niedziela, 27 kwietnia 2025

Newsroom

GPW Benchmark złożyła do KNF wniosek ws. WIBOR-u

msd | 9 grudnia 2019
Należąca do Giełdy Papierów Wartościowych spółka GPW Benchmark złożyła do Komisji Nadzoru Finansowego wniosek o udzielenie zezwolenia na pełnienie funkcji administratora stawek WIBID i WIBOR.

Złożenie wniosku przed 1 stycznia 2020 r. pozwala stawkom referencyjnym WIBID i WIBOR korzystać z okresu przejściowego, trwającego do czasu wydania przez KNF decyzji o udzieleniu GPW Benchmark zezwolenia na pełnienie administratora tych stawek. Takie rozwiązanie ma zapewnić zachowanie ciągłości stosowania WIBID-u i WIBOR-u. 

- (…) Przed nami etap postępowania administracyjnego, składania ewentualnych uzupełnień i wyjaśnień w jego toku oraz dokonywania zmian na żądanie organu nadzoru. Równolegle będzie się toczyć faza wdrożeniowa wymogów nowej dokumentacji tak w GPW Benchmark, jak i u uczestników fixingu. Przed podjęciem decyzji organ nadzoru musi się upewnić, czy wszystko w praktyce działa tak, jak zostało opisane w dokumentach. Rok 2020 będzie zatem czasem jeszcze bardziej wytężonej pracy – powiedziała Aleksandra Bluj, wiceprezes GPW Benchmark, cytowana w komunikacie prasowym.

Konieczność wprowadzenia zmian w stawce WIBOR wynika z unijnego rozporządzenia, która ma być odpowiedzią na odkryte w przeszłości manipulacje takimi wskaźnikami referencyjnym, jak LIBOR. Dostosowanie WIBOR-u do unijnych wymogów ma spowodować, że stawka ta będzie lepiej odzwierciedlać faktycznie zawierane transakcje na rynku międzybankowym. GPW Benchmark chce wykorzystać do tego metodę kaskady danych, gdzie w pierwszej kolejności uwzględniane będą dane transakcyjne. Z symulacją stawek WIBID i WIBOR oparty o metodę kaskady danych można zapoznać się na stronie internetowej GPW Benchmark, gdzie znajdziemy też symulacje alternatywnych indeksów, jak WIRF (Warszawski Indeks Rynku Finansowego, czy WIBON (indeks kalkulowany jako składana stopa ze stawek ON – overnight).

Z uwagi na systemowe znaczenie dla rynku finansowego WIBOR został wpisany na listę kluczowych wskaźników referencyjnych Komisji Europejskiej, obok takich stawek, jak LIBOR, EURIBOR, EONIA i STIBOR. 

Aktualnie uczestnikami fixingu stawek WIBID i WIBOR są: Bank Gospodarstwa Krajowego, Bank Handlowy, Bank Millennium, Bank Pekao, BNP Paribas Bank Polska, Deutsche Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski oraz Santander Bank Polska.

Na marginesie, akurat 6 grudnia trzymiesięczny WIBOR spadł o 1 pkt bazowy do 1,70 proc., poziomu po raz ostatni widzianego pod koniec ubiegłorocznych wakacji.

Na 45 mld zł obligacji korporacyjnych notowanych na Catalyst blisko 35 mld zł (78 proc.) ma oprocentowanie ustalane w oparciu o stopę WIBOR.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

  • Podsumowanie tygodnia: Nowe szaty króla 2

    25 kwietnia 2025
    Rentowność amerykańskich dziesięciolatek znajduje się dokładnie tam, gdzie dwa i pół roku temu, trzydziestolatek o 30 punktów wyżej. Czy tak wygląda rynek szykujący się do hossy?
    czytaj więcej
  • Nadal nieduży dług grupy Inpro przed emisjami

    25 kwietnia 2025
    Trójmiejski deweloper zamknął ubiegły rok z niezbyt wygórowanym zadłużeniem. Kwestie nieco niższej płynności gotówkowej może rozwiązać emisjami obligacji – już przeprowadzoną w spółce zależnej, jak i dopiero zapowiedzianą przez podmiot dominujący.
    czytaj więcej
  • Pekabex odchudził zadłużenie

    25 kwietnia 2025
    Pomimo ubiegłorocznego spadku rentowności dwóch kluczowych segmentów działalności, wypracowana w IV kwartale gotówka pozwoliła budowlanej grupie na obniżenie długu netto do najniższego poziomu od blisko dwóch lat.
    czytaj więcej
  • PragmaGO nie zwalnia tempa

    25 kwietnia 2025
    Organiczny rozwój portfela wraz z dwiema akwizycjami pozwoliły faktoringowo-pożyczkowej grupie na wyraźną poprawę ubiegłorocznych wyników, ale i przy nadal rosnącym zadłużeniu.
    czytaj więcej