piątek, 09 czerwca 2023

Newsroom

CBA zatrzymało czterech sprzedawców obligacji GetBacku

msd | 22 września 2022
Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali cztery osoby, które jako pracownicy banku sprzedali papiery dłużne windykatora o łączne wartości ponad 14 mln zł.

Według CBA, zatrzymane osoby miały wprowadzać nabywców obligacji GetBacku w błąd, co do właściwości i bezpieczeństwa oferowanego instrumentu. 

Każda z zatrzymanych osób usłyszała prokuratorskie zarzuty. Zastosowane wobec nich środki zapobiegawcze mają charakter wolnościowy.

Do tej w śledztwie dotyczącym GetBacku (obecnie Capitea) zarzuty usłyszało ponad 100 osób, a prokuratura skierowała do sądu pięć aktów oskarżenia, obejmujących ponad 50 osób, w tym byłego prezesa i członków zarządu windykacyjnej spółki, a także byłych prezesów i członków zarządu Idea Banku.

Lada moment minie cztery i pół roku od wybuchu afery GetBacku, w której na lodzie zostało tysiące obligatariuszami z papierami o łącznej wartości nominalnej około 2,7 mld zł. Do tej pory spółka zwróciła wierzycielom 3,1 proc. wartości nominalnej długu wobec 25 proc., które na mocy układu ma im oddać najpóźniej do marca 2028 r. 

W minioną środę KNF poinformowała o nałożeniu 3,35 mln zł kary na Konrada Kąkolewskiego. Po ponad czterech latach Komisja zyskała pewność, że były prezes nienależycie wykonywał obowiązki informacyjne, między innymi nie ujawniając wiadomości o prywatnych emisjach obligacji z opcją put i wysokim kuponem, czy później o problemach z obsługą zadłużenia. 

Więcej wiadomości o Capitea S.A. (d. GetBack S.A.)

Więcej wiadomości kategorii Prawo

 • Rada Ministrów przyjęła ustawę wprowadzającą wiele zmian na rynku obligacji

  07 czerwca 2023
  Nominał nienotowanych papierów dłużnych od 40 tys. euro, nowe obligacje transformacyjne, zawężenie katalogu pośredników uczestniczących w ofercie i zwiększenie niektórych wymogów informacyjnych – wszystko to zawiera projekt przyjętej przez rząd ustawy.
  czytaj więcej
 • UKNF stawia na listy zastawne, także dla inwestorów indywidualnych

  17 maja 2023
  Nadzorca chce nałożyć na banki obowiązek zwiększenia finansowania kredytów hipotecznych długoterminowymi instrumentami dłużnymi, co może spowodować konieczność uplasowania nawet 147 mld zł nowych papierów. Polski rynek jest na to za mały, ale UKNF liczy, że w zakup listów zastawnych włączyć mógłby się NBP oraz klienci detaliczni.
  czytaj więcej
 • WIRON i obligacje. Pięć dni przesunięcia

  16 maja 2023

  Narodowa Grupa Robocza zarekomenduje, aby wysokość odsetek płaconych od zmiennokuponowych obligacji opartych o WIBOR ustalać na pięć dni przed płatnością kuponu. Raty kredytów (w tym hipotecznych) mają być zaś obliczane w formule last reset.

  czytaj więcej
 • Polskie obligacje kapitałowe od IV kwartału

  05 maja 2023
  Począwszy od 1 października krajowe banki, domy maklerskie i zakłady ubezpieczeń będą mogły emitować obligacje kapitałowe, szerzej znane jako CoCo bonds. Długo wyczekiwany instrument wystartuje w Polsce akurat, gdy na europejskim rynku przeżywa on kryzys zaufania.
  czytaj więcej