wtorek, 20 maja 2025

Newsroom

Tydzień na kredyt - komentarz tygodniowy DI Investors

Marek Szymański, Maciej Wardejn - analitycy DI Investors S.A. | 11 marca 2014
Analitycy DI Investors o najważniejszych wydarzeniach minionego tygodnia. Plus Ronson Europe pod lupą oraz wyniki Gino Rossi, Multimediów i Próchnika.

Pełna treść komentarza dostępna jest tu.

Największe obroty. Wzrosty i spadki

Obroty na rynku Catalyst w minionym tygodniu wyniosły 29,1 mln PLN w porównaniu z 40,8 mln PLN tydzień wcześniej. Najwyższe obroty odnotowano na obligacjach Ghelamco Invest, wartość obrotów na serii GHI0714 wyniosła 5,1 mln PLN, a kurs wzrósł o 50 punktów bazowych, do 100,5 proc. wartości nominalnej. Obrót na obligacjach spółki HB Reavis Finance serii HBR1117 wyniósł 5,0 mln PLN, a kurs tych obligacji wzrósł o 50 punktów bazowych, do 100,5 proc. wartości nominalnej.

Najwyższy wzrost kursu odnotowano na obligacjach serii WHH1214 spółki Werth-Holz. Kurs obligacji wzrósł o 3 punkty procentowe, do 81 proc. wartości nominalnej. Obrót na serii wyniósł jedynie 37 tys. PLN. W wyniku wzrostu kursu rentowność serii spadła do 39,5 proc. Obligacje BGK serii IDS1022 podrożały o 155 punktów bazowych, do 109,45 proc. wartości nominalnej przy obrocie wynoszącym prawie 600 tys. PLN.

Silne spadki w minionym tygodniu odbyły się przy bardzo małych obrotach, które nie przekraczały zwykle 50 tys. PLN. Najwyższy spadek kursu kolejny tydzień z kolei odnotowano na papierach Jedynki, która pod koniec lutego złożyła wniosek o upadłość. Kurs serii JED0415 obniżył się o 11 punktów procentowych przy obrocie nieprzekraczającym 1 tys. PLN. Znaczną obniżkę kursu odnotowano również na papierach Milmexu serii MLX0714, który w czwartek podał wyniki. Na czwartkowej sesji obligacje potaniały o 7,5 punktu procentowego, do 50 proc. wartości nominalnej przy obrocie 2 tys. PLN. O 1 punkt procentowy, do 100 proc. wartości nominalnej, potaniały obligacje Polnordu serii PND0116 przy obrocie wynoszącym 1,1 mln PLN.

Tydzień w skrócie – główne wydarzenia

Obroty na Catalyst – Wartość obrotów na obligacjach korporacyjnych w lutym wyniosła 162 mln PLN, w porównaniu z 374 mln PLN w styczniu (-57 proc. m/m). Wartość emisji nie zmieniła się m/m (53 mld PLN).

CI Games – Spółka przygotowuje się do emisji obligacji o wartości 5 mln PLN. Środki mają zostać przeznaczone na ukończenie produkcji gier Enemy Front i Lords of the Fallen.

Nettle – Spółka zakończyła przydział obligacji serii L o wartości 15 mln PLN. Termin zapadalności papierów wynosi 3 lata. Papiery mają trafić na rynek Catalyst.

Organika – Spółka zakończyła emisję obligacji serii D. Maksymalna wartość emisji wynosiła 10 mln PLN. Inwestorzy złożyli zapisy na papiery o wartości nominalnej 6,2 mln PLN.

Wind Mobile – Spółka podjęła uchwałę o emisji obligacji do 15 mln PLN w celu przejęcia Software Mind. Oprocentowanie trzyletnich papierów wyniesie WIBOR3M+5,9 proc..

Spółki po wynikach

Gino Rossi – W 2013 spółka poprawiła marżę brutto o 3 pp do 45 proc.. Mimo nowej emisji obligacji o wartości 15 mln PLN dług netto pozostał płasko w porównaniu z poprzednim kwartałem (45 mln PLN).

MultimediaDług brutto spadł o 62 mln PLN k/k w wyniku dalszego procesu przedterminowego wykupu obligacji. Zysk netto w 2013 wyniósł 71 mln PLN i wzrósł o 44 proc. r/r.

