czwartek, 02 maja 2024

Newsroom

Rośnie oprocentowanie detalicznych obligacji skarbowych

msd | 24 listopada 2016
Ministerstwo Finansów podniesie od grudnia kupony dla trzy-, cztero- i dziesięcioletnich papierów oferowanych inwestorom detalicznym.

W pierwszym sześciomiesięcznym okresie odsetkowym kupon dla trzyletnich papierów wzrośnie z obecnych 2,1 do 2,2 proc., później zaś pozostanie równy stopie WIBOR 6M. Z kolei oprocentowanie czteroletnich obligacji wzrośnie z 2,3 do 2,4 proc., a dziesięcioletnich z 2,5 do 2,7 proc. Stawki te obowiązują w pierwszym roku, w kolejnych latach oprocentowanie wciąż ustalane będzie w oparciu o wskaźnik inflacji powiększony o marżę, wynoszącą – tak jak dotychczas – odpowiednio 1,25 oraz 1,5 pkt proc. 

Z obligacji znajdujących się w stałej ofercie MF nie zmienia się tylko oprocentowanie dla stałokuponowych dwulatek, które akurat są najpopularniejszymi papierami (zwykle odpowiadają za 75-80 proc. sprzedaży). W grudniu na obligacjach tych wciąż zarobić będzie można 2 proc. w skali roku.

Natomiast na wyższe kupony od grudnia będą mogli też liczyć beneficjenci programu „Rodzina 500 plus”. Oprocentowanie sześcio- i dwunastoletnich papierów rośnie w pierwszym roku z 2,6 i 3 proc. odpowiednio do 2,8 oraz 3,2 proc. W kolejnych latach ustalane będzie według formuły inflacja plus marża, której poziom pozostanie bez zmian (1,75 i 2 pkt proc.).

- Odnotowane na rynku hurtowym wzrosty rentowności obligacji średnio i długoterminowych znalazły odzwierciedlenie w oprocentowaniu grudniowej oferty obligacji oszczędnościowych. Wyższy kupon w pierwszym okresie odsetkowym o 0,1-0,2 punktu procentowego w przypadku 3-, 4- i 10-letnich obligacji oraz obligacji rodzinnych pozwoli uzyskać wyższy zysk już na początku oszczędzania – powiedział Piotr Nowak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, cytowany w komunikacie prasowym.

W czwartek po południu dziesięcioletnie obligacje DS0726 i DS0727 notowane są na Catalyst z rentownościami wynoszącymi odpowiednio 3,51 i 3,7 proc. brutto. Są to wprawdzie papiery hurtowe, ale na rynku wtórnym handlować mogą nimi także inwestorzy detaliczni.

Więcej wiadomości kategorii Emisje