wtorek, 17 lipca 2018

Newsroom

S&P podniósł perspektywę ratingu GetBacku

msd | 19 lutego 2018
Agencja podniosła perspektywę oceny kredytowej windykatora ze stabilnej do pozytywnej. Sam rating pozostaje na poziomie B.

S&P oczekuje ekspansji GetBacku w latach 2018-2019, która będzie połączona ze wzrostem przychodów oraz wyniku EBITDA. Agencja prognozuje dla windykatora około 50-proc. marżę EBITDA oraz wskaźnik dług netto/EBITDA na poziomie 2,7-3,5x. S&P bierze przy tym pod uwagę przeprowadzone IPO oraz możliwość dodatkowego dokapitalizowania.

Pozytywna perspektywa ratingu oznacza, że S&P może podnieść ocenę GetBacku, jeśli utrzyma wysoką zyskowność i odpowiednią płynność przy jednoczesnym utrzymaniu długu do EBITDA poniżej 4,0x.

- Jest to dla nas bardzo dobra wiadomość, która potwierdza stabilność i bezpieczeństwo naszego modelu biznesowego. Jesteśmy spółką transparentną poddającą się ocenom ratingowym już trzech agencji i tym bardziej cieszy nas, że po blisko roku Standars&Poor’s podwyższa nam perspektywę naszego ratingu. GetBack rozwija się dynamicznie, ale jednocześnie dbamy, żeby wzrost był kontrolowany i bezpieczny – zaznaczył Konrad Kąkolewski, prezes GetBacku, cytowany w komunikacie prasowym.

S&P oczekuje, że wskaźniki zadłużenia GetBacku mogą się nieco pogorszyć, pozostając jednak na podobnym poziomie do rynkowej średniej dla porównywalnych podmiotów.

GetBack posiada rating S&P od marca ubiegłego roku. W styczniu tego roku ocenę spółce nadała też agencja Fitch, która przyznała jej B+ z perspektywą stabilną. Windykator posiada też ocenę od agencji EuroRating (BB z perspektywą stabilną).

Na Catalyst znajduje się 28 serii obligacji GetBack z terminami spłaty od marca tego roku do kwietnia 2021 r. Najdłuższe papiery, zapadające w latach 2020-2021, to serie uplasowane w ramach emisji publicznych. Rynek wycenia je poniżej nominału, z 6,0-6,3 proc. rentowności brutto.

W poniedziałek GetBack ruszył też z publiczną ofertą obligacji, tym razem spółka oferuje WIBOR 3M plus 4,4 pkt proc. marży za 3,5-letni dług. Emisja warta jest 15 mln zł.

Więcej wiadomości o GetBack S.A.

 • Obligatariusze GetBacku na celowniku manipulantów

  16 lipca 2018
  Właściciele papierów dłużnych windykatora otrzymują telefony od osób proponujących im „odkupienie” trefnych obligacji. W praktyce chodzi o nakłonienie do kolejnych inwestycji, tym razem za dwu-, trzykrotnie wyższe kwoty.
  czytaj więcej
 • Abris odrzucił propozycję rady wierzycieli GetBacku

  16 lipca 2018
  Większościowy akcjonariusz spółki nie zgodził się na propozycje, które zakładały ograniczenie składu rady nadzorczej oraz jej zdominowanie przez członków wskazanych przez radę wierzycieli.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Echa Getbacku

  13 lipca 2018
  Papiery dłużne Murapolu odrobiły część ostatnich spadków, ale to wciąż afera GetBacku determinuje słabe nastroje na rynku korporatów. Fundusze inwestujące w obligacje firm notują odpływy, więc nowych emisji jak na lekarstwo, a marże kredytowe rosną. Nie obejdzie się też bez kolejnych zmian w prawie, szczęśliwie tym razem konsultowanych z uczestnikami rynku.
  czytaj więcej
 • Rada wierzycieli GetBacku z drugim zastępcą

  12 lipca 2018
  Na wniosek kuratora obligatariuszy sędzia-komisarz powołał mBank na drugiego zastępcę członka rady wierzycieli w przyspieszonym postępowaniu układowym windykacyjnej spółki.
  czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Ratingi

Emisje