czwartek, 02 lipca 2020

Newsroom

Ronson zapewnia o bezpiecznych poziomach płynności i zadłużenia

msd | 30 kwietnia 2020
Deweloper obserwuje istotny spadek sprzedaży w kwietniu i spodziewa się istotnego negatywnego wpływu pandemii koronawirusa na sprzedaż w kolejnych miesiącach tego roku.

W I kwartale Ronson zwiększył sprzedaż mieszkań o 60 proc. r/r do 278 lokali, ale w kwietniu obserwuje już „istotny spadek” liczby zawieranych umów. Zdaniem spółki należy to wiązać z pandemią koronawirusa i jej skutkami, w tym ograniczeniami w przemieszczaniu się, osłabieniem popytu na mieszkania oraz zaostrzeniem warunków przyznawania kredytów.

„Na podstawie wstępnych analiz wpływu epidemii COVID-19 na Polską gospodarkę, a w szczególności na rynek mieszkaniowy, oraz biorąc pod uwagę, że powyższa sytuacja może utrzymywać się również w kolejnych miesiącach, emitenta ocenia, że może mieć ona istotny negatywny wpływ na poziom sprzedaży mieszkań w całym drugim kwartale 2020 r. a nawet w całym 2020 roku.” – poinformował Ronson.

Deweloper zapewnia, że wszystkie prace na realizowanych przez niego projektach prowadzone są zgodnie z harmonogramem. Spółka nie przewiduje opóźnień w wydaniu lokali w najbliższym czasie, ale spodziewa się, że przedłużający się stan pandemii może negatywnie wpłynąć na tempo uzyskiwania decyzji administracyjnych (pozwoleń na budowę i pozwoleń na użytkownie).

Równocześnie Ronson ocenia też, że sytuacja płynnościowa grupy i poziom jej zadłużenia utrzymują się na bezpiecznym poziomie.

Na Catalyst znajduje się pięć serii obligacji Ronsona, w tym dwie wygasające w lipcu i sierpniu, warte kolejno 15 oraz 10 mln zł. W środę wyceniano je kolejno na 99,77 i 99,97 proc. nominału.

Więcej wiadomości o Ronson Development SE

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

 • Kredyt Inkaso wyemitowało obligacje dla swojego funduszu wierzytelności

  02 lipca 2020
  W ramach transakcji wewnątrzgrupowej spółka uplasowała warte 30,3 mln zł pięcioletnie papiery dłużne, które zostały opłacone potrąceniem wierzytelności. Tłem transakcji są pakiety wierzytelności stanowiące zabezpieczenie wartych 210 mln zł obligacji KRI0423.
  czytaj więcej
 • Wynik EBITDA grupy CCC spadł o 88 proc. r/r w II kw.

  02 lipca 2020
  Obuwnicza grupa zanotowała wstępnie 40 mln zł zysku EBITDA i 112 mln zł straty operacyjnej w II kwartale, na co wpływ miały nie tylko covidowe ograniczenia sprzedaży, ale i szereg dodatkowych rezerw.
  czytaj więcej
 • Fatalne sprawozdanie OT Logistics

  01 lipca 2020
  116 mln zł skonsolidowanej straty netto, ponad 513 mln zł dziury w kapitale obrotowym i szereg uwag audytora – to najkrótsze podsumowanie dokonań grupy OT Logistics w 2019 r. Szczęśliwie, przykrywa je jednak kolejna płynnościowa kroplówka, otrzyma od wierzycieli w miniony wtorek.
  czytaj więcej
 • Audytor nie widzi szans dla Brastera

  01 lipca 2020
  Zdaniem biegłego, który wydał negatywną opinię o rocznym sprawozdaniu Brastera, spółka nie ma realnej alternatywy dla likwidacji lub zaniechania działalności, dlatego przyjęte przez zarząd założenie kontynuacji działalności nie było zasadne.
  czytaj więcej

Emisje