poniedziałek, 06 kwietnia 2020

Newsroom

Układ GetBacku prawomocny

Michał Sadrak, Obligacje.pl | 26 lutego 2020
Sąd Okręgowy we Wrocławiu oddalił ostatnie zażalenie, które blokowało uprawomocnienie się układu windykacyjnej spółki z wierzycielami. Niezabezpieczeni obligatariusze otrzymają 25 proc. nominału w ciągu ośmiu lat. Pierwsze pieniądze dostaną w najbliższych miesiącach.

Oddalenie ostatniego zażalenia oznacza uprawomocnienie układu i zakończenie trwającego 22 miesiące postępowania restrukturyzacyjnego spółki.

– Zdajemy sobie sprawę, że oczekiwania wierzycieli były większe i 25 proc. środków jakie odzyskają stanowi częściową rekompensatę ich straty, ale biorąc pod uwagę fakt, że ogromna większość tego typu postępowań kończyła się do tej pory upadłością spółki, a poszkodowani wierzyciele nie odzyskiwali ani grosza, postępowanie GetBack uznać należy za duży sukces – mówi Magdalena Nawłoka, p.o. prezesa zarządu GetBack, cytowana w komunikacie prasowym.

Przyjęty jeszcze w styczniu ubiegłego roku i wreszcie zatwierdzony układ zakłada, że do niezabezpieczonych obligatariuszy GetBacku wróci 25 proc. nominału w osiem lat (siedem, jeśli pominąć dwie pierwsze zerowe raty). Teoretycznie spółka miałaby wypłacić obligatariuszom pierwsze pieniądze dopiero we wrześniu 2021 r., lecz zapewnia, że nastąpi to znacznie wcześniej. Jak podaje, nastąpi to „w ciągu najbliższych kilku miesięcy, czyli prawie o dwa lata wcześniej niż zakłada układ”.

Pieniądze na wcześniejsze rozpoczęcie realizacji układu pochodzić mogą z wypracowanych nadwyżek, o których informowała wcześniej spółka (ponad 20 mln zł) lub porozumienia zawartego z Lartiq TFI (d. Trgion), dzięki któremu do Getbacku miało wpłynąć 40 mln zł.

– Zakończenie postępowania restrukturyzacyjnego GetBack to bardzo dobra wiadomość dla wszystkich wierzycieli. Nie dopuściliśmy do upadłości spółki przez co uchroniliśmy wierzycieli od utraty całości zainwestowanych środków. Należy podkreślić, że jest to ogromny sukces wszystkich osób zaangażowanych w to wyjątkowe w swojej skali, jak i złożoności, postępowanie restrukturyzacyjne. Dzięki temu Spółka będzie mogła wypłacić w najbliższym czasie część rat układowych oraz skoncentrować się na prowadzeniu działalności windykacyjnej. Zdajemy sobie sprawę, że przed nami realizacja ambitnego układu. Jesteśmy zdeterminowani, aby został on przez spółkę wykonany – powiedział Radosław Barczyński, członek rady wierzycieli i przewodniczący rady nadzorczej GetBacku, także cytowany w komunikacie.

Wartość wierzytelności GetBacku objętych restrukturyzacją to prawie 3,37 mld zł licząc z odsetkami.

W osobnym komunikacie poinformowano o otrzymaniu 12,39 mln zł wpłat od dłużników w styczniu, co było najniższą wartością, od kiedy GetBack raportuje te dane.

Więcej wiadomości o GetBack S.A.

Więcej wiadomości kategorii Purgatorium

Emisje