wtorek, 1 lipca 2025

Newsroom

Ghelamco ze znacznie wyższą płynnością

msd | 3 kwietnia 2015
Grupa zmniejszyła krótkoterminowe zobowiązania o przeszło połowę do 67,9 mln euro. Przy 226,9 mln euro majątku obrotowego płynność szybka wynosi 2,6x wobec 0,84x przed rokiem.

Na wstępie należy podkreślić, że omawiane wyniki dotyczą Granbero Holdings, cypryjskiego podmiotu, który konsoliduje polską część nieruchomościowego biznesu grupy Ghelamco. Granbero jest także gwarantem obligacji emitowanych przez Ghelamco Invest Sp. z o.o., podmiot zajmujący się finansowaniem działalności grupy na lokalnym rynku.

Na koniec grudnia łączne aktywa grupy Ghelamco (w odniesieniu do powyższego chodzi więc o skonsolidowane sprawozdanie Granbero Holdings) miały wartość 883,6 mln euro, z czego 656,7 mln euro to majątek trwały z nieruchomościami inwestycyjnymi na czele (417,6 mln euro). Przy 404 mln euro zobowiązań wskaźnik ogólnego zadłużenia grupy wynosił 0,46x wobec 0,49x przed rokiem.

Zadłużenie finansowe grupy znalazło się na poziomie 365,6 mln euro (wobec 406,1 mln euro przed rokiem), zaś po uwzględnieniu posiadanych środków pieniężnych wyniosło ono 318,8 mln euro (wobec 367,3 mln euro) stanowiąc 0,67x kapitału własnego. Przed rokiem wskaźnik ten znajdował się na poziomie 0,77x.

Największą poprawę widać po stronie płynności, gdzie o przeszło połowę zmniejszono wartość krótkoterminowych zobowiązań. Na koniec grudnia wynosiły one 67,9 mln euro. Z 46,8 mln euro gotówki na kontach wskaźnik natychmiastowej płynności grupy wynosił 0,69x wobec 0,27x przed rokiem.

Znacznie mniej dobrego można powiedzieć o osiągniętych przez grupę Ghelamco wynikach. Przychody spadły o 38,7 proc. r/r do 16,5 mln euro. Było to spowodowane znacznie niższymi wpływami z wynajmu, ponieważ sprzedano trzy biurowce. Transakcje te podsumowano na 7,8 mln euro zysku, który wliczono do pozostałych przychodów operacyjnych (łącznie 9,6 mln euro wobec 3,4 mln euro przed rokiem).

Wynik operacyjny grupy zmniejszył się o 53,4 proc. r/r do 14,5 mln euro i stanowił on dwukrotność kosztów finansowych netto (1,9x przed rokiem). Ostatecznie zysk netto spadł o 55 proc. do 5,3 mln euro.

Całkowite przepływy operacyjne grupy wyniosły 5,4 mln euro (zmiana stanu środków to +7,9 mln euro ze względu na różnice kursowe) wobec 10,4 mln euro przed rokiem (+17,9 mln euro po uwzględnieniu różnic kursowych).

W obrocie na Catalyst znajduje się 14 serii obligacji wyemitowanych przez Ghelamco Invest o łącznej wartości 546,6 mln zł plus jedna na 6,3 mln euro. Za papiery w złotych spółka płaci od 3,5 do 6 pkt proc. ponad WIBOR. Najniżej oprocentowana seria (GHE0619) to uplasowana w grudniu publiczna emisja dla inwestorów detalicznych. Rynek wycenia ją na 99,49 proc., co daje 5,26 proc. rentowności brutto. Rentowności pozostałych emisji wynoszą powyżej 5,8 proc. brutto, lecz niektóre z nich notowane są wyłącznie na rynku hurtowym BondSpot.  

Więcej wiadomości o Ghelamco Invest Sp. z o.o.

  • Ghelamco z pomysłem na udrożnienie płynności

    1 lipca 2025
    Wchodzący w skład belgijskiej grupy deweloper ma już środki na lipcowy wykup obligacji. Do końca sierpnia zamierza sprzedać jeden projekt biurowy i pracuje nad większym refinansowaniem portfela nieruchomości. Równocześnie jest też gotowy do koinwestycji na wybranych przedsięwzięciach lub mocniejszego wejścia w mieszkaniówkę.
    czytaj więcej
  • Obligacje Ghelamco Invest wyraźnie zyskują

    16 czerwca 2025
    Po weekendowych informacjach o spłacie newralgicznego długu przez belgijską spółkę-matkę notowania obligacji polskiego Ghelamco rosną w większości po 5-9 pkt proc.
    czytaj więcej
  • Ghelamco spłaciło belgijskie obligacje

    14 czerwca 2025
    Deweloper wykupił w terminie warte 79,5 mln euro papiery dłużne, na których od kilku tygodni skupiała się także uwaga jego polskich obligatariuszy.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Pięć procent po raz trzeci

    16 maja 2025
    Amerykanom znów się upiekło. Rentowność trzydziestoletnich obligacji po raz trzeci w tym roku zbliżyła się na włos do 5 proc. i po raz trzeci odbiła się od tej psychologicznej bariery. Dzięki temu - i innym okolicznościom - inwestorzy mogą nabrać zaufania do rynku długu.
    czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Catalyst