poniedziałek, 26 lipca 2021

Newsroom

Henryk K. został zatrzymany

msd | 30 grudnia 2020
Były prezes i większościowy akcjonariusz Zakładów Mięsnych Henryk Kania został zatrzymany w Argentynie. Aktualnie trwa procedura ekstradycyjna, która ma na celu sprowadzenie go do Polski, wynika z informacji podanych przez superbiz.se.pl.

Zatrzymany w Buenos Aires biznesmen ma przebywać w areszcie domowym. Jak podaje superbiz.se.pl, jeśli ekstradycja Henryka K. się powiedzie, wówczas usłyszy zarzuty dotyczące między innymi udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, czy popełnienia przestępstw skarbowych. Ma mu grozić do 15 lat pozbawienia wolności.

Henryk K. był poszukiwany listem gończym od marca tego roku. Wśród zarzucanych mu czynów znajdować się ma wystawianie pustych faktur na setki milionów złotych i wyłudzenie podatku VAT.

Kontrolowane przez biznesmena Zakłady Mięsne Henryk Kania zbankrutowały w I połowie 2019 r. Na kilka tygodni przed upływem terminu spłaty wartych 50 mln zł obligacji KAN0619 wobec spółki otwarto postępowanie restrukturyzacyjne, które sąd umorzył po sześciu miesiącach. Ostatecznie skończyło się na upadłości, która została ogłoszona w czerwcu 2020 r., a stała się prawomocna w październiku. W ramach postępowania upadłościowego zorganizowana część przedsiębiorstwa ZMHK została sprzedana za 100 mln zł na rzecz Cedrobu. Z rozliczenia tej transakcji uda się spłacić tylko niewielką część wierzycieli spółki. I raczej nie będzie wśród nich obligatariuszy.

Niewykupione w czerwcu 2019 r. obligacje Kani nie były w ogóle zabezpieczone. Natomiast dwie kolejne serie KAN0321 i KA10321 o łącznej wartości 100,9 mln zł zabezpieczono poręczeniem Henryka K. oraz oświadczeniami o poddaniu się egzekucji przez spółkę i poręczyciela. Ten ostatni oficjalnie nie ma jednak majątku.

Przed pojawieniem się w Argentynie Henryk K. miał przebywać na prywatnej wyspie na Bahamach, wynika z informacji podanych przez PAP.

Więcej wiadomości o Zakłady Mięsne Henryk Kania S.A.

Więcej wiadomości kategorii Purgatorium

Emisje