czwartek, 30 maja 2024

Newsroom

CBA zatrzymało czterech sprzedawców obligacji GetBacku

msd | 22 września 2022
Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali cztery osoby, które jako pracownicy banku sprzedali papiery dłużne windykatora o łączne wartości ponad 14 mln zł.

Według CBA, zatrzymane osoby miały wprowadzać nabywców obligacji GetBacku w błąd, co do właściwości i bezpieczeństwa oferowanego instrumentu. 

Każda z zatrzymanych osób usłyszała prokuratorskie zarzuty. Zastosowane wobec nich środki zapobiegawcze mają charakter wolnościowy.

Do tej w śledztwie dotyczącym GetBacku (obecnie Capitea) zarzuty usłyszało ponad 100 osób, a prokuratura skierowała do sądu pięć aktów oskarżenia, obejmujących ponad 50 osób, w tym byłego prezesa i członków zarządu windykacyjnej spółki, a także byłych prezesów i członków zarządu Idea Banku.

Lada moment minie cztery i pół roku od wybuchu afery GetBacku, w której na lodzie zostało tysiące obligatariuszami z papierami o łącznej wartości nominalnej około 2,7 mld zł. Do tej pory spółka zwróciła wierzycielom 3,1 proc. wartości nominalnej długu wobec 25 proc., które na mocy układu ma im oddać najpóźniej do marca 2028 r. 

W minioną środę KNF poinformowała o nałożeniu 3,35 mln zł kary na Konrada Kąkolewskiego. Po ponad czterech latach Komisja zyskała pewność, że były prezes nienależycie wykonywał obowiązki informacyjne, między innymi nie ujawniając wiadomości o prywatnych emisjach obligacji z opcją put i wysokim kuponem, czy później o problemach z obsługą zadłużenia. 

Więcej wiadomości o Capitea S.A. (d. GetBack S.A.)

Więcej wiadomości kategorii Prawo