niedziela, 28 kwietnia 2024

Newsroom

Ciężkie oskarżenia wobec LPP (akt.)

msd | 15 marca 2024
Według amerykańskiej firmy Hindenburg Research, odzieżowy gigant tylko pozornie wycofał się z Rosji. Jego akcje tanieją o ponad 35 proc. Oberwało się także wygasającym w grudniu obligacjom LPP1224.

Treść zaktualizowana o trzecie oświadczenie LPP. Nowe informacje oznaczono kursywą. 

Jak wynika z raportu przygotowanego przez Hindenburg Research (HR), sprzedaż rosyjskiego biznesu przez LPP miała być „całkowitą fikcją”. Amerykańska firma zarzuca LPP manipulacje księgowe, wskazując na wysoki udział „pozostałych” przychodów w angielskojęzycznym sprawozdaniu finansowym grupy, które odbiega w tej części od tego, co przedstawiono w polskim raporcie.

Swoje dochodzenie Hindenburg Research opierać ma między innymi na informacjach od jednego z wysoko postawionych byłych pracowników LPP.

Zdaniem analityków HR, gdyby działalność LPP w Rosji została potwierdzona, grupa miałaby poważne problemy ze swoimi kredytodawcami, w tym przede wszystkim PKO BP. 

Przed publikacją raportu stawiającego LPP w niekorzystnym świetle Hindenburg Research zajął krótką pozycją na akcjach spółki (firma jest znanym na rynku „short sellerem”, w przeszłości biorącym pod lupę działalność miliardera Carla Icahn’a, kryptowalutę Tether, czy takie spółki jak Nikola i Adani Group).

Według samego LPP, raport Hindenburg Reasearch ma być nakierowany na wprowadzenie dezinformacji i możliwe przejęcie wpływów w spółce.

„Raport przygotowany przez Hindenburg Reasearch jest elementem przygotowywanego od pięciu miesięcy zorganizowanego ataku dezinformacyjnego obliczonego na spadek kursu akcji grupy LPP. O sprawie poinformowaliśmy wcześniej Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Krajową Agencję Skarbową. Z tego co ustaliliśmy, nie jesteśmy pierwszą firmą, która stała się obiektem zainteresowania wywiadowni. Wcześniej podobny proceder został przez Hindenburg wycelowany w spółkę Adani. Wiemy jednocześnie, że wywiadownia działa na zlecenie podmiotów trzecich. Nie można wykluczyć, że tego typu działania mogą być próbą przejęcia wpływów w spółce LPP” – napisano w oświadczeniu LPP.

Jak wskazano, grupa „ma pełną kontrolę nad sytuacją” i zamierza na bieżąco przekazywać kolejne wiadomości.

Dopiero w kolejnym oświadczeniu LPP przyznało, iż nie jest właścicielem biznesu rosyjskiego, nie prowadzi działalności handlowej na tamtym rynku, a także w żaden sposób nie kontroluje obecnych właścicieli spółki, która kupiła tamtejszy biznes. Według zapewnień, kupujący miał być niezależną firmą, z którą LPP nie łączą żadne powiązania kapitałowe, ani osobowe.

W trzecim już oświadczeniu spółka poinformowała z kolei o złożeniu do prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa jej szkodę, a także na szkodę jej akcjonariuszy. Ponadto, raz jeszcze powtórzyła, że nie prowadzi działalności handlowej na terenie Rosji, a sprzedaż jej tamtejszego biznesu nie miała charakteru fikcyjnego i nie wiązała się z manipulacjami księgowymi. 

W odpowiedzi na raport HR akcje LPP taniały w piątek nawet o 35,5 proc. Przez dużą część sesji obró nimi pozostawał jednak zawieszony.

Sytuacja nie pozostaje bez wpływu także na wygasające w grudniu obligacje LPP1224 o wartości 300 mln zł. Na kwadrans przed godz. 15 ich notowania spadały o 3,2 pkt proc. do 97 proc. nominału, czemu towarzyszyły ponadprzeciętne obroty, sięgające blisko ponad 9,3 mln zł.

Więcej wiadomości o LPP S.A.

  • LPP chce podwoić sprzedaż w najbliższe trzy lata

    27 marca 2024
    Odzieżowa grupa stawia na rozwój powierzchni logistycznej i skokowy wzrost liczby sklepów, licząc, że marka Sinsay okaże się jej koniem pociągowym w najbliższych latach. Mimo wielu pytań po raporcie Hindenburg’a, LPP może liczyć na niezmienione relację z bankami. Z finansowania obligacjami niezmiennie natomiast planuje zrezygnować.
    czytaj więcej
  • LPP odpiera zarzuty Hindenburg’a

    18 marca 2024
    Odzieżowa spółka i jej większościowy akcjonariusz zapewniają o braku powiązań z jakąkolwiek działalnością w Rosji. Rynek ciepło przyjął wyjaśnienia zarządu, wsparte także zapowiedzią możliwego skupu akcji i mocnego rozwoju marki Sinsay.
    czytaj więcej
  • LPP rozstanie się z obligacyjnym finansowaniem

    14 grudnia 2023
    Odzieżowa spółka nie przewiduje konieczności przeprowadzenia emisji nowych papierów dłużnych, a wygasające za rok obligacje LPP1224 zamierza wykupić bez rolowania. Generowany cash flow operacyjny i dostępne finansowanie zaspokajają jej potrzeby, w tym także co do zaplanowanych nakładów inwestycyjnych i dywidendy.
    czytaj więcej
  • LPP zapowiada poprawę marży handlowej

    22 września 2023
    Odzieżowa grupa w większości zakończyła wyprzedaż nadmiarowych towarów, poprawiając zarządzanie kapitałem obrotowym i obniżając zadłużenie. Pozbycie się nadwyżki towarów ma jej też otworzyć drogę do wzrostu marży brutto na sprzedaży.
    czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Catalyst