czwartek, 21 lutego 2019

Newsroom

Byli prezesi Gant Development z zarzutami

msd | 02 października 2018
Karol K. i Dariusz M., byli prezesi wrocławskiego dewelopera, usłyszeli zarzuty udziały w zorganizowanej grupie przestępczej, oszusta na szkodę wierzycieli oraz wyrządzenia spółce szkody w wielkich rozmiarach – wynika z informacji podanych przez PAP.

Według PAP oprócz byłych prezesów zarzuty usłyszała też Luiza B., była dyrektor finansowa oraz Danuta K, powiązana z nimi kapitałowo. Członkowie grupy są podejrzani o wyprowadzenie z Ganta blisko 650 mln zł. 

Wszyscy podejrzani zostali zatrzymani w poniedziałek, a do sądu trafiły wnioski o ich areszt.

Zatrzymanym przedstawiono zarzuty popełnienia przestępstw polegających na udziale w zorganizowanej grupie przestępczej, wyrządzeniu Gant Development szkody majątkowej w wielkich rozmiarach, oszustwie w zakresie mienia wielkiej wartości na szkodę wierzycieli, w tym obligatariuszy Gant Development polegającym na wprowadzeniu ich i innych uczestników obrotu gospodarczego w błąd co do wartości aktywów spółki i przestawianiu nieprawdziwych danych w sprawozdaniach finansowych grupy kapitałowej Gant Development – powiedziała Katarzyna Bylicka, rzeczniczka Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu, cytowana przez PAP. 

Niecałe dwa tygodnie temu pisaliśmy na łamach Obligacje.pl, że przez ponad cztery lata śledztwa w sprawie Ganta wciąż nikomu nie postawiono zarzutów

W lipcu minęły cztery lata, od kiedy sąd umorzył postępowanie upadłościowe spółki z uwagi na brak majątku. Także ponad cztery lata temu syndyk upadłego dewelopera złożył do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa działania na szkodę spółki i jej wierzycieli. Chodzić miało wówczas o kwotę przekraczającą 770 mln zł, której część zniknęła między innymi w niejasnych pożyczkach.

- Nadal trwa pozyskiwanie opinii cząstkowych biegłych z zakresu księgowości, rachunkowości, zarządzania przedsiębiorstwem i finansów. Zabezpieczonych w przeszukaniach na terenie całego kraju jest ponad tysiąc pakietów danych, co stanowi około miliona dokumentów, których oględziny i analiza cały czas są prowadzone – mówiła przed dwoma tygodniami Katarzyna Bylicka, rzeczniczka prasowa Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu, w rozmowie z Obligacje.pl.

Trwające ponad cztery lata postępowanie było także przedmiotem skargi na jego przewlekłość. Sąd Apelacyjny we Wrocławiu jednak oddalił ją jako niezasadną.

Gant był pierwszą spółką, która nie wykupiła obligacji sprzedawanych w publicznej ofercie, prowadzonej na podstawie zatwierdzonego przez KNF prospektu.

W latach 2013-2014 deweloper nie spłacił papierów dłużnych na około 240 mln zł. Problemy ze spłatą obligacji rozpoczęły się w I połowie 2013 r. Na koniec tego samego roku nominał obligacyjnych długów dewelopera sięgał 241 mln zł.

W ubiegłym roku zmarł Grzegorz Antkowiak, jeden z założycieli Ganta.

Więcej wiadomości kategorii Prawo

 • Niejednoznaczna ocena postępowań restrukturyzacyjnych

  19 lutego 2019
  Próbujących wyjść na prostą firm, które wybierają drogę postępowań restrukturyzacyjnych, wciąż przybywa. Efektywność tej procedury pozostawia jednak wiele do życzenia, bo liczba zatwierdzonych układów jest niższa od umorzonych restrukturyzacji – wynika z raportu przygotowanego przez Zimmerman Filipiak Restrukturyzacja i SpotData.
  czytaj więcej
 • Wchodzą nowe obligacje bankowe

  13 lutego 2019
  Prezydent właśnie podpisał nowelizację ustawy o BFG, co pozwoli wprowadzić do krajowego porządku prawnego nowy rodzaj bankowego długu, czyli obligacje nieuprzywilejowane.
  czytaj więcej
 • Kolejne propozycje zmian prawnych na rynku obligacji

  28 września 2018
  Po przegłosowaniu przez rząd obowiązkowej ewidencji emisji obligacji w KDPW, teraz Ministerstwo Finansów chce zmienić zasady wyceny papierów dłużnych w portfelach funduszy inwestycyjnych.
  czytaj więcej
 • Obligatoryjna dematerializacja obligacji o kilka miesięcy później

  27 września 2018
  Nie od 1 stycznia, a od 1 lipca 2019 r. wszystkie papiery dłużne będą obowiązkowo dematerializowane oraz ewidencjonowane w KDPW – wynika z projektu ustawy przyjętego przez Komisję Finansów Publicznych. Ministerstwo Finansów nie pochyliło się nad problemem braku możliwości handlowania obligacjami po dniu wykupu.
  czytaj więcej

Emisje