czwartek, 20 stycznia 2022

Newsroom

Allegro szykuje się do emisji obligacji

msd | 01 grudnia 2021
Spółka przyjęła wart do 3 mld zł program emisji obligacji i rozważa przeprowadzenie pierwszej oferty w jego ramach.

W pierwszej emisji z nowego programu Allegro zaproponuje złotowe papiery o okresie spłaty do pięciu lat. Ostateczne warunki emisji mają jednak zostać ustalone w procesie budowy księgi popytu. Pozyskane w ten sposób wpływy spółka przeznaczy na „finansowanie ogólnych celów korporacyjnych”.

„Decyzja spółki o emisji pierwszej serii obligacji będzie uzależniona od sytuacji rynkowej na polskim rynku dłużnych papierów wartościowych. Spółka nie ma obowiązku wyemitowania obligacji, a sam fakt ustanowienia programu nie oznacza, że spółka zamierza wyemitować obligacje do wysokości ustalonego w nim limitu” – zastrzegło Allegro.

Brzegowe warunki całego programu o wartości do 3 mld zł pozwalają natomiast plasować spółce papiery denominowane złotych lub euro. Będzie to senioralny dług niezabezpieczony. Allegro nie wyklucza, że w ramach programu pojawić się mogą także emisje obligacji zielonych lub związanych ze zrównoważonym rozwojem.

Prowadzone w ramach programu przyszłe emisje adresowane będą wyłącznie do inwestorów kwalifikowanych.

Allegro jest właścicielem największej platformy zakupowej w polskiej sieci. Przed kilkoma tygodniami spółka zapowiedziała przejęcie czeskiej Mall Group. Wartość transakcji to równowartość około 4 mld zł, z czego niemal po połowie opłacone zostanie nowymi akcjami Allegro oraz gotówką (środki własne i dług).

Allegro zadebiutowało na GPW w październiku ubiegłego roku. W pierwszych tygodniach giełdowej obecności notowania akcji spółki radziły sobie świetnie (debiut ponad 50 proc. od ceny z IPO i ponad 100 proc. zysku dla akcjonariuszy, którzy przetrzymali akcje pierwszy miesiąc), lecz w ostatnich dniach wycena walorów spadła już poniżej ceny z IPO.

Więcej wiadomości kategorii Emisje