wtorek, 06 czerwca 2023

Newsroom

Columbus Energy znalazł inwestora gotowego wyłożyć 200 mln zł

msd | 28 kwietnia 2022
Fotowoltaiczna spółka zawarła z zagranicznym inwestorem tzw. term-sheet przewidujący możliwość dokapitalizowania jej kwotą do 200 mln zł.

Niewymieniony z nazwy amerykański fundusz miałby kupować akcje Columbusa po nie mniej niż 23 zł za sztukę (w czwartek rano notowania spółki rosną o 16 proc. do 12,2 zł). Inwestycja miałaby być realizowana etapami przez trzy kolejne lata. 

Jak wynika z komunikatu, zawarcie umowy inwestycyjnej powinno nastąpić za miesiąc. W ciągu roku od tego momentu inwestor miałby dać Columbusowi zastrzyk kapitału o wartości co najmniej 45 mln zł.  

- Pod koniec 2021 r. informowaliśmy rynek o zmianie terminu przeniesienia notowań na główny parkiet GPW z powodu dynamicznych zmian w branży odnawialnych źródeł energii oraz ogólnej sytuacji makroekonomicznej. Zmiany legislacyjne w naszej branży, szczególnie w sektorze mikroinstalacji, nie sprzyjały klasycznemu podejściu do IPO. Wojna też w tym nie pomogła. Wspominaliśmy też o poszukiwaniu innych rozwiązań, które zapewnią spółce finansowanie rozpoczętych, znaczących inwestycji, ale też nowych, które już niebawem przed nami. Aktualnie głównymi partnerami w budowie farm są nasi akcjonariusze, którzy inwestują w nasze spółki portfelowe, a suma inwestycji w tej części biznesu przekroczyła już 500 mln zł, z czego od naszych akcjonariuszy ponad 200 mln zł – mówi Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy, cytowany w komunikacie. – Term-Sheet, który zawarliśmy z atrakcyjnym partnerem finansowym ze Stanów Zjednoczonych, jest właśnie jedną z opcji, jaką chcemy mieć jako alternatywę. Analizujemy wiele możliwości rozwoju grupy Columbus i z pewnością wybierzemy takie, które zapewnią spółce stabilną przyszłość i udowodnią wartość organizacji, w jaką osobiście wierzę – dodaje także.

Mimo rosnących przychodów, grupa Columbus Energy zamknęła IV kwartał ubiegłego roku z prawie 30 mln zł straty netto, na co złożyły się zarówno wysokie koszty, jak i konieczność dokonania korekt w sprawozdaniu. Miniony rok grupa zamknęła więc wstępnie z długiem netto prawie 26-krotnie przekraczającym jej wynik EBITDA, a na poziomie samej spółki-matki wskaźnik ten był jeszcze wyższy, co niedługo może się okazać istotne dla wartych 60 mln zł obligacji CLC0724 (obligacyjny limit wskaźnika dług netto/EBITDA to 3,5x, a odniesieniem do niego będzie zapowiedziany na 31 maja zaudytowany raport roczny). 

Na rynku pierwotnym obligacje CLC0724 objęło tylko trzech inwestorów, a od zeszłorocznego debiutu papierów na GPW nadal nimi nie handlowano.

Więcej wiadomości o Columbus Energy S.A.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

 • HB Reavis zobowiązany podnieść obligacyjną marżę

  06 czerwca 2023
  Wzrost wskaźników zadłużenia po zeszłorocznym podziale aktywów wymusza na deweloperze konieczność podniesienia marży na obligacjach wyemitowanych przez jego polską spółkę celową.
  czytaj więcej
 • PKN Orlen chce przejąć ZA Puławy

  06 czerwca 2023
  Koncern analizuje możliwość przejęcia Zakładów Azotów w Puławach, kontrolowanych przez Grupę Azoty. Ewentualną akwizycję chciałby zamknąć jeszcze w tym roku.
  czytaj więcej
 • PragmaGO przyspieszy wykup o dwa tygodnie

  06 czerwca 2023
  Faktoringowa spółka spłaci w tym miesiącu warte 10 mln zł papiery PRF0723, które pierwotnie wygasać miały 4 lipca.
  czytaj więcej
 • R.Power nie zarabia na odsetki

  06 czerwca 2023
  Poniesione w ubiegłym roku nakłady inwestycyjne wymusiły na deweloperze farm PV blisko czterokrotny wzrost zadłużenia. Koszty jego obsługi przekraczały wysokość zysku operacyjnego. Po niedawnym pozyskaniu inwestora mniejszościowego R.Power zapowiada 900 mln zł nakładów inwestycyjnych w 2023 r.
  czytaj więcej