sobota, 22 września 2018

Newsroom

Indeks Rynku Obligacji (06.10)

Remigiusz Iwan, Rynekobligacji.com | 09 października 2017
Ostatnie trzy tygodnie to duża zmiana w cenach obligacji notowanych na rynku Catalyst. Po wielu tygodniach systematycznego wzrostu, tym razem miała miejsce korekta, podczas której spadły ceny obligacji wielu interesujących emitentów.

Wartość Indeksu Rynku Obligacji na 6 października 2017 wyniosła 3,41 pkt proc., czyli aż o 0,27 pkt proc. więcej niż trzy tygodnie temu.

Indeks Rynku Obligacji

Mamy zatem znaczący zwrot w rentownościach obligacji, czyli potencjalnie większe szanse na dobre zakupy na Catalyst.

Wartość stopy bazowej WIBOR 3M od dłuższego czasu się nie zmienia i pozostaje na poziomie 1,73 pkt proc.

Za medianę, czyli emitenta obligacji ze „środkową” rentownością, odpowiada Polska Grupa Farmaceutyczna. Warto również odnotować, że w skład indeksu wchodzi obecnie rekordowa liczba 75 spółek.

Rekord liczby spółek mamy dzięki temu, że w ubiegłych dwóch tygodniach do składu Indeksu dołączyły dwie spółki.

Pierwszą z nowości są obligacje podporządkowane banku PKO BP (PKO0827). Wartość emisji to 1,7 mld zł, niestety cena jednostkowa obligacji to 100 000 zł. Drugą nową (starą) spółką na Catalyst jest Griffin Real Estate Invest, który po krótkiej nieobecności powrócił na Catalyst z serią obligacji GFN1219, niestety nominał obligacji w tym przypadku również wynosi 100 000 zł.

W ostatnich dwóch tygodniach na Catalyst pojawiły się również nowe emisje obligacji AB SA, Getin Noble Bank i Marvipol, a zostały wycofane papiery Capital Parku, Getin Noble Banku, Lokum Deweloper i MCI Capital.

Ciekawe wydarzenia i informacje z ubiegłego tygodnia

Tym razem prezentuję całkiem pokaźną grupę znanych inwestorom indywidualnym firm, których ceny obligacji spadły (czyli rentowność inwestycji wzrosła) w ostatnim czasie.

Średnia rentowność brutto obligacji Alior Banku wzrosła w ostatnich kilku miesiącach z rejonów 3,8 proc. do poziomu powyżej 4,2 proc.

Rentowność brutto obligacji Alior Bank

Podobną sytuację obserwujemy na obligacjach Bestu, ich średnia rentowność na przestrzeni dwóch miesięcy wzrosła z 5,15 proc. do 5,45 proc.

Rentowność brutto obligacji Best

Nie inaczej jest z rentownościami obligacji Cyfrowego Polsatu, które wzrosły w ciągu dwóch miesięcy z 3,55 proc. do 4,08 proc.

Rentowność brutto obligacji Cyfrowy Polsat

Przecena nie oszczędziła również rentowności obligacji lidera branży wierzytelności, czyli Kruka. Średnia rentowność brutto obligacji wrosła z 3,84 proc. do 4,34 proc.

Rentowność brutto obligacji Kruk

Jeszcze większy wzrost rentowności, z 4,61 proc. do 5,56 proc., notujemy na obligacjach MCI Capital.

Rentowność brutto obligacji MCI Capital

Tutaj akurat mieliśmy do czynienia z debiutem obligacji powiązanej spółki MCI Management, a także z publiczną emisją obligacji MCI.PrivateVentures. Być może obligacje tych spółek szukają punktu równowagi.

Przykładów tak dużych zmian rentowności obligacji jest więcej. Wypisałem sobie również takie spółki jak: Comp, Polska Grupa Farmaceutyczna, Robyg, Voxel czy Zakłady Mięsne Kania.

Czy to jest już dobry moment do uzupełnienia portfeli obligacji, czy może zmiana będzie miała charakter trwałej tendencji, tego nie wiem. Trudno mi jednoznacznie wskazać przyczynę aż tak dużej zmiany.

Chociaż cień podejrzeń można kierować w kierunku rynku obligacji skarbowych, których ceny również spadły w ciągu ostatniego miesiąca, czyli zwiększyła się opłacalność inwestowania w te instrumenty, co pokazuje wykres rentowności 10-letnich obligacji skarbowych.

Rentowność obligacji skarbowych

Dodając do powyższego rosnącą inflację, przy WIBOR 3M znajdującym się na stałym poziomie (czyli oprocentowanie obligacji zmiennych nie wzrasta), możemy uznać, że rentowność inwestycji w obligacje korporacyjne maleje w porównaniu do innych form inwestycji.

Przypominam, że Indeks Rynku Obligacji ma charakter informacyjny i edukacyjny, a informacje podawane we wpisie nie mają charakteru rekomendacji inwestycyjnej. Każdy inwestor podejmuje decyzje na własne ryzyko i odpowiedzialność.

 • Niekorzystny dla MCI zwrot w sprawie JTT Computer

  19 września 2018
  Sąd Apelacyjny we Wrocławiu zmienił zaskarżony wyrok i zasądził MCI 2,2 mln zł wraz z odsetkami od skarbu państwa. Problem w tym, że spółka już kilka lat temu otrzymała z tego tyłu 46,4 mln zł.
  czytaj więcej
 • Best rezygnuje z publicznych emisji obligacji

  13 września 2018
  Windykator zrezygnował z przeprowadzenia kolejnych publicznych ofert w ramach wartego 350 mln zł programu, dla którego KNF zatwierdziła prospekt 25 października 2017 r.
  czytaj więcej
 • Wyraźny spadek zysków Bestu w II kwartale

  11 września 2018
  Pomimo wzrostu spłat przychody windykacyjnej grupy nie zmieniły się, a jej zysk netto spadł o 41,6 proc. r/r do 14 mln zł w II kwartale. Dług netto po raz pierwszy przekroczył 700 mln zł. I choć względem kapitałów własnych prawie się nie zmienił, to Best może mieć problem z innym wskaźnikiem zadłużenia.
  czytaj więcej
 • Spadek obrotów obligacjami firm

  10 września 2018
  Wartość sesyjnych obrotów korporacyjnym długiem spadła w sierpniu o 32,5 proc. m/m i 19,9 proc. r/r do 95,3 mln zł. Wciąż ponad połowę handlu stanowiły obligacje pochodzące z publicznych ofert prospektowych, kierowany głównie do inwestorów indywidualnych.
  czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

Emisje