sobota, 24 lutego 2024

Newsroom

Manufaktura Piwa Wódki i Wina spóźniła wypłatę odsetek

msd | 13 czerwca 2023
Alkoholowemu holdingowi zabrakło w piątek 108 tys. zł na wypłatę odsetek od obligacji. MPWiW tłumaczy się „zawirowaniami rynkowymi” i zapewnia, że zaległości zostały już uregulowane.

Manufaktura Piwa Wódki i Wina, której prezesem i największym akcjonariuszem jest Janusz Palikot, nie wypłaciła w piątek 108 tys. zł kuponu od obligacji serii G o wartości nominalnej 4,52 mln zł. Do zapłaty miało dojść w poniedziałek, wynika z informacji przekazanych Obligacje.pl przez spółkę. Aczkolwiek prowadzony przez KDPW rejestr zobowiązań, z poniedziałkową datą aktualizacji, na razie nie potwierdza uregulowania zaległości. 

„Powodem opóźnienia są zawirowania rynkowe wymuszające na spółce zmianę kalendarza regulowania poszczególnych zobowiązań. Naszym priorytetem jest produkcja i sprzedaż, bowiem uzyskiwana marża pozwala na zaspokojenie wszystkich zobowiązań, także opłatę dodatkowych odsetek. Nasze zobowiązania są sukcesywnie regulowane, w ramach spływających środków ze sprzedaży produktów, zgodnie z przyjętym i nadzorowanym przez zarząd harmonogramem przepływów. Znając uwarunkowania, w których działamy mogę zapewnić, że regulujemy nasze zobowiązania wraz z należnymi odsetkami” – przekazała spółka w oświadczeniu nadesłanym Obligacje.pl.

Aktualnie MPWiW posiada zobowiązania z tytułu sześciu serii obligacji o łącznej wartości 21,9 mln zł, które wygasać będą od maja do września 2024 r. Zależnie od serii, spółka zobowiązana jest płacić za nie od 9,5 do 11 proc. w skali roku. Większość z istniejących obligacji Manufaktury, jeśli nie wszystkie, plasował Prosper Capital DM, któremu KNF cofnęła niedawno licencję na oferowanie. 

Obecnie mija rok, od kiedy akcje alkoholowego holdingu miały zadebiutować na rynku NewConnect. Tymczasem wokół alkoholowych biznesów Janusza Palikota przybywa kontrowersji. Niedawno problemy ze spłatą obligacyjnych długów miała inna kojarzona z nim spółka, Alembik Polska. W maju biznesmen ruszył z akcją pożyczkową, kusząc tym razem luksusowymi nagrodami, od Rolls Royce’a po kosztowne wycieczki. 

Więcej wiadomości kategorii Catalyst