sobota, 20 kwietnia 2024

Newsroom

Getin Noble Bank zmienia prezesa

msd | 15 grudnia 2016
Miejsce Krzysztofa Rosińskiego, który złożył rezygnację z pełnienia funkcji prezesa, zajmie Artur Klimczak, będący od 2015 r. wiceprezesem GNB, a wcześniej wiceprezesem Banku Millennium. Krzysztof Rosiński pozostanie w banku na stanowisku wiceprezesa.

Bank nie zdradza przyczyn zamiany miejsc Krzysztofa Rosińskiego i Artura Klimczaka. Formalnie zmiana zacznie obowiązywać najwcześniej – pod warunkiem uzyskania zgody KNF – od 10 stycznia.

Pan Krzysztof Rosiński obejmie stanowisko wiceprezesa banku i będzie wspierał p.o. prezesa w ciągu pierwszych kilku miesięcy sprawowania przez niego nowej funkcji. Krzysztof Rosiński będzie nadal uczestniczył w strategicznych projektach realizowanych w ramach grupy Leszka Czarneckiego – podano w komunikacie Getin Noble Banku. 

Do zmiany prezesa dochodzi w momencie, gdy GNB może pochwalić się znacznie wzmocnioną pozycją kapitałową. Doszło do tego raczej w wyniku szeregu transakcji sprzedaży aktywów i zmniejszenia wymogu kapitałowego, niż poprzez osiągane zyski. Póki co, po trzech kwartałach tego roku bank wykazywał 41,5 mln zł skonsolidowanej straty netto. Realizując program naprawczy GNB nie musi płacić podatku bankowego. Obawy inwestorów wciąż budzi natomiast duży portfel kredytów we frankach szwajcarskich. Wprawdzie temat walutowych hipotek przycichł ostatnio w kręgach politycznych, w zamian na pierwsze miejsce wysunął się problem tzw. polis inwestycyjnych, z którymi GNB także jest mocno kojarzony.

Bank zapewnia, że po zmianie prezesa kontynuowana będzie dotychczasowa strategia. 

Obejmując stanowisko p.o. prezesa zarządu pan Artur Klimczak będzie kontynuował działania związane z przebudową Getin Noble Banku w nowoczesną instytucję finansową opartą o bankowość relacyjną i wysoką jakość obsługi. Jego celem strategicznym pozostanie stworzenie rentownego i efektywnego banku uniwersalnego o powtarzalnych źródłach dochodów – wskazano także. 

W obrocie na Catalyst znajduje się 37 serii obligacji GNB, wartych łącznie 2,47 mld zł. Większość długu banku, to podporządkowane papiery plasowane przede wszystkim wśród inwestorów detalicznych. Tylko w tym roku GNB przeprowadził siedem publicznych ofert dłużnych papierów podporządkowanych, a obecnie prowadzi ósmą ofertę. Za każdym razem były to siedmioletnie papiery oprocentowane na WIBOR plus 5 pkt proc. marży. 

Płynność tegorocznych emisji na Catalyst jest bardzo skromna lub wręcz zerowa. Starsze emisje, wygasające w latach 2020 i 2021 r. notowane są z rentownościami od 9 do 10,3 proc. Ostatnimi czasy ceny niektórych obligacji GNB nieznacznie rosną (rentowności spadają). Momentami w tym roku rentowności papierów banku sięgały 14 proc.

 

Więcej wiadomości o Getin Noble Bank S.A.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst