piątek, 22 listopada 2024

Newsroom

Kondycja finansowa Ghelamco pozostaje stabilna

msd | 2 października 2015
W I półroczu deweloper zanotował wzrost zadłużenia, lecz ogólny obraz sytuacji się nie zmienia. Ghelamco wciąż może pochwalić się wysoką płynnością gotówkową.

Na wstępie warto podkreślić, że omawiane wyniki dotyczą Granbero Holdings, podmiotu będącego poręczycielem obligacji wyemitowanych przez spółkę celową Ghelamco Invest. Granbero odpowiedzialne jest za prowadzenie w Polsce działalności w imieniu grupy Ghelamco.

Po I półroczu całkowite zobowiązania Ghelamco to 508,1 mln euro, które stanowiły 0,5x aktywów wobec 0,46x. Przez sześć miesięcy zadłużenie finansowe dewelopera wzrosło o 72,7 mln euro, ale z powodu powiększenia salda gotówki (o 9,9 mln euro do 56,7 mln euro) dług netto zwiększył się o 62,7 mln euro do 381,5 mln euro. Stanowił więc 0,74x kapitałów własnych wobec 0,66x w grudniu.

W relacji do EBITDA dług netto stanowił 7,8x wobec 21,94x w grudniu, ale w przypadku deweloperów zwłaszcza komercyjnych, wskaźnikowi temu przypisuje się niewielkie znaczenie. Co zresztą nie powinno dziwić, bo duża część ich zysków pochodzi z przeszacowań, tak jak w przypadku Ghelamco, które w I półroczu wykazało 48,6 mln euro zysku operacyjnego (14,2 mln euro przed rokiem) przy tylko 8,8 mln euro przychodów. Aktualizacja wyceny dołożyła w tym przypadku do wyniku 50,1 mln euro.

Wracając do zadłużenia Ghelamco, nie sposób nie wspomnieć, że dużą jego część, obok kredytów i obligacji, stanowią także pożyczki wewnątrzgrupowe w kwocie 121,5 mln euro. Można więc założyć, że jest to bardziej elastyczne finansowanie, zwłaszcza, ze po stronie udzielonych grupie pożyczek Ghelamco posiada dwukrotnie więcej należności (241,8 mln euro).

W I półroczu krótkoterminowe zobowiązania dewelopera wzrosły o 13,6 mln euro do 81,5 mln euro. A ponieważ majątek obrotowy rósł wolniej (o 12 mln euro do 238,9 mln euro), to dało się zaobserwować pewien spadek wskaźników płynności bieżącej i szybkiej. Należy jednak podkreślić, że wynosząc odpowiednio 2,93x i 2,39x, wciąż przyjmują one wartości ponad dwukrotnie wyższe od uważanych za konieczne.

Z 56,7 mln euro na kontach Ghelamco mogłoby spłacić ponad dwie trzecie krótkoterminowych zobowiązań (płynność natychmiastowa to 0,7x vs 0,69x). Płynność wydaje się więc być niezachwiana, szczególnie, że spółka zamierza zrefinansować część kredytów krótkoterminowych zgodnie z dotychczas wypracowanym modelem finansowania (najpierw dwuletni kredyt na zakup gruntów, później zaś konwersja na kredyty rozwojowe lub inwestycyjne).

W obrocie na Catalyst znajduje się 16 serii obligacji Ghelamco, w tym jedna wyemitowana w euro. Deweloper finansuje się zarówno wśród instytucji jak i inwestorów detalicznych, także poprzez emisje publiczne. W ostatniej z nich, w czerwcu tego roku, oferował 4 pkt proc. marży ponad WIBOR 6M na cztery lata.

Dotychczasowe trzy emisje publiczne Ghelamco notowane są na Catalyst z rentownościami od 5,6 do 6,5 proc. brutto, z czego najwyższą rentowność ma akurat pierwsza z ofert, która była plasowana z niższą marżą (3,5 pkt proc.).

Pozostałe serie, z pewnymi wyjątkami, notowane są w większości z rentownościami od 6 do 6,5 proc. brutto.

Więcej wiadomości o Ghelamco Invest Sp. z o.o.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst