środa, 29 maja 2024

Newsroom

Alembik Polska ponownie nie wykupił obligacji

msd | 29 marca 2023
Dzień po rozliczeniu zaległości z tytułu obligacji serii D alkoholowa spółka nie spłaciła papierów serii E o wartości 1,97 mln zł. Przekonuje, że wykupi je do 3 kwietnia.

W miniony poniedziałek zarządzana przez Janusza Palikota spółka dokończyła spłatę zaległości z tytułu obligacji, których termin wykupu minął 14 marca. Już we wtorek nie spłaciła natomiast kolejnej serii, tym razem o wartości 1,97 mln zł. Do obligatariuszy trafiły wyłącznie odsetki, w sumie za 44 tys. zł. Według zapewnień Alembika, spłata należności głównej nastąpić ma do 3 kwietnia. 

„Kilkudniowe przesunięcie wykupu jest konsekwencją zmian w sposobie finansowania spłat obligacji zapadłych 14.03.2023 które zostały całkowicie spłacone i konsekwencji zmian w cash flow spółki. Wymaga to zmiany przepływów które zamknięte zostaną w deklarowanym terminie. Jednocześnie informujemy, iż tym samym spółka zakończy etap finansowania działalności instrumentami obligacyjnymi w związku ze spłatą ich w 100 proc.” – napisała spółka w oświadczeniu przekazanym Obligacje.pl.

Jak pisaliśmy przed kilkoma dniami, 14 marca Alembik Polska nie spłacił obligacji o wartości 3,93 mln zł. Ostatnią ich część (1,33 mln zł) spółka uregulowała w miniony poniedziałek. Na pytanie, czy spłata miała charakter gotówkowy, Alembik odmówił jednak odpowiedzi.

Obie emisje Alembika prowadził Prosper Capital DM, któremu KNF we wtorek cofnęła zezwolenie na oferowanie instrumentów finansowych. 

Alembik Polska jest jedną w wielu alkoholowych spółek kojarzonych z Januszem Palikotem, które chętnie korzystają z wszelkich możliwych form finansowania u drobnych inwestorów. Szczególną aktywnością w tym zakresie ostatnimi czasy wykazuje się Tenczynek Dystrybucja, który oferuje pożyczki zabezpieczane coraz to kolejnymi znakami towarowymi. By wspomnieć „Wyjebongo” wycenione na 17,2 mln zł, „BUH” na 35,3 mln zł, czy „Piwo Świeże dziś z Browaru Tenczynek” i „Tenczyńska Okovita”, które według biegłego warte są kolejno 5,3 mln zł oraz 3 mln zł.

Więcej wiadomości kategorii Purgatorium