środa, 27 listopada 2024

Newsroom

Wyniki Warimpeksu pozostają pod wpływem sytuacji w Rosji

msd | 2 czerwca 2015
Deweloper komercyjny miał w I kwartale 5,3 mln euro skonsolidowanej straty netto. Sprzedaż dwóch biurowców wpłynęła na nieznaczne zmniejszenie zadłużenia.

W I kwartale skonsolidowane przychody Warimpeksu były niższe o 29,1 proc. r/r i wyniosły 11 mln euro. Wyniki segmentu hotelowego wciąż znajdują się pod wpływem kryzysu rosyjskiego, co – jak podaje spółka – jest odczuwalne nie tylko w obiektach na terenie Rosji, ale i w Czechach. W efekcie wynik brutto ze sprzedaży skurczył się o 47 proc. do 2,4 mln euro, a po uwzględnieniu salda pozostałych przychodów i kosztów operacyjnych (związanego między innymi ze sprzedażą dwóch biurowców w Sankt Petersburgu) strata operacyjna wyniosła 0,5 mln euro, tj. tyle samo co przed rokiem.

Mimo wyższych kosztów działalności finansowej Warimpex wykazał niższą stratę netto niż przed rokiem (5,3 mln euro wobec 8,8 mln euro), na co złożyły się dodatnie różnice kursowe oraz mniejsza strata z przedsięwzięć realizowanych w ramach joint venture.

Wspomniana wcześniej sprzedaż biurowców dała – jak wynika z rachunku przepływów – 41,5 mln euro wpływów, które zostały zagospodarowane głównie na zmniejszenie zobowiązań finansowych. Nie licząc kosztów odsetkowych (4,5 mln euro) Warimpex spłacił kredyty i pożyczki za kwotę 30,8 mln euro netto (spłata 52,2 mln euro minus zaciągnięcie 21,4 mln euro. Na poziomie podstawowych wskaźników zadłużenia zmiana ta nie jest w sposób szczególny widoczna.

Całkowite zobowiązania i rezerwy na koniec marca podsumowano na 402,1 mln euro. Wskaźnik ogólnego zadłużenia pozostał więc na poziomie z grudnia (0,88x), bo sprzedaż biurowców przy jednoczesnej spłacie zobowiązań oznaczała także uszczuplenie wartości majątku. Wartość zadłużenia finansowego netto zmalała w I kwartale o 27,7 mln euro, lecz wciąż stanowi ona przeszło sześciokrotność kapitału własnego (6,29x vs 6,37x).

Przy 12,5 mln euro gotówki i 87,5 mln euro krótkoterminowych zobowiązań płynność natychmiastowa Warimpeksu wynosiła 0,14x wobec 0,12x kwartał wcześniej. O płynności bieżącej i szybkiej (odpowiednio 0,38x i 0,37x) nie można powiedzieć wiele dobrego, poza tym, że deweloper pracuje nad sprzedażą kolejnych aktywów trwałych. Po dniu bilansowym Warimpex uzgodnił sprzedaż hotelu w Berlinie (transakcja zostanie zawarta w III kw.) oraz oddał łódzki hotel w leasing zwrotny. Spółka zapowiada, że w tym roku nie zamierza poprzestać tylko na tych transakcjach.

W obrocie na Catalyst znajduje się pięć serii obligacji Warimpeksu, z czego tylko jedna dostępna jest na detalicznej części rynku. Za wygasające w marcu przyszłego roku spółka płaci 7 pkt proc. marży ponad WIBOR 6M. Rynek wycenia je na 98,72 proc., co daje 10,1 proc. rentowności brutto. 

Więcej wiadomości o Warimpex Finanz- und Beteiligungs AG

  • Warimpex uplasował nowe obligacje

    13 września 2018
    Deweloper wyemitował w ramach prywatnej oferty siedmioletnie papiery dłużne o wartości 9 mln euro.
    czytaj więcej
  • Warimpex może potrzebować więcej pracujących aktywów

    12 czerwca 2018
    W I kwartale uwidocznił się brak nieruchomości hotelowych, które sprzedano w ubiegłym roku. Deweloper zanotował więc 3 mln euro straty netto i wypracował tylko 0,2 mln euro gotówki z działalności operacyjnej.
    czytaj więcej
  • Warimpex utrzymał wysoką płynność gotówkową

    8 maja 2018
    Deweloper zakończył ubiegły rok z 22,8 mln EUR środków pieniężnych. Pokrywały one znakomitą większość krótkoterminowych zobowiązań.
    czytaj więcej
  • Warimpeksu coraz mniej

    4 grudnia 2017
    W III kwartale aktywa dewelopera wciąż się kurczyły, ale głównie o gotówkę, która trafiła na spłatę zadłużenia. Po starym Warimpeksie, którego majątek w ponad 90 proc. obciążony był zobowiązaniami, nie ma więc śladu. Plan odbudowy aktywów inwestycyjnych wskazuje jednak, że w kolejnych okresach zlewarowanie grupy może rosnąć.
    czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Catalyst