niedziela, 7 czerwca 2026

Newsroom

RPP pozostawiła stopy procentowe bez zmian

msd | 2 czerwca 2026
Zgodnie z oczekiwaniami, Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o utrzymaniu stóp na niezmienionym poziomie, w tym referencyjnej wynoszącej 3,75 proc.

Wtorkowa decyzja RPP jest w pełni zgodna z rynkowymi oczekiwaniami, które tylko umocniły się wokół utrzymania stóp na niezmienionym poziomie po piątkowych danych o majowej inflacji (3,1 proc. r/r wobec prognozowanych 3,7 proc.). 

„Zaskakujący spadek inflacji w maju daje RPP więcej czasu na ocenę czy w obliczu szoku naftowego potrzebne będzie zacieśnienie polityki pieniężnej w Polsce” – napisali na gorąco ekonomiści ING Banku.

Według nich, bazowym scenariuszem na 2026 r. pozostaje stabilizacja stóp procentowych na obecnym poziomie. Podobne scenariusze kreślą też między ekonomiści Banku Pekao oraz PKO BP.

We wtorek po południu notowania krajowych obligacji praktycznie nie reagowały na spodziewaną decyzję RPP. Rentowność dziesięciolatek pozostawała poniżej 5,68 proc. 

Więcej wiadomości o Skarb Państwa

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Podsumowanie tygodnia: Uśpiony rynek

    5 czerwca 2026
    Kilku mniejszych deweloperów, których obligacje notowane są na Catalyst pokazało słabsze bilanse i rosnące wskaźniki zadłużenia, ale nie zrobiło to wrażenia na inwestorach przyzwyczajonych do wysokiego bezpieczeństwa na rynku, na którym od czterech lat nie zanotowano defaultu.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Tydzień dla byków

    29 maja 2026
    Na krajowym rynku tydzień zakończył się nawet lepiej niż rozpoczął. Po publikacji zaskakująco niskiego wstępnego odczytu inflacji rentowność naszych dziesięciolatek spadła o 18 punktów bazowych i przy okazji znalazła się też niżej niż na koniec kwietnia, co będzie miało wpływ na statystyki miesiąca.
    czytaj więcej
  • Inflacyjna niespodzianka w maju

    29 maja 2026
    Według szybkiego szacunku GUS, wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych wyniósł 3,1 proc. w maju, notując znacznie niższy poziom od oczekiwań.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Ruch powrotny

    22 maja 2026
    Umocnienie obligacji skarbowych obserwowane w drugiej połowie tygodnia nie rozstrzyga jeszcze dylematu, przed jakim stoją inwestorzy - czy niedawne wybicie z kilkuletniej konsolidacji było sygnałem do opuszczenia tonącego okrętu, czy może niepowtarzalną okazją do tanich zakupów.
    czytaj więcej