niedziela, 16 maja 2021

Newsroom

UOKiK wydał zgodę na przejęcie Archicomu przez Echo Investment

msd | 08 kwietnia 2021
Wydanie zgoda prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów było jedynym warunkiem zawieszającym określonym w przedwstępnej umowie przejęcia przez Echo kontroli nad wrocławskim Archicomem.

Prezes UOKiK wyraził zgodę, aby Echo Investment przejęło spółki DKR Investment i DKR Invest, które są większościowymi akcjonariuszami Archicomu. W wyniku transakcji Echo ma nabyć pośrednio 66,01 proc. akcji wrocławskiego dewelopera dających prawo do 65,99 proc. głosów na WZA. 

Warta 425,1 mln zł transakcja, z której wyłączona będzie działalność deweloperska Archiomu poza Wrocławiem, w części zostanie opłacona obligacjami. Echo zobowiązało się bowiem wyemitować 3,5-letnie papiery dłużne o wartości 188 mln zł, które zostaną objęte przez sprzedających udziały i akcje spółek DKR Investment i DKR Invest.

Przejmując Archicom Echo Investment chce znaleźć się wśród największych deweloperów mieszkaniowych w kraju. Spółka przekonuje, że będzie sprzedażowym liderem, ale pod warunkiem, że w liczbie dostarczanych mieszkań uwzględnione zostaną też lokale na wynajem oferowane w ramach platformy Resi4Rent (udział Echa w jej kapitale to tylko 30 proc.). Połączona grupa ma rozpocząć w tym roku budowę około 7 tys. mieszkań na sprzedaż i wynajem.

Jak przekonuje Echo, transakcja ma dać spółce dostęp do banku ziemi we Wrocławiu (ok. 5,5 tys. mieszkań na sprzedaż, w tym 1,3 tys. już w ofercie) w nieosiągalnych obecnie cenach i skali. 

Na Catalyst notowanych jest 12 serii obligacji Echa i trzy kolejne serie długu Archicomu.

Obligacje emitowane Echo na potrzeby częściowego rozliczenia przejęcia także mają trafić do obrotu na GPW.

Więcej wiadomości o Echo Investment S.A., Archicom S.A.

 • Echo przejęło Archicom

  23 kwietnia 2021
  Echo Investment sfinalizowało transakcję przejęcia 66 proc. akcji wrocławskiego Archicomu za 428,6 mln zł, z czego 188 mln zł zostało opłacone 3,5-letnimi obligacjami.
  czytaj więcej
 • Udany początek roku dla deweloperów

  12 kwietnia 2021
  W I kwartale notowani na Catalyst deweloperzy zwiększyli liczbę sprzedanych lokali o 25 proc. w stosunku do ubiegłego roku. Czas pokazał, że rynek mieszkaniowy okazał się relatywnie odporny na skutki pandemii, co pozwala wielu spółkom snuć plany o dalszym wzroście sprzedaży.
  czytaj więcej
 • Bilans Archicomu nadal zdrowy przed zmianami właścicielskimi

  09 kwietnia 2021
  Deweloperska grupa zaksięgowała w IV kwartale sporą część zeszłorocznych zysków, ale przy przepływach operacyjnych na granicy zera i wypłacie zaliczki 65 mln zł na poczet dywidendy dług netto Archicomu zauważalnie wzrósł. W relacji do kapitałów nadal nie był jednak wygórowanych, a wskaźniki płynności, mimo spadku, wciąż przyjmowały ponadprzeciętne wartości.
  czytaj więcej
 • Dług netto Echa Investment sięgnął niemal 2,5 mld zł

  31 marca 2021
  Deweloperska grupa miała w ubiegłym roku w sumie ponad 0,8 mld zł ujemnych przepływów inwestycyjnych i operacyjnych, a jej dług netto wzrósł o 1 mld zł. Sprzedaż aktywów i refinansowanie krótkoterminowych obligacji mają jednak poprawić sytuację bilansową Echa.
  czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

Emisje