wtorek, 18 czerwca 2019

Newsroom

GNB z obniżoną rezerwą obowiązkową także w 2019 roku

msd | 05 października 2018
Narodowy Bank Polski wydłużył obowiązujące w 2018 roku zwolnienie Getin Noble Banku z konieczności utrzymywania 55 proc. wymaganej rezerwy obowiązkowej także na kolejny rok.

Obowiązująca w NBP od 2010 roku stopa rezerwy obowiązkowej od środków złotowych i w walutach obcych oraz od środków uzyskanych z tytułu emisji papierów wartościowych to 3,5 proc. Natomiast od marca ubiegłego roku NBP obniżył do zera stopę rezerwy obowiązkowej od środków uzyskanych z tytułu operacji repo i sell-buy-back oraz środków pozyskanych na co najmniej dwa lata. Zgromadzone na rezerwie obowiązkowej środki oprocentowane są na 0,5 proc. w skali roku.

Dla GNB dalsze zwolnienie z obowiązku utrzymywania 55 proc. wymaganej rezerwy obowiązkowej oznacza, że bank wciąż będzie traktowany ulgowo. Będzie mógł bowiem trzymać w banku centralnym relatywnie mniej środków niż konkurencja.

GNB jest obecnie trakcie realizacji planów naprawy i ochrony kapitału. Ten pierwszy przynosi na razie mizerne efekty. W II kwartale bank miał 116,1 mln zł skonsolidowanej straty. Wprawdzie tłumaczył to zdarzeniami jednorazowymi, ale i bez nich nie byłby rentowny (miałby 7,7 mln zł straty). Na koniec czerwca GNB brakowało ponad 1,3 mld zł kapitału Tier 1.

Na Catalyst notowanych jest 35 serii obligacji GNB, w tym 34 to dług podporządkowany. Rentowności wielu z nich sięgają 12-17 proc. brutto.

Więcej wiadomości o Getin Noble Bank S.A.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

Emisje