Innymi słowy, jeszcze przed środową decyzją Rady kupony części obligacji korporacyjnych zaczęły się obniżać. Ich głębsze spadki prawdopodobnie jednak dopiero przed nami.   

Obok właśnie ogłoszonej obniżki, dość powszechny wśród ośrodków analitycznych scenariusz zakłada bowiem, że w tym roku w grę wchodzić mogą jeszcze jedno lub dwa cięcia, łącznie o 50 lub 75 pkt bazowych. W przyszłym roku dojść mogłoby do tego kolejne 100 pb. obniżek, wskutek czego w horyzoncie 2026 r. stopa referencyjna mogłaby zejść do 3,5-3,75 proc.

„W naszej ocenie w 2025 stopy mogą spaść w sumie o 125 pb. i do 3,75 proc. na koniec 2026 r.” – napisali ekonomiści ING Banku w serwisie X.

Za możliwością jeszcze głębszego cięcia, do 3,5 proc. w 2026 r., opowiadają się natomiast choćby ekonomiści Banku Pekao, jak i BGK.

Zarówno notowania złotego, jak i obligacji skarbowych pozostały bez większych reakcji na środową decyzję RPP. Ich ruch zauważyć można było natomiast przed miesiącem, gdy RPP mocno zmieniła retorykę, niejako z wyprzedzeniem zapowiadając cięcie stóp.

Więcej wiadomości o Skarb Państwa

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Podsumowanie tygodnia: Panika bez infekcji

    2 maja 2025
    Sądząc po skali spadków piątkowych notowań, roczny raport Ghelamco był tym, który rozstrzygnął wahania części inwestorów i skłonił ich do sprzedaży obligacji dewelopera i akceptacji wycen poniżej 80 proc. nominału. Ważne jest jednak to, że panika nie rozlewa się na inne papiery na Catalyst.
    czytaj więcej
  • Spodziewane wyhamowanie inflacji

    30 kwietnia 2025
    Według szybkiego szacunku GUS, ceny towarów i usług konsumpcyjnych rosły w kwietniu o 4,2 proc. r/r wobec 4,9 proc. r/r w marcu. A to może przypieczętować majową obniżkę stóp procentowych.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Trzyletni szczyt w zasięgu

    17 kwietnia 2025
    Polskie obligacje skarbowe nie dały się ponieść fali marcowej wyprzedaży niemieckich bundów, ani kwietniowej panice widocznej na wykresach notowań amerykańskiego długu. Stare giełdowe porzekadło mówi, że jeśli coś nie chce tanieć, to będzie drożało.
    czytaj więcej
  • Raport miesięczny DM NWAI (marzec 2025)

    14 kwietnia 2025
    W marcu obrót na Catalyst osiągnął 559,74mln zł, czyli powyżej 12-miesięcznej średniej (537,59 mln zł) i o 4 proc. więcej niż w styczniu.
    czytaj więcej