wtorek, 31 marca 2020

Newsroom

Cyfrowy Polsat chce kupić akcje Asseco Poland za 1,18 mld zł

msd | 19 grudnia 2019
Medialno-telekomunikacyjny koncern ogłosił zaproszenie do składania ofert sprzedaży do 18,22 mln akcji Asseco Poland, stanowiących 21,95 proc. udziału w kapitale spółki i głosach na WZ.

Cyfrowy Polsat oferuje po 65 zł za akcję Asseco Poland. Łącznie spółka może wydać do 1,18 mld zł na walory informatycznej firmy. Oferty przyjmowanie będą w dniach 19-23 grudnia, a rozliczenie transakcji nastąpi 30 grudnia.

Po realizacji i rozliczeniu zaproszenia, w zależności od wyników zaproszenia, emitent zamierza prowadzić z panem Adamem Góralem (założyciel i prezes spółki – red.) negocjacje w celu zawarcia pomiędzy emitentem a panem Adamem Góralem umowy akcjonariuszy spółki Asseco. Wejście w życie ewentualnej umowy akcjonariuszy będzie uwarunkowane uzyskaniem odpowiednich zgód regulacyjnych, jeśli takie będą wymagane – poinformował Cyfrowy Polsat.

Przed ogłoszeniem zaproszenia do sprzedaży akcji informatycznej spółki Cyfrowy Polsat posiadał 869 tys. jej akcji, stanowiących 1,05 proc. udziału w kapitale i głosach na WZ.

Jak wyjaśniono, Cyfrowy Polsat zdecydował również o kontynuacji negocjacji z Asseco dotyczących rozszerzenia zakresu dotychczasowej współpracy. Największa firma informatyczna w kraju miałaby się stać głównym partnerem technologicznym Cyfrowego Polsatu, wspierającym rozwój i utrzymanie jego systemów informatycznych. 

- Jako założyciel i główny akcjonariusz grupy Cyfrowego Polsatu, mogę stwierdzić, że jeśli Cyfrowy Polsat zostanie akcjonariuszem Asseco Poland, w stopniu zgodnym z opublikowanym raportem giełdowym, to będzie to dla obydwu firm dodatkowa szansa na rozwój i zbudowanie pozycji konkurencyjnej w gospodarce, której podstawą są nowoczesne technologie – powiedział Zygmunt Solorz, główny akcjonariusz Cyfrowego Polsatu, cytowany w komunikacie prasowym.

Efekty jakie możemy wspólnie osiągnąć, dają nam jeszcze większe perspektywy rozwoju na szybko rosnących rynkach telekomunikacyjnym i informatycznym. Współpracując, możemy działać  jako największa grupa technologiczna i dostarczać najbardziej innowacyjne rozwiązania dla naszych klientów – dodał Adam Góral, założyciel, kluczowy akcjonariusz i prezes Asseco Poland.

Na kilka godzin przed ogłoszeniem zaproszenia do składania ofert sprzedaży akcji Asseco medialno-telekomunikacyjna spółka ogłosiła, że zależny od niej Polkomtel zawarł porozumienie z Huaweiem w sprawie umowy na wdrożenie sytemu informatycznego, którą Polkomtel zerwał pod koniec listopada. Teraz spółka zależna Cyfrowego Polsatu zgodziła się zapłacić chińskiej firmie 30 mln zł tytułem wynagrodzenia, w zamian obie strony zrzekły się wzajemnych roszczeń.

Nabycie akcji spółki Asseco w wyniku zaproszenia zostanie sfinansowane ze środków własnych emitenta lub środków dostępnych w ramach zadłużenia finansowego emitenta – poinformował Cyfrowy Polsat.

Na koniec października Cyfrowy Polsat ogłosił, że rozważa zaciągnięcie 1 mld zł nowego długu w formie zwiększenia kredytu terminowego lub emisji nowej obligacji. Miesiąc później spółka poinformowała o zawarciu z bankami umowy kredytowej na 1 mld zł. Niezależnie jednak od tego, tydzień temu Cyfrowy Polsat przyjął też program emisji obligacji o wartości 1 mld zł, w ramach którego planuje uplasować nowe papiery w I kwartale przyszłego roku.

Akcjonariusze Cyfrowego Polsat przyjęli plany spółki bez entuzjazmu, na kilka minut po otwarciu sesji jej akcje tanieją o 2,46 proc. Wartymi 1 mld zł obligacjami CPS0426 jeszcze natomiast nie handlowano. 

Więcej wiadomości o Cyfrowy Polsat S.A.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

Emisje