niedziela, 24 listopada 2024

Newsroom

Wywiad: Capital Park przeprowadzi emisję obligacji na 100 mln zł lub więcej

pytania przygotował: Emil Szweda, Obligacje.pl | 28 marca 2014
O ewolucyjnej zmianie filozofii działania Capital Park, o finansowaniu projektów deweloperskich i przedterminowym wykupie obligacji mówi Michał Koślacz, członek zarządu Capital Park.

Oblligacje.pl: - W raporcie rocznym znalazły się informacje o zmianie filozofii działania Capital Park. W skrócie można ją opisać chyba jako zmianę modelu na budowę i wynajem projektów zamiast ich sprzedaży. Taka filozofia zdecydowanie odróżnia Wasz model działania od innych deweloperów. Jakie są jednak jego zalety? Czy nie pozbawiacie się w ten sposób szansy na otrzymanie dużych jednorazowych zastrzyków gotówki i szybkiego zwrotu zainwestowanych środków?

Michał Koślacz, członek zarządu Capital Park: - Po pierwsze nie należy traktować tego jako odejścia od dotychczasowej filozofii działania. Cały czas będziemy sprzedawać nieruchomości i otrzymywać z tego tytułu duże zastrzyki gotówki. Nawet jeśli pozostawimy jakieś aktywa w naszym zarządzaniu to większościowy udział we własności tych aktywów sprzedamy na rynku i uwolnimy gotówkę. Proszę zwrócić uwagę na fundusz zamknięty, który utworzyliśmy w zeszłym roku – nieruchomości pozostają pod naszym zarządzaniem a jednocześnie uwolniliśmy 64 mln PLN gotówki ze sprzedaży 85 proc. certyfikatów do klientów indywidualnych. Dlatego nie nazywamy tego zmianą filozofii działania a powolną ewolucją modelu biznesowego w kierunkach, w których dostrzegamy nisze.

- Wskaźnik zadłużenia netto (zobowiązania finansowe w relacji do kapitału własnego ) wyniósł na koniec roku 31,6 proc., (bez uwzględniania wpływów z emisji akcji. Czy jednak model, w którym nie sprzedajecie nieruchomości, lecz zarządzacie nimi, nie oznacza konieczności wzrostu zadłużenia? Jaki jest docelowy poziom tego wskaźnika?
 
- Nasze zadłużenie prawdopodobnie nieco wzrośnie i będzie to spowodowane postępującymi pracami budowlanymi na projektach Eurocentrum oraz Royal Wilanów, które w większości finansowane są kredytami bankowymi. Tak jak powiedziałem powyżej – absolutnie nie chcemy pozbawiać się wpływów ze sprzedaży nieruchomości. Co więcej biorąc pod uwagę że nasze budowy postępują zgodnie z planem jesteśmy coraz bliżej zrealizowania wartości bilansowych naszych nieruchomości.

- W ubiegłym roku utworzyliście zamknięty fundusz, do którego trafiły nieruchomości komercyjne. Inwestorzy otrzymali już pierwszą dywidendę. Jaka była jej wysokość? Czy sukces tego przedsięwzięcia – mam na myśli zainteresowanie inwestorów – oznacza, że będzie rozbudowywać ten projekt? Planujecie kolejne emisje certyfikatów? Jeśli tak, to kiedy i w jakiej formule prawnej?
 
- Tak, na początku stycznia, zgodnie z planem, wypłaciliśmy dywidendę za pierwsze półrocze funkcjonowania FIZAN’a którym zarządzamy. Inwestorzy otrzymali dywidendę w wysokości 7 proc. p.a. w stosunku do zainwestowanych środków. Oczywiście myślimy o powiększeniu tego funduszu lub o utworzenie nowego planując emisję nowych certyfikatów już na jesieni. Cały czas pracujemy też nad nowymi, atrakcyjnymi produktami inwestycyjnymi.

- Jednym z największych przedsięwzięć planowanych na ten rok jest Art. Norblin. Na jakim etapie jest na inwestycja i co konkretnie ma powstać na rogu Prostej i Żelaznej w Warszawie? Kiedy ten projekt zostanie zakończony i jaki efekt finansowy spodziewacie się dzięki niemu uzyskać? Czy tu także będziecie czerpali korzyści z najmu, czy też raczej planujecie sprzedać tę inwestycję w dalszej perspektywie?
 
