piątek, 30 września 2022

Newsroom

Rekord sprzedaży obligacji detalicznych pobity ponad 2,5-krotnie

msd | 05 lipca 2022
Czerwcowa sprzedaż oszczędnościowych obligacji skarbu państwa sięgnęła około 14 mld zł, wynika z obliczeń Obligacje.pl na podstawie danych KDPW.

Do 4 lipca włącznie w Depozycie zarejestrowano 14 mld zł papierów detalicznych z czerwcowej oferty, z czego niemal 5,7 mld zł przypadało na nowe 12-miesięczne obligacje ROR0623, a kolejne 4,8 mld zł to antyinflacyjne czterolatki COI0626. Próg miliarda złotych przekroczyły jeszcze – także nowe – dwuletnie papiery DOR0624 (1,3 mld zł). Nieco poniżej niego znalazły się zaś trzymiesięczne obligacje OTS0922, a także emerytalne dziesięciolatki EDO0632.

Jeśli resort finansów potwierdzi dane KDPW (a niewykluczone, że MF pokaże jeszcze większą sprzedaż), czerwcowy wynik może na długo pozostać niepobity. Już teraz jest on ponad 2,5-krotnie lepszy od dotychczasowego rekordu z kwietnia 2020 r., gdy MF sprzedało 5,4 mld zł obligacji detalicznych.

W związku z niespotykanym dotąd popytem, w czerwcu Ministerstwo Finansów musiało dwukrotnie zwiększać ofertę obligacji, najpierw rocznych, a później czteroletnich. 

Wprowadzone w czerwcu do oferty 12-miesięczne obligacje oprocentowane są według stopy referencyjnej NBP. A w przypadku nowych 24-miesięcznych papierów do stopy referencyjnej MF dolicza dodatkowe 0,25 pkt proc. marży. Prawdopodobnie to nie koniec zmian w ofercie obligacji detalicznych, bo w kolejnych miesiącach ma dojść też do przełamania monopolu PKO BP na ich sprzedaż. Jak na razie, wiadomo, że papiery oszczędnościowe będzie można też kupić w Banku Pekao.

Oferowane w lipcu 12- i 24-miesięczne serie ROR0723 i DOR0724 oprocentowane są w pierwszym miesięcznym okresie odsetkowym kolejno na 6,0 oraz 6,25 proc. w skali roku. Z kolei popularne antyinflacyjne czterolatki w pierwszym roku dadzą zarobić 6,0 proc., a później ich oprocentowanie wyznaczane będzie w oparciu o wskaźnik inflacji powiększony o 1,0 pkt proc. marży.

Więcej wiadomości o Skarb Państwa

Więcej wiadomości kategorii Emisje