niedziela, 19 sierpnia 2018

Newsroom

Geo, Mieszkanie i Dom naruszyło warunki emisji

msd | 16 maja 2018
Deweloper nie opublikował sprawozdania finansowego w terminie określonym przez warunki emisji obligacji serii K. Prawdopodobnie nie będzie musiał jednak odpowiadać na ewentualne wezwania do wcześniejszego wykupu.

Warunki emisji notowanych na Catalyst papierów GEO0419 zobowiązują emitenta do publikacji sprawozdań rocznych do 15 maja. Tymczasem spółka planuje publikację raportu dopiero 22 maja. To jednak wystarczający termin by zmieścić się w 14-dniowym terminie naprawczym. Warunki emisji przewidują bowiem, że w razie otrzymania żądania wykupu obligacji Geo ma 30 dni roboczych na spłatę, za wyjątkiem sytuacji, w której podstawa wcześniejszego wykupu zostanie usunięta w ciągu 14 dni roboczych od momentu otrzymania wezwania. 

Najprościej rzecz ujmując, deweloper naruszył warunki emisji, ale nie będzie musiał odpowiadać na ewentualne wezwania do wykupu, pod warunkiem, że w ciągu najbliższych dni opublikuje sprawozdanie. I zapewne to zrobi, bo zgodnie z obowiązującymi na Catalyst regulacjami emitenci mają pięć miesięcy na publikację raportów rocznych.

Obligacje GEO0419 oprocentowane są na WIBOR 6M plus 4,5 pkt proc. marży przy zabezpieczeniu hipoteką. Aktualnie papiery warte są nieco ponad 4,8 mln zł wobec początkowych 10 mln zł, ponieważ we wtorek spółka nabyła w celu umorzenia dług o nominalnej wartości 186,3 tys. zł, a wcześniej zgodnie z warunkami emisji dwukrotnie przeprowadziła amortyzację po 2,5 mln zł.

W ostatni poniedziałek obligacje dewelopera wyceniano na 95,15 proc. nominału, co oznacza 12 proc. rentowności brutto. 

W kwietniu Geo, Mieszkanie i Dom pozyskało 20 mln zł z niepublicznej emisji trzyletnich obligacji oprocentowanych na WIBOR 3M plus 4,3 pkt proc. marży, których zabezpieczeniem będzie hipoteka.

Więcej wiadomości o GEO, Mieszkanie i Dom Sp. z o.o.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

 • Obligacje firm tanie już były, choć drogo jeszcze nie jest

  17 sierpnia 2018
  Popłoch jaki wywołała afera GetBacku obniżyła notowania niepowiązanych z nim w żaden sposób emitentów, co z kolei dało okazję do sięgania po ekstra zyski najszybszym inwestorom.
  czytaj więcej
 • Auxilia ponownie ze stratą operacyjną

  17 sierpnia 2018
  Odszkodowawcza grupa zanotowała w II kwartale ósmą z rzędu stratę operacyjną. Wprawdzie miała zysk netto, ale nie zmienia to ogólnego obrazu – wysoko zadłużonej firmy z kiepskimi przepływami operacyjnymi i relatywnie niską płynnością.
  czytaj więcej
 • Coraz większa Kancelaria Medius

  15 maja 2018
  Na koniec marca aktywa grupy warte były 222 mln złotych wobec 80,7 mln zł rok wcześniej. Rozwój opiera się na rosnących zyskach, ale także wzroście zadłużenia.
  czytaj więcej
 • Jeszcze mniej gotówki na rachunkach Auxilii

  15 maja 2018
  W I kwartale odszkodowawcza grupa zanotowała 0,7 mln zł ujemnych przepływów operacyjnych, a jej zasoby gotówkowe stopniały o 0,5 mln zł i były najniższe od połowy 2015 r. Auxilia, jak twierdzi, znalazła jednak sposób na szybsze uwalnianie gotówki z posiadanych wierzytelności.
  czytaj więcej

Emisje