wtorek, 21 maja 2019

Newsroom

Ghelamco zredukowało zapisy o 59,4 proc.

msd | 11 marca 2019
W wartej 35 mln zł publicznej ofercie, którą wyczerpano już pierwszego dnia, złożone zapisy sięgnęły 86,2 mln zł, a średnia wartość zlecenia nabycia to 513 tys. zł.

Publiczna oferta obligacji serii PPM została skrócona do dwóch dni, ponieważ już pierwszego dnia inwestorzy zgłosili popyt przekraczający dostępną pulę. Warte 86,2 mln zł zapisy na papiery dłużne złożyło 168 inwestorów, co znaczy, że średnia wartość zlecenia nabycia wyniosła 513 tys. zł.

Zapisy na obligacje serii PPM przyjmował DM PKO BP. To trzyletnie papiery oprocentowane na 4,25 pkt proc. ponad WIBOR 6M. Te same warunki Ghelamco oferuje też w drugiej – obecnie trwającej – emisji obligacji serii PPN o wartości 25 mln zł. Zapisy na te papiery przyjmowane są przez konsorcjum złożonego z Michael/Ström DM, Noble Securities oraz DM BOŚ. Teoretycznie to właśnie tylko w drugiej z ofert przewidziano możliwość udziału inwestorów instytucjonalnych, którzy zapisy składać mogą wyłącznie u oferującego – Pekao Investment Banking.

Oferta przeprowadzona przez DM PKO BP przewidywała minimalny zapis od 216 tys. zł. W przypadku wciąż trwającej emisji dystrybuowanej przez konsorcjum mniejszych lub niezależnych brokerów minimalna wartość zlecenia nabycia to 100 zł.

Na Catalyst notowanych jest 18 serii obligacji Ghelamco z terminami spłaty do marca 2022 r. W zdecydowanej większości przypadków dług dewelopera notowany jest powyżej nominału. Aktualnie rentowność zakupu najdłuższej serii – wygasającej za trzy lata GHE0322 – to 5,85 proc. brutto.

W maju i czerwcu Ghelamco musi wykupić cztery serie obligacji o łącznej wartości 127,6 mln zł. W listopadzie natomiast spółkę czeka jeszcze spłata papierów na 47,9 mln zł.

W ostatnich dniach deweloper zapowiedział jeszcze jedną emisję (50 mln zł), tym razem skierowaną jednak do inwestorów instytucjonalnych. Poprzednią ofertę wśród nich Ghelamco uplasowało w lutym, oferując WIBOR 6M plus 4,5 pkt proc. marży, ale i cenie emisyjnej ustalonej z dyskontem. Efektywna marża to więc bliżej 4,9 pkt proc. Po stronie emitenta znacznie niższe były jednak koszty emisji niż w przypadku ofert publicznych.

Więcej wiadomości o Ghelamco Invest Sp. z o.o.

Więcej wiadomości kategorii Emisje

Emisje