środa, 25 maja 2022

Newsroom

GTC rusza z emisją akcji

msd | 14 grudnia 2021
Deweloper rozpoczął budowę przyspieszonej księgi popytu na 55 mln akcji nowej emisji. Jeśli zainteresowanie inwestorów dopisze, może zwiększyć ofertę o kolejne 42,1 mln walorów.

Według aktualnych giełdowych notowań (6,9 zł za akcję), wartość oferty to około 380 mln zł z możliwością zwiększenia do około 670 mln zł. Emisja prowadzona jest z wyłączeniem prawa poboru, ale z pierwszeństwem dla aktualnych inwestorów dewelopera. Ponadto główny akcjonariusz spółki zobowiązał się objąć akcje nowej emisji za równowartość do 55 mln euro (255 mln zł), z zastrzeżeniem, że nie przekroczy progu 66 proc. ogólnej liczby głosów (tyloma dysponuje obecnie).

Jak zapowiadali przedstawiciele GTC w poprzednich miesiącach, dokapitalizowanie spółki ma być jednym z elementów obniżenia jej zadłużenia (drugi to sprzedaż aktywów w Serbii). Deweloper nadal też chce dążyć do refinansowania zadłużenia kredytowego niezabezpieczonymi obligacjami. Dlatego najpóźniej na początku przyszłego roku chce wyjść na rynek z kolejną emisją euroobligacji. Spółka powoli żegna się natomiast z polskim rynkiem długu. Ani jej czerwcowa emisja euroobligacji (500 mln euro), ani wcześniejsze emisje w węgierskim forincie, nie będą notowane na warszawskim parkiecie.

Na GPW znajdują się dwie serie obligacji GTC o wartości 220 mln zł i 9,4 mln euro, lecz do żadnych transakcji nimi nie dochodzi (złotowe papiery notowane są tylko na hurtowym rynku BondSpot).

Więcej wiadomości o Globe Trade Centre S.A.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

 • Archicom znów bez długu netto

  24 maja 2022
  Kontrolowany przez Echo Investment wrocławski deweloper czwarty kwartał z rzędu utrzymał przewagę środków pieniężnych nad zadłużeniem odsetkowym.
  czytaj więcej
 • Góra gotówki w Atalu

  24 maja 2022
  Po kolejnym kwartale wysokich przepływów operacyjnych deweloperska grupa miała prawie 686 mln zł środków pieniężnych. Po raz pierwszy w giełdowej historii Atalu przekraczały one wartość posiadanego zadłużenia odsetkowego.
  czytaj więcej
 • PKO BP ogranicza nadpłynność

  24 maja 2022
  Skonsolidowany zysk netto bankowego lidera przekroczył 1,4 mld zł w I kwartale, ale jego współczynniki kapitałowe znalazły się najniżej od marca 2020 r., a wskaźnik pokrycia płynności zanotował najniższą wartość od 2019 r.
  czytaj więcej
 • Dom Development spokojny o przyszłość

  23 maja 2022
  Już po raz ósmy z rzędu deweloper zamknął kwartał z gotówką netto, wyrażając przekonanie, że do kryzysu na rynku mieszkaniowym jest bardzo daleko. Na znak bardzo dobrej kondycji finansowej chce wypłacić ponad 268 mln zł dywidendy.
  czytaj więcej