wtorek, 18 czerwca 2024

Newsroom

Columbus Energy znalazł inwestora gotowego wyłożyć 200 mln zł

msd | 28 kwietnia 2022
Fotowoltaiczna spółka zawarła z zagranicznym inwestorem tzw. term-sheet przewidujący możliwość dokapitalizowania jej kwotą do 200 mln zł.

Niewymieniony z nazwy amerykański fundusz miałby kupować akcje Columbusa po nie mniej niż 23 zł za sztukę (w czwartek rano notowania spółki rosną o 16 proc. do 12,2 zł). Inwestycja miałaby być realizowana etapami przez trzy kolejne lata. 

Jak wynika z komunikatu, zawarcie umowy inwestycyjnej powinno nastąpić za miesiąc. W ciągu roku od tego momentu inwestor miałby dać Columbusowi zastrzyk kapitału o wartości co najmniej 45 mln zł.  

- Pod koniec 2021 r. informowaliśmy rynek o zmianie terminu przeniesienia notowań na główny parkiet GPW z powodu dynamicznych zmian w branży odnawialnych źródeł energii oraz ogólnej sytuacji makroekonomicznej. Zmiany legislacyjne w naszej branży, szczególnie w sektorze mikroinstalacji, nie sprzyjały klasycznemu podejściu do IPO. Wojna też w tym nie pomogła. Wspominaliśmy też o poszukiwaniu innych rozwiązań, które zapewnią spółce finansowanie rozpoczętych, znaczących inwestycji, ale też nowych, które już niebawem przed nami. Aktualnie głównymi partnerami w budowie farm są nasi akcjonariusze, którzy inwestują w nasze spółki portfelowe, a suma inwestycji w tej części biznesu przekroczyła już 500 mln zł, z czego od naszych akcjonariuszy ponad 200 mln zł – mówi Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy, cytowany w komunikacie. – Term-Sheet, który zawarliśmy z atrakcyjnym partnerem finansowym ze Stanów Zjednoczonych, jest właśnie jedną z opcji, jaką chcemy mieć jako alternatywę. Analizujemy wiele możliwości rozwoju grupy Columbus i z pewnością wybierzemy takie, które zapewnią spółce stabilną przyszłość i udowodnią wartość organizacji, w jaką osobiście wierzę – dodaje także.

Mimo rosnących przychodów, grupa Columbus Energy zamknęła IV kwartał ubiegłego roku z prawie 30 mln zł straty netto, na co złożyły się zarówno wysokie koszty, jak i konieczność dokonania korekt w sprawozdaniu. Miniony rok grupa zamknęła więc wstępnie z długiem netto prawie 26-krotnie przekraczającym jej wynik EBITDA, a na poziomie samej spółki-matki wskaźnik ten był jeszcze wyższy, co niedługo może się okazać istotne dla wartych 60 mln zł obligacji CLC0724 (obligacyjny limit wskaźnika dług netto/EBITDA to 3,5x, a odniesieniem do niego będzie zapowiedziany na 31 maja zaudytowany raport roczny). 

Na rynku pierwotnym obligacje CLC0724 objęło tylko trzech inwestorów, a od zeszłorocznego debiutu papierów na GPW nadal nimi nie handlowano.

Więcej wiadomości o Columbus Energy S.A.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

 • Megaemisja Dekpolu debiutuje bez transakcji

  14 czerwca 2024
  Od piątku na Catalyst notowane są obligacje Dekpolu pochodzące z majowej emisji, z której budowlana grupa pozyskała 225 mln zł. Niewyczerpany apetyt popytu znajduje odzwierciedlenie w notowaniach - brakuje chętnych do sprzedaży po cenie zakupu.
  czytaj więcej
 • LPP na razie dowozi tegoroczne cele

  13 czerwca 2024
  Odzieżowa grupa poprawiła sprzedaż o 18 proc. r/r i wypracowała rekordowe 411 mln zł zysku operacyjnego w I kwartale. Podtrzymuje cel osiągnięcia około 21 mld zł obrotów przy 52-53 proc. marży handlowej, ale i przypomina, że nie chce rolować obligacji.
  czytaj więcej
 • CCC zapowiada rekordowe marże handlowe

  13 czerwca 2024
  Obuwnicza grupa nie zamierza poprzestawać na 51-proc. marży brutto ze sprzedaży, jaką udało jej się wypracować w I kwartale. Dopełnieniem trwającej restrukturyzacji ma być pozyskanie nowego finansowania jeszcze w tym miesiącu.
  czytaj więcej
 • Bocian opuści Catalyst bez wykupu

  12 czerwca 2024
  Everest Capital, spółka celowa pozyskująca finansowanie dla pożyczkowej grupy Bociana, porozumiała się z funduszami Agio w sprawie przedłużenia terminu spłaty papierów EVC0624 i ich „niezwłocznego” wycofania z GPW.
  czytaj więcej