sobota, 31 października 2020

Newsroom

Wywiad: Capital Service szacuje przyszłoroczne zapotrzebowanie na kapitał na 20-30 mln zł

pytania przygotował Michał Sadrak, Obligacje.pl | 29 grudnia 2015
Adam Kuszyk, prezes zarządu firmy pożyczkowej Capital Service, odpowiada na pytania Obligacje.pl.

- Obligacje.pl: Na ile spółka jest już przygotowana do nowych regulacji prawnych dla firm pożyczkowych, które wejdą w marcu?

- Adam Kuszyk, prezes zarządu Capital Service: Na ile spółka jest przygotowana tak naprawdę zweryfikuje życie po 11 marca. Wydaje się, że ze swojej strony zrobiliśmy wszystko, co powinniśmy zrobić. Wdrażamy nie jedno, a kilka rozwiązań, konsultowaliśmy je z renomowanymi zewnętrznymi doradcami prawnymi oraz wewnętrznie i zewnętrznie, „podglądając” planowane działania konkurencji. Wygląda na to, że jesteśmy dobrze przygotowani.

- Czy mieliście Państwo możliwość zapoznać się z propozycją opodatkowania firm pożyczkowych, którą w ostatni wtorek przyjęła Komisja Finansów Publicznych? Jak Państwo oceniacie taki pomysł? Czy sprawdziliście Państwo już ewentualny wpływ na wyniki spółki?

- Owszem, mieliśmy możliwość zapoznania się z projektem ustawy, jesteśmy na bieżąco informowani o procesach legislacyjnych przez Konferencję  Przedsiębiorstw Finansowych, której spółka jest członkiem. Opodatkowanie niektórych instytucji finansowych jest realizacją kampanijnych zapewnień obecnej większości rządzącej. W mojej ocenie ostatecznie koszt tego podatku i tak zostanie przerzucony na klientów w postaci zwiększonych lub dodatkowych prowizji. Podstawą opodatkowania są aktywa, więc w największym stopniu podatek dotknie firmy o największych sumach bilansowych. Czyli w przypadku firm pożyczkowych tych, którzy mają duże bazy klientów, jednocześnie udzielają pożyczek na wysokie kwoty i dłuższe okresy. W tym momencie ten podatek jeszcze nas nie dotknie. 

- Czy Capital Service widzi możliwość zachowania rentowności mieszcząc się w nowych normach prawnych? Zamierzacie Państwo pozostać w obecnym modelu, czy może rozważane jest dostosowanie do nadchodzących regulacji przy wykorzystaniu jakichś bardziej zaawansowanych struktur, jak FIZ-y?

Żeby dokończyć lekturę musisz być zalogowany!

Więcej wiadomości o Capital Service S.A.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

Emisje