wtorek, 06 czerwca 2023

Newsroom

GTC rusza z emisją akcji

msd | 14 grudnia 2021
Deweloper rozpoczął budowę przyspieszonej księgi popytu na 55 mln akcji nowej emisji. Jeśli zainteresowanie inwestorów dopisze, może zwiększyć ofertę o kolejne 42,1 mln walorów.

Według aktualnych giełdowych notowań (6,9 zł za akcję), wartość oferty to około 380 mln zł z możliwością zwiększenia do około 670 mln zł. Emisja prowadzona jest z wyłączeniem prawa poboru, ale z pierwszeństwem dla aktualnych inwestorów dewelopera. Ponadto główny akcjonariusz spółki zobowiązał się objąć akcje nowej emisji za równowartość do 55 mln euro (255 mln zł), z zastrzeżeniem, że nie przekroczy progu 66 proc. ogólnej liczby głosów (tyloma dysponuje obecnie).

Jak zapowiadali przedstawiciele GTC w poprzednich miesiącach, dokapitalizowanie spółki ma być jednym z elementów obniżenia jej zadłużenia (drugi to sprzedaż aktywów w Serbii). Deweloper nadal też chce dążyć do refinansowania zadłużenia kredytowego niezabezpieczonymi obligacjami. Dlatego najpóźniej na początku przyszłego roku chce wyjść na rynek z kolejną emisją euroobligacji. Spółka powoli żegna się natomiast z polskim rynkiem długu. Ani jej czerwcowa emisja euroobligacji (500 mln euro), ani wcześniejsze emisje w węgierskim forincie, nie będą notowane na warszawskim parkiecie.

Na GPW znajdują się dwie serie obligacji GTC o wartości 220 mln zł i 9,4 mln euro, lecz do żadnych transakcji nimi nie dochodzi (złotowe papiery notowane są tylko na hurtowym rynku BondSpot).

Więcej wiadomości o Globe Trade Centre S.A.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

 • HB Reavis zobowiązany podnieść obligacyjną marżę

  06 czerwca 2023
  Wzrost wskaźników zadłużenia po zeszłorocznym podziale aktywów wymusza na deweloperze konieczność podniesienia marży na obligacjach wyemitowanych przez jego polską spółkę celową.
  czytaj więcej
 • PKN Orlen chce przejąć ZA Puławy

  06 czerwca 2023
  Koncern analizuje możliwość przejęcia Zakładów Azotów w Puławach, kontrolowanych przez Grupę Azoty. Ewentualną akwizycję chciałby zamknąć jeszcze w tym roku.
  czytaj więcej
 • PragmaGO przyspieszy wykup o dwa tygodnie

  06 czerwca 2023
  Faktoringowa spółka spłaci w tym miesiącu warte 10 mln zł papiery PRF0723, które pierwotnie wygasać miały 4 lipca.
  czytaj więcej
 • R.Power nie zarabia na odsetki

  06 czerwca 2023
  Poniesione w ubiegłym roku nakłady inwestycyjne wymusiły na deweloperze farm PV blisko czterokrotny wzrost zadłużenia. Koszty jego obsługi przekraczały wysokość zysku operacyjnego. Po niedawnym pozyskaniu inwestora mniejszościowego R.Power zapowiada 900 mln zł nakładów inwestycyjnych w 2023 r.
  czytaj więcej