środa, 17 października 2018

Newsroom

Byli prezesi Gant Development z zarzutami

msd | 02 października 2018
Karol K. i Dariusz M., byli prezesi wrocławskiego dewelopera, usłyszeli zarzuty udziały w zorganizowanej grupie przestępczej, oszusta na szkodę wierzycieli oraz wyrządzenia spółce szkody w wielkich rozmiarach – wynika z informacji podanych przez PAP.

Według PAP oprócz byłych prezesów zarzuty usłyszała też Luiza B., była dyrektor finansowa oraz Danuta K, powiązana z nimi kapitałowo. Członkowie grupy są podejrzani o wyprowadzenie z Ganta blisko 650 mln zł. 

Wszyscy podejrzani zostali zatrzymani w poniedziałek, a do sądu trafiły wnioski o ich areszt.

Zatrzymanym przedstawiono zarzuty popełnienia przestępstw polegających na udziale w zorganizowanej grupie przestępczej, wyrządzeniu Gant Development szkody majątkowej w wielkich rozmiarach, oszustwie w zakresie mienia wielkiej wartości na szkodę wierzycieli, w tym obligatariuszy Gant Development polegającym na wprowadzeniu ich i innych uczestników obrotu gospodarczego w błąd co do wartości aktywów spółki i przestawianiu nieprawdziwych danych w sprawozdaniach finansowych grupy kapitałowej Gant Development – powiedziała Katarzyna Bylicka, rzeczniczka Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu, cytowana przez PAP. 

Niecałe dwa tygodnie temu pisaliśmy na łamach Obligacje.pl, że przez ponad cztery lata śledztwa w sprawie Ganta wciąż nikomu nie postawiono zarzutów

W lipcu minęły cztery lata, od kiedy sąd umorzył postępowanie upadłościowe spółki z uwagi na brak majątku. Także ponad cztery lata temu syndyk upadłego dewelopera złożył do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa działania na szkodę spółki i jej wierzycieli. Chodzić miało wówczas o kwotę przekraczającą 770 mln zł, której część zniknęła między innymi w niejasnych pożyczkach.

- Nadal trwa pozyskiwanie opinii cząstkowych biegłych z zakresu księgowości, rachunkowości, zarządzania przedsiębiorstwem i finansów. Zabezpieczonych w przeszukaniach na terenie całego kraju jest ponad tysiąc pakietów danych, co stanowi około miliona dokumentów, których oględziny i analiza cały czas są prowadzone – mówiła przed dwoma tygodniami Katarzyna Bylicka, rzeczniczka prasowa Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu, w rozmowie z Obligacje.pl.

Trwające ponad cztery lata postępowanie było także przedmiotem skargi na jego przewlekłość. Sąd Apelacyjny we Wrocławiu jednak oddalił ją jako niezasadną.

Gant był pierwszą spółką, która nie wykupiła obligacji sprzedawanych w publicznej ofercie, prowadzonej na podstawie zatwierdzonego przez KNF prospektu.

W latach 2013-2014 deweloper nie spłacił papierów dłużnych na około 240 mln zł. Problemy ze spłatą obligacji rozpoczęły się w I połowie 2013 r. Na koniec tego samego roku nominał obligacyjnych długów dewelopera sięgał 241 mln zł.

W ubiegłym roku zmarł Grzegorz Antkowiak, jeden z założycieli Ganta.

Więcej wiadomości kategorii Prawo

 • PB: założyciel Fachowcy.pl za kratkami

  09 października 2018
  Piotr S., założyciel a do niedawna i prezes spółki Fachowcy.pl Ventures, od ponad trzech miesięcy przebywa w areszcie – wynika z informacji podanych przez Puls Biznesu.
  czytaj więcej
 • Kolejne propozycje zmian prawnych na rynku obligacji

  28 września 2018
  Po przegłosowaniu przez rząd obowiązkowej ewidencji emisji obligacji w KDPW, teraz Ministerstwo Finansów chce zmienić zasady wyceny papierów dłużnych w portfelach funduszy inwestycyjnych.
  czytaj więcej
 • Obligatoryjna dematerializacja obligacji o kilka miesięcy później

  27 września 2018
  Nie od 1 stycznia, a od 1 lipca 2019 r. wszystkie papiery dłużne będą obowiązkowo dematerializowane oraz ewidencjonowane w KDPW – wynika z projektu ustawy przyjętego przez Komisję Finansów Publicznych. Ministerstwo Finansów nie pochyliło się nad problemem braku możliwości handlowania obligacjami po dniu wykupu.
  czytaj więcej
 • Jednak mniej zmian w prywatnych ofertach obligacji?

  25 września 2018
  Prywatne oferty obligacji prawdopodobnie nie zostaną ograniczone do 149 inwestorów w ciągu roku, tak jak i nominał emitowanego w trybie prywatnym długu dla inwestorów indywidualnych nie zostanie podniesiony do 400 tys. zł – wynika z naszych informacji. I bez tego na rynku obligacji korporacyjnych dojdzie do głębokich zmian.
  czytaj więcej

Emisje