piątek, 22 listopada 2024

Newsroom

GetBack wchodzi do Hiszpanii

msd | 8 września 2017
Windykator numer dwa w Polsce rozpoczął współpracę z dwoma podmiotami z rynku hiszpańskiego, które będą zarządzać wierzytelnościami GetBacku kupionymi na Półwyspie Iberyjskim.

Do pierwszych transakcji w Hiszpanii jeszcze nie doszło, ale zawarcie umowy z Cobralia i Liberto, podmiotami zarządzającymi wierzytelnościami, otwiera GetBackowi drogę do ekspansji zagranicznej.

- Dokonaliśmy bardzo głębokiej analizy wszystkich kluczowych rynków zarządzania wierzytelnościami w Europie i w naszej ocenie rynek hiszpański jest dla nas najbardziej atrakcyjny i wierzymy, że powinien zapewnić odpowiednie stopy zwrotu. – powiedział Konrad Kąkolewski, prezes GetBacku, cytowany w komunikacie prasowym. – Mamy nieco inny pomysł na ekspansję na rynku hiszpańskim niż podmioty z naszej branży. Zakłada on nabywanie przez podmiot z grupy kapitałowej GetBack  na własny rachunek portfeli wierzytelności  i przekazywanie ich w pierwszej fazie działalności spółki na tym rynku do obsługi uznanym lokalnym serwiserom – wskazał także prezes.

Dotychczas GetBack działał w Polsce i Rumunii. Wejście do Hiszpanii nie jest jednak dużym zaskoczeniem, na rynek ten spółka wskazywała bowiem w czerwcu tego roku, tuż przed emisją akcji. Przy okazji prospektu emisyjnego przygotowanego na potrzeby IPO GetBack informował też, że pracuje nad programem emisji euroobligacji do 150 mln euro. Niewykluczone, że właśnie w ten sposób windykator będzie chciał w przyszłości finansować zagraniczne inwestycje w wierzytelności.

Na razie GetBack ma czynny program publicznych emisji obligacji na rynku krajowym. W jego ramach może uplasować jeszcze papiery za 80,7 mln zł. Dobrym momentem na wyjście z kolejną ofertą może się okazać okres tuż po wynikach, które zostaną opublikowane 2 października.

W obrocie na Catalyst znajduje się 26 serii obligacji GetBacku, w tym trzy uplasowane w ramach ofert publicznych (cztery, ale emisję przydzieloną inwestorom instytucjonalnym zasymilowano z obligacjami detalicznymi). Wygasające od maja 2020 do lutego 2021 r. wyceniane są z 5,7-6 proc. rentowności brutto. Na zbliżone rentowności, do 5,6-5,8 proc., liczyć można także w przypadku niektórych emisji prywatnych, które mają bliższe okresy spłaty.

Więcej wiadomości o Capitea S.A. (d. GetBack S.A.)

Więcej wiadomości kategorii Catalyst