sobota, 23 listopada 2024

Newsroom

Taka emisja raz na pięć lat

ems | 12 października 2012
PKO Bank Polski nie przewiduje kolejnych długoterminowych emisji obligacji w złotych, nie rozważa także emisji obligacji dla inwestorów indywidualnych.

   W piątek obligacje PKO Banku Polskiego po raz drugi zadebiutowały na Catalyst, gdzie dotąd notwane były jego euroobligacje. Od 12 października w tabeli notowań obecne są także papiery nominowane w złotych o wartości - bagatela - 1,6 mld zł. I wszystko wskazuje na to, że strategiczny partner Catalyst na tym swoją obecność na rynku obligacji zakończy. 

   - Nie przewidujemy obecnie kolejnych emisji obligacji podporządkowanych na krajowy rynek - powiedział Jakub Papierski, wiceprezes banku w rozmowie z serwisem Obligacje.pl. Dodał, że bank nie rozważa także emisji obligacji skierowanej do detalicznych klientów banku. 

   Nową serię obejmowali we wrześniu krajowi inwestorzy instytucjonalni tacy jak OFE, ubezpieczyciele czy TFI. Jest to emisja o 10-letnim terminie wykupu, a ponieważ są to papiery podporządkowane, powiększa ona kapitały uzupełniające banku, a tym samym współczynnik wypłacalności.

   - O mniej więcej 1 pkt proc. czyli z 12 do 13 proc. - powiedział dziennikarzom Jakub Papierski. Pośrednio emisja wpływa więc na politykę dywidendą banku, ponieważ Komisja Nadzoru Finansowego nakazała bankom by nie wypłacały dywidendy, jesli ich współczynniki wypłacalności nie przewyższają 12 proc.

   PKO BP ma opcję call po pięciu latach od daty emisji, z której zamierza skorzystać.

   - Ostatnio wykupiliśmy obligacje podporządkowane emitowane w 2007 r. z opcją call na dokładnie taką samą kwotę. Skorzystaliśmy z niej - powiedział wiceprezes banku. Przyznał, że przedterminowy wykup obligacji wprowadzonych właśnie na Catalyst, jest prawdopodobnym wariantem.

   Co ciekawe, przed pięciu laty PKO BP zaproponował inwestorom mniejsze odsetki, które o 100 pkt bazowych przekraczały WIBOR6M. Obecnie płaci 164 pkt powyżej WIBOR6M. 

   - Sytuacja rynkowa bardzo się zmieniła od tego czasu - wyjaśnił Jakub Papierski. 

   Powiedział, że bank w ciągu najbliższych dwóch trzech lat zamierza w mniej więcej 8 proc. finansować działalność kapitałem podporządkowanym. Dodał, że niektóre duże banki zachodnie finansują w ten sposób 30 proc. swojej działalności, ale okazało się to ryzykowną strategią, bo obecnie nie mają one możliwości zrolowania swoich obligacji. 

   Nowe obligacje PKO Banku Polskiego mają nominał 100 tys. zł i wchodzą do obrotu wyłącznie na Catalyst. Dla inwestorów detalicznych jedynym pożytkiem z tego debiutu jest uzyskanie benchmarku dla innych obligacji banku. Oprocentowanie podporządkowanych obligacji Getin Noble Banku, Banku Pocztowego czy banków spółdzielczych jest przeciętnie o 200 pkt bazowych wyższe od obligacji PKO BP.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst