niedziela, 22 października 2017

Newsroom

Zapisy na PCC Rokita zredukowane o prawie 80 proc.

ems | 16 kwietnia 2013
Kto złożył zapis na 100 obligacji otrzyma ich tylko 22 - tak wysoką nadsubskrypcję zanotowano w emisji zakończonej w ostatni czwartek. To rekord Catalyst.

   Poprzedni rekord redukcji zapisów także należał do PCC Rokita - we wrześniu spółka obcięła zapisy o blisko 70 proc. w transzy inwestorów detalicznych.

   Od tamtego czasu oferowane oprocentowanie obligacji obniżyło się z 9 do 7,5 proc. w skali roku, lecz mimo to, popularność obligacji Rokit nie maleje. Przesądza o tym kilka równorzędnych elementów. Po pierwsze konstrukcja oferty - emisja publiczna przygotowana na podstawie prospektu emisyjnego pozwala składać zapisy już na jedną obligację o nominale 100 zł, a więc próg wejścia dla inwestorów zawieszony jest bardzo nisko. Po drugie dobra sytuacja finansowa firmy, która wzbudza zaufanie inwestorów. Po trzecie sukces wcześniejszych ofert, po czwarte oprocentowanie (jest niższe niż jesienią, ale stopy WIBOR i oprocentowanie lokat bankowych spadły jeszcze bardziej), po czwarte wreszcie wysokie notowania wcześniejszych serii obligacji Rokity na Catalyst (rentowność spada nawet do 6,5 proc.)

   Sama oferta kwietniowa serii AC warta była 25 mln zł, przy czym zapisy podzielono na równe transze - detaliczną i instytucjonalną. W tej drugiej minimalny próg zapisu został ustalony na poziomie 0,5 mln zł, a przydział dokonywany był uznaniowo przez spółkę. W komunikacie podano, że w tej transzy obligacje przydzielono 12 inwestorom zgodnie ze złożonymi zapisami. 

   W transzy detalicznej opłacono obligacje o wartości 56,7 mln zł, a trafiły do niej papiery za 12,5 mln zł - stąd konieczna była redukcja w wysokości 77,95 proc.

   Program emisji obligacji PCC Rokita nie został jeszcze wyczerpany (z 200 mln zł wyemitowano 70 mln zł), więc kolejne emisje w dotychczasowej formule są kwestią czasu.

Więcej wiadomości o PCC Rokita S.A.

Więcej wiadomości kategorii Emisje

Emisje