sobota, 23 listopada 2024

Newsroom

PCC Rokita ma zgodę KNF na emisje do 200 mln zł

ems | 29 stycznia 2014
Terminy i warunki emisji nie są jeszcze znane. Można założyć, że Rokita zaoferuje stały kupon w okolicach 6,5 proc.

Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt emisyjny PCC Rokita, na podstawie którego spółka może przeprowadzić publiczne emisje obligacji o wartości do 200 mln zł - podała spółka w komunikacie bieżącym.

Sama procedura trwała długo, nawet jak na standardy polskiego rynku, bo prospekt emisyjny został złożony w KNF jeszcze w sierpniu zeszłego roku. 

Spółka odmówiła podania dalszych szczegółów dotyczących emisji.

- Szczegóły są dopracowywane, sam prospekt chcemy opublikować za kilka dni - powiedziała Mariola Cisowska, project manager w PCC Rokita, odpowiedzialna za organizację emisji od strony spółki.

Można jednak przyjąć, że Rokita pozostanie przy oferowaniu stałego oprocentowania, podobnie jak miało to miejsce w przypadku pięciu przeprowadzonych wcześniej emisji (cztery z nich wciąż są notowane na Catalyst, piąta została wykupiona krótko przed terminem zapadalności). Ostatnią z nich Rokita uplasowała w maju oferując 6,8 proc. stałych odsetek w zamian za czterolenie obligacje. Zapisy zostały wówczas zredukowane o 66 proc. W czasie, w którym zarząd PCC Rokita ustalał wysokość oprocentowania ostatniej emisji, stopy WIBOR znajdowały się 30 pkt bazowych wyżej niż obecnie, stąd przypuszczenie, że w nowej ofercie Rokita może obniżyć oprocentowanie do 6,5 proc., a być może bardziej, jeśli wziąć pod uwagę obecne warunki rynkowe (głód nowych emisji wśród inwestorów oraz tendencję do obniżania marż wśród innych emitentów). 

Wartość zatwierdzonego programu emisji to 200 mln zł. Gdyby Rokita zamierzała wykorzystać go w całości, powinna albo zwiększyć wielkość oferowanych transz (co oznaczałoby być może mniejsze redukcje, które w poprzednim programie sięgały 80 proc.), albo organizować emisje częściej (prospekt jest ważny przez rok). Warto jednak dodać, że Rafał Zdon, wiceprezes spółki, wielokrotnie podkreślał w wypowiedziach prasowych, że Rokita zamierza emitować obligacje w zależności od własnych potrzeb, a nie od możliwości wchłonięcia obligacji przez rynek, zatem nie należy wyciągać pochopnych wniosków z samej kwoty określonej w prospekcie.

Więcej wiadomości o PCC Rokita S.A.

  • PCC Rokita ze stratą w III kw.

    15 listopada 2024
    W wyniku niesprzyjającej sytuacji rynkowej chemiczna grupa osiągnęła w III kwartale pierwszą od co najmniej kilkunastu lat stratę netto. Mimo równoległego wzrostu zadłużenia, jej sytuacja finansowa wciąż pozostawała jednak znacznie lepsza niż przed okresem prosperity z lat 2021-2022.
    czytaj więcej
  • Spółka Rokity i Exolu pożyczy 344 mln zł

    11 października 2024
    Podmiot będący wspólnym przedsięwzięciem chemicznych spółek z grupy PCC zawarł umowy kredytowe, z których większość środków trafi na finansowanie budowy nowego zakładu.
    czytaj więcej
  • Lekka poprawa wyników PCC Rokity

    22 sierpnia 2024
    Choć drugi kwartał upłynął chemicznej grupie pod znakiem delikatnej poprawy rentowności, to z powodu wypłaty dywidendy jej dług netto po raz pierwszy od trzech lat przekroczył równowartość 12-miesięcznego zysku EBITDA.
    czytaj więcej
  • Wyniki Rokity nadal pod dużą presją

    16 maja 2024
    Zysk EBITDA chemicznej grupy spadł w I kwartale o dwie trzecie w stosunku do poprzedniego roku. Jej przepływy operacyjne były zaś najniższe od sześciu lat.
    czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Emisje