piątek, 22 listopada 2024

Newsroom

Ustawa antylichwiarska podpisana

ems | 26 sierpnia 2015
Punkty ustawy dotyczące działalności firm pożyczkowych wejdą w życie sześć miesięcy po dacie ogłoszenia ustawy.

Prezydent podpisał w środę ustawę o zmianie ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym oraz niektórych innych ustaw uchwaloną przez parlament 5 sierpnia (to data ważna o tyle, że w lipcu posłowie przegłosowali inne zmiany w ustawie o nadzorze, a wcześniejsza nowela – dotycząca finansowania KNF – została podpisana przez prezydenta poprzedniej kadencji).

Większa część zmian wejdzie w życie po 30 dniach od jej ogłoszenia (m.in. firmy wpisane na listę ostrzeżeń publicznych będą mogły ubiegać się o wykreślenie z listy; dotychczas KNF nie mogła usunąć podmiotu z listy ostrzeżeń, nawet jeśli prokuratura umarzała sprawę skierowaną przez urzędników Komisji), ale zmiany dotyczące działalności firm pożyczkowych obowiązywać będą sześć miesięcy od publikacji noweli.

Głównie chodzi tu o nałożenie limitów kosztów odsetkowych (do sześciokrotności stopy lombardowej NBP) oraz pozaodsetkowych, a także ograniczenie możliwości finansowania kolejnych pożyczek osobom, które nie spłaciły wcześniejszych długów.

Z kolei zmiany dotyczące wymogów formalnych dotyczących firm pożyczkowych (działalność w formie spółki z o.o. lub S.A., minimalny kapitał zakładowy na poziomie 200 tys. zł) wejdą w życie siedem miesięcy od daty publikacji ustawy.

Prace nad ustawą trwały ponad dwa lata, dlatego firmy pożyczkowe nie będą zaskoczone wprowadzonymi zmianami, natomiast prawdopodobnie odbiją się one na rentowności tych firm, z których osiem notowanych jest na Catalyst. Większość z nich deklaruje przynajmniej częściowy stopień przygotowania do wprowadzanych zmian, jednak z wcześniejszych wypowiedzi wynikało, że niektóre spółki oczekiwały wejścia w życie ustawy w późniejszym terminie, a niektóre w innym kształcie (pierwotnie zakładano, że prowizje za obsługę domową nie zostaną objęte limitem dla kosztów pozaodsetkowych).

Więcej wiadomości kategorii Catalyst