poniedziałek, 25 listopada 2024

Newsroom

Idea Bank komentuje zatrzymanie byłych pracowników

Michał Sadrak, Obligacje.pl | 26 lutego 2019
Bank przypomina, że zatrzymanie przez CBA kilkunastu byłych pracowników banku, w tym byłych członków zarządu, nie ma związku z jego bieżącą działalnością. Idea Bank podkreśla też, że sam jest tutaj pokrzywdzonym.

Jak informowaliśmy rano, powołując się na RMF FM i Radio Zet, funkcjonariusze CBA zatrzymali w poniedziałek 18 osób powiązanych z aferą GetBacku. Wśród zatrzymanych są byli pracownicy Idea Banku, w tym były prezes Jarosław A. oraz inni byli członkowie zarządu.

W dniu 25 lutego 2019 r. Prokuratura Regionalna w Warszawie dokonała szeregu czynności w postaci: zatrzymań, przeszukań i zabezpieczenia dowodów, o co bank wnosił w szeregu wniosków. Należy podkreślić, że bank od wielu miesięcy współpracuje z organami prokuratury i ustala działania swoich byłych pracowników i byłych członków zarządu, które mogą nosić znamiona przestępstw, w tym na szkodę Idea Bank S.A. Szkody, które mogły powstać w wyniku działań w/w osób, przekraczają wiele milionów złotych – poinformował Idea Bank we wtorkowym komunikacie.

Bank przypomina też, że w lipcu 2018 r. złożył do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez niektórych byłych członków zarządu. W postępowaniu tym Idea Bank uzyskał status pokrzywdzonego.

Bank podjął bardzo szerokie działania w celu pełnego wyjaśnienia okoliczności związanych z udziałem pracowników i współpracowników Banku w procesie dystrybucji obligacji GetBack. Od kwietnia 2018 r. przeprowadzono trzy postępowania audytowe dotyczące różnych aspektów tej sprawy – podał Idea Bank.

W wyniku dokonanego przeglądu kadr, jak zaznacza bank, zakończono współpracę z osobami, które nie działały zgodnie z regulacjami wewnętrznymi i przepisami prawa. Bank miał też skierować do prokuratury 14 zawiadomień o możliwości popełnienia przestępstwa przez 12 osób.

Podjęte działania potwierdzają pełne zaangażowanie banku w wyjaśnienie tej sprawy. Obecne wydarzenia dotyczą zdarzeń o charakterze minionym oraz byłych współpracowników Idea Bank i nie mają związku z bieżącą działalnością operacyjną banku – podano także.

Jarosław A. ze stanowiska prezesa zrezygnował w październiku 2017 r. Kilka miesięcy później akcjonariusze banku nie udzielili mu absolutorium z wykonywania obowiązków. Sam Idea Bank miał natomiast zawiadomić prokuraturę o niedochowaniu przez byłego prezesa i członka zarządu należytej staranności podczas sprzedaży obligacji GetBacku przez bank.

W związku ze sprzedażą papierów dłużnych GetBacku KNF wpisała Idea Bank na listę ostrzeżeń publicznych w zakresie prowadzenia działalności maklerskiej bez zezwolenia (nie dotyczy działalności bankowej). Wiązało się to także z zawiadomieniem prokuratury.

Sprzedaż obligacji GetBacku przez Idea Bank bada też UOKiK, który prowadzi postępowanie wobec banku.

Wcześniej w aferze GetBacku zatrzymano 20 osób. We wtorek lista osób z zarzutami może się niemal podwoić.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst