środa, 13 grudnia 2017

Newsroom

W ofercie GPW inwestorzy złożyli zapisy na 164 mln zł

msd | 05 stycznia 2017
Oferowana pula w wysokości 60 mln zł została wyczerpana pierwszego dnia, o czym informowaliśmy w środę. Okres subskrypcji został więc skrócony z 10 do dwóch dni, w tym czasie złożono 1197 zapisów.

Po dokonaniu redukcji o 63,4 proc. papiery dłużne serii E przydzielono 1194 inwestorom. Zatem nawet ci inwestorzy, którzy wykazali się refleksem, otrzymali tylko niewiele ponad jedną trzecią złożonego zapisu. Przy niekorzystnym układzie kalendarza, niskim kuponie i rzadko spotykanej prowizji za zakup długu na rynku pierwotnym, to niewątpliwy sukces Giełdy. Z drugiej strony oznacza to, że spokojnie można było pomyśleć o jeszcze niższym kuponie.

Średnia wartość zapisu na obligacje Giełdy wyniosła 137 tys. z i nie odbiegała specjalnie od innych ofert publicznych prowadzonych na podstawie zatwierdzonego przez KNF prospektu. 

Nowe obligacje GPW oprocentowane są na WIBOR 6M plus 0,95 pkt proc. przy pięcioletnim okresie spłaty. Trafią one do obrotu jeszcze w tym miesiącu, docelowo zostaną zasymilowana z serią D, która trafiła do portfeli instytucji.

Oferta skierowana była wyłącznie do inwestorów indywidualnych, rozumianych jako osoby fizyczne. Wcześniej, w grudniu, na takich samych warunkach GPW uplasowała emisję wśród instytucji. Także na 60 mln zł. Popyt ponad dwukrotnie miał wówczas przekraczać wartość oferty.

2 stycznia Giełda wykupiła warte 120,5 mln zł obligacje GPW0117. W obrocie na Catalyst znajdują się jeszcze papiery GPW1022. To siedmioletni dług o stałym kuponie, który wyceniany jest z rentownością 2,96 proc. brutto.

 • Agencja ratingowa dla emitentów obligacji ruszy w 2018 r.

  28 listopada 2017
  Giełda Papierów Wartościowych, Polski Fundusz Rozwoju i Biuro Informacji Kredytowej podpisały porozumienia w sprawie uruchomienia agencji ratingowej skoncentrowanej na małych i średnich spółkach emitujących obligacje. Działalność operacyjna agencji ma ruszyć w drugiej połowie 2018 r.
  czytaj więcej
 • GPW z rekordowymi zyskami; prace nad agencją ratingową trwają

  31 października 2017
  W III kwartale Giełda Papierów Wartościowych osiągnęła rekordowe zyski EBITDA i netto. Płynność grupy pozostaje znakomita. Prace nad projektem agencji ratingowej powoli poruszają się do przodu, ale na niegdyś zapowiadane jej uruchomienie w 2017 r. nie ma co liczyć.
  czytaj więcej
 • Obligacje PZU dźwignęły obroty na Catalyst

  08 września 2017
  W sierpniu wartość sesyjnego handlu długiem firm na Catalyst wzrosła o 17,3 proc. r/r do 119 mln zł. Aż 34,8 mln zł to obrót tylko na papierach PZU, które zadebiutowały na GPW 1 sierpnia.
  czytaj więcej
 • Grupa GPW z rekordowym zyskiem netto

  31 lipca 2017
  W II kwartale Giełda Papierów Wartościowych zanotowała 41,9 mln zł skonsolidowanego zysku netto. Na koniec czerwca grupa posiadała najwyższe w tej dekadzie, a prawdopodobnie też kiedykolwiek, saldo środków pieniężnych.
  czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Emisje

Emisje