- W styczniu otrzymaliśmy pozwolenie na budowę, które zgodnie z naszymi oczekiwaniami zostało oprotestowane przez 2 sąsiadów i jest obecnie u wojewody. Spodziewamy się że na przełomie kwietnia i maja wojewoda podtrzyma nasze pozwolenie w mocy. Obiekt ten to 66 tys. m2 powierzchni, w tym 22 tys. m2 handlu i usług oraz 44 tys. m2 biur. Projekt który ma powstać jest absolutnie unikalny, zachowany zostanie postindurstrialny klimat starej fabryki Norblina. Uliczki Norblina będą otwartą przestrzenią publiczną a w nich będzie toczyło się życie kulturalno-handlowo-usługowe. Znajdzie tam miejsce otwarte muzeum Norblina, teatr i wiele innych ciekawych funkcji przeznaczonych dla mieszkańców. Proces komercjalizacji mamy zamiar rozpocząć pod koniec tego roku, tak jak planowaliśmy. Efekt finansowy będzie oczywiście bardzo korzystny ale na szczegóły za wcześnie.

- W lipcu 2015 r. zapadają obligacje serii A o wartości 100 mln zł. Emisję przeprowadziliście w trudnym dla rynku okresie – stąd marża na poziomie 5 pkt proc. ponad WIBOR i solidne zabezpieczenie hipoteczne. Teraz warunki rynkowe zmieniły się na korzyść – wielu deweloperów emituje nowe obligacje uzyskując znacznie korzystniejsze warunki mimo braku zabezpieczenia nowych obligacji. Capital Park może wykupić obligacje przed terminem... Czy macie zamiar zrefinansować obligacje nową emisją?

- Do lipca 2015 mamy jeszcze ponad rok. W chwili obecnej planowanie emisji obligacji jest utrudnione sytuacją w jakiej znalazły się OFE. Dopóki OFE nie będą wiedziały na czym stoją i jakimi środkami dysponują, rozmowy z nimi będą się wydłużały. Szczególnie dotyczy to większych emisji, jakie planuje Capital Park. Dlatego chcemy bardzo ostrożnie wybrać moment w którym wyjdziemy na rynek. Na szczęście jesteśmy w bardzo komfortowej sytuacji płynnościowej. Na rachunkach mamy ponad 170 mln PLN, co daje nam możliwość spokojnego planowania nowej emisji tak żeby uzyskać jak najkorzystniejsze warunki. Na dzisiaj mogę tylko potwierdzić, że będziemy chcieli przeprowadzić nową emisję obligacji na kwotę podobną do obecnej tj. 100 mln PLN lub nieznacznie wyższą.
 

- Na koniec roku projekty w budowie zajmowały 28 proc. portfela nieruchomości. W tym także biurowiec Eurcentrum. Jakie efekty finansowe pojawią się po zakończeniu jego budowy?
 
- Z pewnością pozytywne. Budowę kończymy zgodnie z planem już w czerwcu i wtedy też wprowadzają się pierwsi najemcy. Mamy bardzo długi pipeline najemców i do końca roku chcemy skomercjalizować większość powierzchni. A to pozwoli nam planować wyjście z tej inwestycji już w przyszłym roku i uwolnić znaczącą gotówkę czyli zrealizować wartość bilansową tej nieruchomości.

- Jakiej wartości inwestycji należy spodziewać się w najbliższych latach i jak zostaną one sfinansowane. W jakim stopniu finansowanie zamierzeń inwestycyjnych jest już zapewnione?

- Myślę, że wartość inwestycji na najbliższe lata jest determinowana w dużym przybliżeniu przez środki jakie pozyskaliśmy z IPO tj. 130 mln PLN. To oczywiście kwota wkładu własnego przy nabywaniu nieruchomości. Po powiększeniu tej liczby o finansowanie bankowe daje to kwotę 2 – 3 razy wyższą w zależności od wysokości zalewarowania. Dodatkowo cały czas ponosimy nakłady inwestycyjne na toczące się projekty Eurocentrum i Royal Wilanów na które wydamy kilkaset milionów złotych. Środki na wkład własny mamy na rachunkach. Umowy kredytowe na Eurocentrum i Royal Wilanów mamy już podpisane. O finansowanie nowych akwizycji jesteśmy spokojni – biorąc pod uwagę dotychczasowy track record i bezpieczną strukturę finansową jesteśmy atrakcyjnym klientem dla banków i jak na razie nie doświadczyliśmy problemów z pozyskiwaniem finansowania bankowego. Czyli podsumowując cały czas jesteśmy w fazie dynamicznego wzrostu wartości.

Dziękuję za udzielone odpowiedzi.

Więcej wiadomości o Capital Park S.A.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst