niedziela, 14 kwietnia 2024

Newsroom

Develia ma przedwstępną umowę sprzedaży Arkad Wrocławskich

msd | 19 grudnia 2023
Wartość potencjalnej transakcji ustalono na 42,9 mln euro netto, a do jej zamknięcia powinno dojść nie później niż w sierpniu 2025 r.

Polska spółka z nieruchomościowej grupy Vastint kupi od Develii wygaszane centrum handlowe Arkady Wrocławskie, którego zamknięcie zaplanowano na pierwszą połowę przyszłego roku. Docelowo deweloper otrzyma za nie 42,9 mln euro netto, a w pierwszym etapie trafić do niego ma około 6 mln euro zaliczek.

- Wynegocjowana cena sprzedaży nieznacznie odbiega od wartości księgowej budynku, która na koniec września wynosiła 42,4 mln euro. Środki z tej transakcji chcemy przeznaczyć na nowe inwestycje w segmencie mieszkaniowym, które pozwalają osiągnąć wyższe stopy zwrotu – powiedział Paweł Ruszczak, wiceprezes Develii, cytowany w komunikacie.

Proces sprzedaży Arkad Wrocławskich trwa już od około dwóch lat. Do zawarcia listu intencyjnego z potencjalnym nabywcom projektu doszło na początku lutego 2022 r., a później deweloper kilkukrotnie informował o przedłużeniu okresu negocjacyjnego. Teraz kilkunastomiesięczny odstęp pomiędzy umową przedwstępną a zaplanowaną do sierpnia 2025 r. umową przyrzeczoną Develia tłumaczy koniecznością spełnienia kilku warunków zawieszających.

- Umowa, którą podpisaliśmy przybliża nas do sprzedaży Arkad Wrocławskich, a tym samym do realizacji naszego strategicznego celu, jakim jest dezinwestycja portfela biurowego i handlowego. Jesteśmy na najlepszej drodze, by to osiągnąć, ponieważ Arkady Wrocławskie to nasz ostatni budynek komercyjny – wskazał Andrzej Oślizło, prezes Develii.

Zgodnie z ogłoszoną w 2021 r. strategią do 2025 r., Develia koncentruje się na rynku mieszkaniowym. Na potrzeby zwiększenia skali w tym obszarze niedawno przejęła za 100 mln euro polskie spółki z grupy Nexity.

Wrocławski deweloper ma w tym roku na koncie trzy emisje obligacji, które przyniosły mu w sumie 440 mln zł.

Na Catalyst notowanych jest pięć serii papierów dłużnych Develii. Jedyna detaliczna seria DVL1225, od której spółka płaci 4,1 pkt proc. marży, kwotowana jest na 100,65/101,68 proc. nominału.

Więcej wiadomości o Develia S.A.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst