wtorek, 06 czerwca 2023

Newsroom

GNB pracuje nad sprzedażą pracujących kredytów

msd | 18 listopada 2021
Getin Noble Bank jest gotów sprzedać portfele wartych 548 mln zł kredytów dla wspólnot mieszkaniowych, aby poprawić współczynniki finansowe.

W ramach potencjalnego procesu sprzedaży trzech portfeli pracujących wierzytelności bank zakończył przyjmowanie wiążących ofert i przystąpił do ich analizy. 

„Zainicjowanie postępowania ofertowego na sprzedaż wskazanych wyżej portfeli ma celu poprawę głównych współczynników finansowych banku w ramach realizacji planu naprawy, w związku z czym bank informuje, że może nie dojść do zawarcia transakcji sprzedaży wszystkich lub niektórych portfeli w przypadku, gdy warunki ich sprzedaży będą dla banku niekorzystne ekonomicznie lub gdy będą one odbiegały od przyjętych przez bank założeń” – przekazał Getin Noble Bank.

Na koniec września jednostkowy współczynnik kapitału Tier 1 banku spadł do 5,9 proc., tj. poniżej ustalonej na 6 proc. unijnej normy. Kilkanaście dni później wskaźnik wynosił 5,8 proc. 

Poza błędami z przeszłości, ostatnie coraz większe problemy kapitałowe GNB mają mieć źródło we wzroście rentowności (spadku cen) posiadanych obligacji skarbowych oraz aprecjacji franka szwajcarskiego. Tymczasem od pierwszej połowy października, gdy bank informował o przełamaniu unijnej normy kapitałowej, rentowności i kurs CHF/PLN nadal rosły.

Podczas listopadowej telekonferencji przedstawiciele GNB informowali o „kilkudziesięciu” milionach niedoboru kapitału względem unijnej normy. W stosunku do polskiego wymogu połączonego bufora bankowi brakuje natomiast około 1,6 mld zł.

Na Catalyst notowanych jest 16 serii podporządkowanych obligacji Getin Noble Banku o łącznej wartości 680,7 mln zł i terminach spłaty od grudnia 2022 r. do sierpnia 2024 r. Rentowności części z nich dochodzą do 30 proc.

Więcej wiadomości o Getin Noble Bank S.A.

 • Udział niewykupionych obligacji zaczyna przyrastać

  04 kwietnia 2023
  W ostatnich 12 miesiącach do inwestorów nie wróciło 1,2 proc. kapitału z notowanych na Catalyst obligacji korporacyjnych. Jeszcze w tym roku wskaźnik ten wzrośnie do wartości dwucyfrowych.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Zero defaultów, mało emisji

  07 października 2022
  Wartość i liczba defaultów spadła do zera w ostatnich 12 miesiącach, co jest pierwszym takim okresem od kiedy mierzymy Indeks Default Rate. Inne dane statystyczne są bardziej zatrważające – wartość emisji obligacji korporacyjnych spadła o 41 proc. w III kw. (r/r).
  czytaj więcej
 • Ten rekord Catalyst nie zostanie pobity. Nigdy

  04 października 2022
  Przez ostatnich 12 miesięcy (do końca września) emitenci obecni na Catalyst wykupili w terminie wszystkie zapadające w tym czasie obligacje. Wartość naszego indeksu po raz pierwszy spadła do zera. Już wiadomo, że nie utrzyma się na tym poziomie.
  czytaj więcej
 • EuroRating uznał przymusową restrukturyzację Getin Noble Bank za 'default'

  03 października 2022
  Agencja ratingowa EuroRating uznała przymusową restrukturyzację banku, wszczętą przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, za zdarzenie typu "default" i obniżyła rating kredytowy nadany bankowi z 'C' do 'D'. Jednocześnie EuroRating zakończył prowadzenie oceny ratingowej Getin Noble Banku i wycofał nadany bankowi rating.
  czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

 • HB Reavis zobowiązany podnieść obligacyjną marżę

  06 czerwca 2023
  Wzrost wskaźników zadłużenia po zeszłorocznym podziale aktywów wymusza na deweloperze konieczność podniesienia marży na obligacjach wyemitowanych przez jego polską spółkę celową.
  czytaj więcej
 • PKN Orlen chce przejąć ZA Puławy

  06 czerwca 2023
  Koncern analizuje możliwość przejęcia Zakładów Azotów w Puławach, kontrolowanych przez Grupę Azoty. Ewentualną akwizycję chciałby zamknąć jeszcze w tym roku.
  czytaj więcej
 • PragmaGO przyspieszy wykup o dwa tygodnie

  06 czerwca 2023
  Faktoringowa spółka spłaci w tym miesiącu warte 10 mln zł papiery PRF0723, które pierwotnie wygasać miały 4 lipca.
  czytaj więcej
 • R.Power nie zarabia na odsetki

  06 czerwca 2023
  Poniesione w ubiegłym roku nakłady inwestycyjne wymusiły na deweloperze farm PV blisko czterokrotny wzrost zadłużenia. Koszty jego obsługi przekraczały wysokość zysku operacyjnego. Po niedawnym pozyskaniu inwestora mniejszościowego R.Power zapowiada 900 mln zł nakładów inwestycyjnych w 2023 r.
  czytaj więcej