wtorek, 06 czerwca 2023

Newsroom

GNB z obniżoną rezerwą obowiązkową także w 2019 roku

msd | 05 października 2018
Narodowy Bank Polski wydłużył obowiązujące w 2018 roku zwolnienie Getin Noble Banku z konieczności utrzymywania 55 proc. wymaganej rezerwy obowiązkowej także na kolejny rok.

Obowiązująca w NBP od 2010 roku stopa rezerwy obowiązkowej od środków złotowych i w walutach obcych oraz od środków uzyskanych z tytułu emisji papierów wartościowych to 3,5 proc. Natomiast od marca ubiegłego roku NBP obniżył do zera stopę rezerwy obowiązkowej od środków uzyskanych z tytułu operacji repo i sell-buy-back oraz środków pozyskanych na co najmniej dwa lata. Zgromadzone na rezerwie obowiązkowej środki oprocentowane są na 0,5 proc. w skali roku.

Dla GNB dalsze zwolnienie z obowiązku utrzymywania 55 proc. wymaganej rezerwy obowiązkowej oznacza, że bank wciąż będzie traktowany ulgowo. Będzie mógł bowiem trzymać w banku centralnym relatywnie mniej środków niż konkurencja.

GNB jest obecnie trakcie realizacji planów naprawy i ochrony kapitału. Ten pierwszy przynosi na razie mizerne efekty. W II kwartale bank miał 116,1 mln zł skonsolidowanej straty. Wprawdzie tłumaczył to zdarzeniami jednorazowymi, ale i bez nich nie byłby rentowny (miałby 7,7 mln zł straty). Na koniec czerwca GNB brakowało ponad 1,3 mld zł kapitału Tier 1.

Na Catalyst notowanych jest 35 serii obligacji GNB, w tym 34 to dług podporządkowany. Rentowności wielu z nich sięgają 12-17 proc. brutto.

Więcej wiadomości o Getin Noble Bank S.A.

 • Udział niewykupionych obligacji zaczyna przyrastać

  04 kwietnia 2023
  W ostatnich 12 miesiącach do inwestorów nie wróciło 1,2 proc. kapitału z notowanych na Catalyst obligacji korporacyjnych. Jeszcze w tym roku wskaźnik ten wzrośnie do wartości dwucyfrowych.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Zero defaultów, mało emisji

  07 października 2022
  Wartość i liczba defaultów spadła do zera w ostatnich 12 miesiącach, co jest pierwszym takim okresem od kiedy mierzymy Indeks Default Rate. Inne dane statystyczne są bardziej zatrważające – wartość emisji obligacji korporacyjnych spadła o 41 proc. w III kw. (r/r).
  czytaj więcej
 • Ten rekord Catalyst nie zostanie pobity. Nigdy

  04 października 2022
  Przez ostatnich 12 miesięcy (do końca września) emitenci obecni na Catalyst wykupili w terminie wszystkie zapadające w tym czasie obligacje. Wartość naszego indeksu po raz pierwszy spadła do zera. Już wiadomo, że nie utrzyma się na tym poziomie.
  czytaj więcej
 • EuroRating uznał przymusową restrukturyzację Getin Noble Bank za 'default'

  03 października 2022
  Agencja ratingowa EuroRating uznała przymusową restrukturyzację banku, wszczętą przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, za zdarzenie typu "default" i obniżyła rating kredytowy nadany bankowi z 'C' do 'D'. Jednocześnie EuroRating zakończył prowadzenie oceny ratingowej Getin Noble Banku i wycofał nadany bankowi rating.
  czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

 • HB Reavis zobowiązany podnieść obligacyjną marżę

  06 czerwca 2023
  Wzrost wskaźników zadłużenia po zeszłorocznym podziale aktywów wymusza na deweloperze konieczność podniesienia marży na obligacjach wyemitowanych przez jego polską spółkę celową.
  czytaj więcej
 • PKN Orlen chce przejąć ZA Puławy

  06 czerwca 2023
  Koncern analizuje możliwość przejęcia Zakładów Azotów w Puławach, kontrolowanych przez Grupę Azoty. Ewentualną akwizycję chciałby zamknąć jeszcze w tym roku.
  czytaj więcej
 • PragmaGO przyspieszy wykup o dwa tygodnie

  06 czerwca 2023
  Faktoringowa spółka spłaci w tym miesiącu warte 10 mln zł papiery PRF0723, które pierwotnie wygasać miały 4 lipca.
  czytaj więcej
 • R.Power nie zarabia na odsetki

  06 czerwca 2023
  Poniesione w ubiegłym roku nakłady inwestycyjne wymusiły na deweloperze farm PV blisko czterokrotny wzrost zadłużenia. Koszty jego obsługi przekraczały wysokość zysku operacyjnego. Po niedawnym pozyskaniu inwestora mniejszościowego R.Power zapowiada 900 mln zł nakładów inwestycyjnych w 2023 r.
  czytaj więcej