czwartek, 24 sierpnia 2017

Newsroom

Raport DM Navigator: Deweloperzy z Catalyst nie zwalniają tempa

DM Navigator | 06 kwietnia 2017
Wiodący deweloperzy z rynku Catalyst wykorzystują dobrą koniunkturę na rynku, poprawiając wolumeny sprzedaży i wyniki. Utrzymujące się pozytywne warunki makroekonomiczne wspierające popyt na mieszkania oraz duża aktualna i przygotowywana oferta deweloperów pozwalają sądzić, że w 2017 r. wyśrubują oni rekordy sprzedażowe, które przełożą się na rekordowe wyniki w latach 2017-2018.

Poprzedni rok był dla większości deweloperów bardzo udany. Sprzyjająca sytuacja makroekonomiczna zaowocowała w 2016 r. wzrostem przekazań na całym rynku o 26,7 proc. r/r. Wśród analizowanych przez nas 13 deweloperów dynamika była jeszcze bardziej wyraźna, a wzrost wyniósł 39 proc. r/r, przy jednoczesnym wzroście przychodów z działalności deweloperskiej o 30 proc. r/r. Warto odnotować, że dwóch spośród analizowanych deweloperów zanotowało ponad trzycyfrowe wzrosty liczby przekazanych mieszkań r/r. Wysoką dynamikę rozwoju rynku obrazuje również liczba umów deweloperskich i przedwstępnych - analizowani deweloperzy w 2016 r. sprzedali o ponad 24 proc. więcej mieszkań niż w roku ubiegłym. Warto również wspomnieć, że w ubiegłym roku większość deweloperów zdecydowanie przekroczyła przyjęte cele sprzedażowe, co wskazuje, iż popyt na nowe mieszkania przerósł oczekiwania zarządów. Zakładamy, że w tym roku w analizowanej grupie nawet 10 deweloperów może osiągnąć sprzedaż na poziomie 1000 lokali rocznie. Dobry okres dla deweloperów znajduje również odbicie w realizowanych marżach brutto (średnia ok. 25 proc.) i netto ze sprzedaży (średnia ok. 15 proc.), które utrzymują się na wysokim poziomie. 

Dobre wyniki sprzedażowe wpłynęły na zwiększoną aktywność deweloperów mieszkaniowych w zakresie pozyskiwania środków na nowe projekty, w tym poprzez emisje obligacji korporacyjnych. Analizowani deweloperzy wyemitowali w 2016 r. obligacje o wartości przekraczającej 800 mln zł, spłacając w tym czasie obligacje o wartości ok. 300 mln zł. Od 2012 r. spada poziom zadłużenia netto deweloperów – dzieje się tak za sprawą rosnących środków pieniężnych, których deweloperzy posiadali ponad 2,2 mld na koniec 2016 r. Deweloperzy akumulują nadwyżki, by móc szybko reagować na okazje inwestycyjne oraz nabywać grunty na realizację projektów.

Warto zauważyć, że w ostatnich latach deweloperzy chętniej korzystają z finansowania poprzez emisje obligacji zastępując w dużym stopniu kredyty bankowe. Na koniec 2016 r. udział finansowania obligacyjnego w strukturze zadłużenia finansowego deweloperów mieszkaniowych wynosił około 65 proc. Do końca 2017 r. analizowani deweloperzy zobowiązani są wykupić obligacje o łącznej wartości przekraczającej 340 mln zł. Spółki, chcąc utrzymać ambitne cele sprzedażowe z roku 2017 w następnych latach, będą chciały w naszej ocenie refinansować sporą część obligacji zapadających w 2017 r. oraz 2018 r.

Dodatkowo załączony raport zawiera analizę wybranych deweloperów z rynku Catalyst, tj.: Archicom SA, Atal SA, Developres sp. z o.o., Dom Development SA, J.W. Construction SA, LC Corp SA, Lokum Developer SA, Marvipol SA, Murapol SA, Polnord SA, Robyg SA, Ronson Europe NV, Vantage Development SA.

 • Robyg podnosi prognozę zysku netto

  23 sierpnia 2017
  Deweloper oczekuje w tym roku 105 mln zł zysku netto przypisanego akcjonariuszom spółki dominującej wobec prognozowanych dotychczas 90 mln zł.
  czytaj więcej
 • Rosną zyski Marvipolu

  17 sierpnia 2017
  Dewelopersko-dealerska grupa wypracowała w I półroczu 26,3 mln zł zysku netto w segmencie motoryzacyjnym i 11,9 mln zł w segmencie deweloperskim, który lada moment zostanie wydzielony do innej spółki.
  czytaj więcej
 • Spółka zależna Murapolu wypuściła obligacje

  11 sierpnia 2017
  Należąca do dewelopera spółka Aoram uplasowała obligacje o wartości nominalnej 44,1 mln zł. Wpływy z emisji trafiły do Murapolu w formie pożyczki.
  czytaj więcej
 • Lokum Deweloper bardziej zadłużony

  09 sierpnia 2017
  Gwałtowny wzrost zobowiązań w II kwartale to skutek nie tylko przeprowadzonej w tym czasie emisji obligacji, ale i rekordowych przedpłat od klientów, które stanowią o potencjale do zaksięgowania przychodów z przekazywanych w najbliższych miesiącach lokali.
  czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Analizy

 • Obligacje Getin Noble Banku – raport rynkowy

  07 sierpnia 2017
  Notowane na Catalyst papiery GNB ostatnimi czasy straciły wigor, który wykazywały od grudnia do marca. Po odrobieniu części strat i późniejszych kilku miesiącach uspokojenia notowania ponownie nieco się osunęły, a rentowności wróciły w okolice tych z końca ubiegłego roku. Warunki na rynku wtórnym niezmiennie wypadają korzystniej od nowej emisji.
  czytaj więcej
 • Analiza Eurocent

  17 lipca 2017
  W czerwcu bieżącego roku Eurocent nie spłacił jednej serii obligacji o wartości 1,8 mln zł. 6 lipca 2017 roku spółka złożyła wniosek o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego wraz z wnioskiem o ogłoszenie upadłości.
  czytaj więcej
 • Analiza Capital Service

  03 kwietnia 2017
  "Wprowadzone w marcu 2016 roku ograniczenia kosztów udzielanych pożyczek nie spowodowały spustoszenia w biznesie Capital Service. Grupa szybko wprowadziła do oferty nowe produkty, lepiej dopasowane do ograniczeń ustawowych."
  czytaj więcej
 • Analiza PCC Rokita

  27 marca 2017
  "Grupa przyzwyczaiła obligatariuszy do stabilności osiąganych wyników i rozsądnego zarządzania długiem czy płynnością. W 2016 roku dołożyła do tego niesamowity wzrost wyników finansowych, które pozwalają na spłatę długu w rekordowo krótkim czasie."
  czytaj więcej

Emisje