wtorek, 21 maja 2019

Newsroom

Ghelamco zamyka przed czasem także i drugą ofertę obligacji

msd | 14 marca 2019
W publicznej ofercie papierów dłużnych o wartości 25 mln zł dostępna pula została wyczerpana w środę. Czwartek jest więc ostatnim dniem przyjmowania zapisów.

Zapisy na papiery serii PPN emitowane przez Ghelamco miały trwać najpóźniej do 21 marca. Zostają jednak skrócone, ale popyt zgłaszany w środę i czwartek (13 i 14 marca) zostanie proporcjonalnie zredukowany.

Warta 25 mln zł oferta to druga z emisji, które ruszyły równolegle 7 marca. Większa oferta o wartości 35 mln zł została wyczerpana już pierwszego dnia. W praktyce przyjmowanie zapisów trwało dwa dni, a zgłoszony w tym czasie popyt sięgnął 86,2 mln zł, co wymusiło ponad 59-proc. redukcję.

Warunki emisji obligacji serii PPM i PPN nie różnią się. Jest to więc trzyletni dług oprocentowany na WIBOR 6M plus 4,25 pkt proc. marzy. Zabezpieczeniem obligacji jest zaś poręczenie udzielone przez Granbero Holdings, cypryjską spółkę, która konsoliduje polski biznes w grupie belgijskiego dewelopera.

Zasadnicza różnica między obiema emisjami Ghelamco, poza samą wartością oferty, to miejsce przyjmowania zapisów. Większą z nich, już zamkniętą, plasowano w DM PKO BP z zapisami od 216 tys. zł. Zapisy na mniejszą ofertę przyjmowane są zaś od 100 zł u członków konsorcjum dystrybucyjnego złożonego Michael/Ström DM, Noble Securities oraz DM BOŚ.

Na Catalyst notowanych jest 18 serii obligacji Ghelamco z terminami spłaty do marca 2022 r. W zdecydowanej większości przypadków dług dewelopera notowany jest powyżej nominału. Aktualnie rentowność zakupu najdłuższej serii – wygasającej za trzy lata GHE0322 – to 5,82 proc. brutto.

W ostatnich dniach deweloper zapowiedział jeszcze jedną emisję (50 mln zł), tym razem skierowaną jednak do inwestorów instytucjonalnych. Poprzednią ofertę wśród nich Ghelamco uplasowało w lutym oferując WIBOR 6M plus 4,5 pkt proc. marży, ale i cenie emisyjnej ustalonej z dyskontem. Efektywna marża to więc bliżej 4,9 pkt proc. Po stronie emitenta znacznie niższe były jednak koszty emisji niż w przypadku ofert publicznych.

Więcej wiadomości o Ghelamco Invest Sp. z o.o.

Więcej wiadomości kategorii Emisje

Emisje