Próchnik – Spółka na koniec 4Q13 posiadała 3 mln PLN gotówki netto oraz płynność znacznie przekraczającą średnią w branży. Dzięki poprawie wyników może zwiększać dźwignię finansową.

Kredyt po Lupą: Ronson Europe NV

Wyniki Ronsona za czwarty kwartał 2014 były słabsze, zarówno w porównaniu z poprzednim kwartałem, jak i czwartym kwartałem 2012, jednak wyższe od oczekiwań rynkowych. Dług netto spadł o 7 mln PLN k/k, do 120 mln PLN i jest najniższy od końca 2011.

W wyniku spadku EBITDA pogorszył się stosunek długu netto do EBITDA, do 6,21x na koniec 2013 z 6,04x na koniec 2012. Jednocześnie dług netto/kapitał własny spadł do 0,26x z 0,36x w 2012.

Spółka planuje w najbliższym czasie zamknięcie transakcji zakupu nowych gruntów przy ulicy Jaśminowej na warszawskim Mokotowie. Ronsonowi do zapłaty pozostało 63 mln PLN, które według wypowiedzi zarządu spółka mogłaby częściowo pozyskać w drodze emisji obligacji.

  • Podsumowanie tygodnia: Pięć procent po raz trzeci

    16 maja 2025
    Amerykanom znów się upiekło. Rentowność trzydziestoletnich obligacji po raz trzeci w tym roku zbliżyła się na włos do 5 proc. i po raz trzeci odbiła się od tej psychologicznej bariery. Dzięki temu - i innym okolicznościom - inwestorzy mogą nabrać zaufania do rynku długu.
    czytaj więcej
  • Ronson ponownie z mocną płynnością

    16 maja 2025
    Zasoby gotówkowe dewelopera zgromadzone na koniec marca pokrywały prawie 2,4-krotnie krótkoterminowe zobowiązania, a także większość zobowiązań finansowych w ogóle. Dług netto wystawał ledwie na 8 proc. ponad kapitał własny.
    czytaj więcej
  • Obligacje Ghelamco po 60 proc. nominału

    6 maja 2025
    Papiery dewelopera wyraźnie tanieją trzecią sesję z rzędu, od kiedy opublikował on długo wyczekiwany raport roczny, tylko mnożący jednak dotychczas niemałe wątpliwości inwestorów.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Panika bez infekcji

    2 maja 2025
    Sądząc po skali spadków piątkowych notowań, roczny raport Ghelamco był tym, który rozstrzygnął wahania części inwestorów i skłonił ich do sprzedaży obligacji dewelopera i akceptacji wycen poniżej 80 proc. nominału. Ważne jest jednak to, że panika nie rozlewa się na inne papiery na Catalyst.
    czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Podsumowanie tygodnia: Pięć procent po raz trzeci

    16 maja 2025
    Amerykanom znów się upiekło. Rentowność trzydziestoletnich obligacji po raz trzeci w tym roku zbliżyła się na włos do 5 proc. i po raz trzeci odbiła się od tej psychologicznej bariery. Dzięki temu - i innym okolicznościom - inwestorzy mogą nabrać zaufania do rynku długu.
    czytaj więcej
  • FDK Rentier FIZ z kolejnymi sporymi wpływami

    14 maja 2025
    Podczas kwietniowo-majowej oferty inwestorzy wpłacili 21,6 mln zł do Funduszu Długu Korporacyjnego Rentier FIZ.
    czytaj więcej
  • Raport miesięczny DM NWAI (kwiecień 2025)

    14 maja 2025
    W kwietniu obrót na Catalyst osiągnął 755,76 mln zł, co jest wartością powyżej 12-miesięcznej średniej (564,34 mln zł). Zmiana wielkości obrotów miesiąc do miesiąca sięgnęła natomiast 35 proc.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Pierwotny na wdechu

    9 maja 2025
    Od sześciu tygodni żaden emitent nie wyszedł z propozycją nabycia obligacji skierowaną do szerokiego grona inwestorów, co jest zjawiskiem raczej nietypowym na tę porę roku (w ub.r. w tym czasie na rynek trafiło pięć ofert). Oferujący mogą mieć obawy o nastawienie inwestorów.
    czytaj więcej