czwartek, 21 czerwca 2018

Newsroom

Indeks Rynku Obligacji (06.10)

Remigiusz Iwan, Rynekobligacji.com | 09 października 2017
Ostatnie trzy tygodnie to duża zmiana w cenach obligacji notowanych na rynku Catalyst. Po wielu tygodniach systematycznego wzrostu, tym razem miała miejsce korekta, podczas której spadły ceny obligacji wielu interesujących emitentów.

Wartość Indeksu Rynku Obligacji na 6 października 2017 wyniosła 3,41 pkt proc., czyli aż o 0,27 pkt proc. więcej niż trzy tygodnie temu.

Indeks Rynku Obligacji

Mamy zatem znaczący zwrot w rentownościach obligacji, czyli potencjalnie większe szanse na dobre zakupy na Catalyst.

Wartość stopy bazowej WIBOR 3M od dłuższego czasu się nie zmienia i pozostaje na poziomie 1,73 pkt proc.

Za medianę, czyli emitenta obligacji ze „środkową” rentownością, odpowiada Polska Grupa Farmaceutyczna. Warto również odnotować, że w skład indeksu wchodzi obecnie rekordowa liczba 75 spółek.

Rekord liczby spółek mamy dzięki temu, że w ubiegłych dwóch tygodniach do składu Indeksu dołączyły dwie spółki.

Pierwszą z nowości są obligacje podporządkowane banku PKO BP (PKO0827). Wartość emisji to 1,7 mld zł, niestety cena jednostkowa obligacji to 100 000 zł. Drugą nową (starą) spółką na Catalyst jest Griffin Real Estate Invest, który po krótkiej nieobecności powrócił na Catalyst z serią obligacji GFN1219, niestety nominał obligacji w tym przypadku również wynosi 100 000 zł.

W ostatnich dwóch tygodniach na Catalyst pojawiły się również nowe emisje obligacji AB SA, Getin Noble Bank i Marvipol, a zostały wycofane papiery Capital Parku, Getin Noble Banku, Lokum Deweloper i MCI Capital.

Ciekawe wydarzenia i informacje z ubiegłego tygodnia

Tym razem prezentuję całkiem pokaźną grupę znanych inwestorom indywidualnym firm, których ceny obligacji spadły (czyli rentowność inwestycji wzrosła) w ostatnim czasie.

Średnia rentowność brutto obligacji Alior Banku wzrosła w ostatnich kilku miesiącach z rejonów 3,8 proc. do poziomu powyżej 4,2 proc.

Rentowność brutto obligacji Alior Bank

Podobną sytuację obserwujemy na obligacjach Bestu, ich średnia rentowność na przestrzeni dwóch miesięcy wzrosła z 5,15 proc. do 5,45 proc.

Rentowność brutto obligacji Best

Nie inaczej jest z rentownościami obligacji Cyfrowego Polsatu, które wzrosły w ciągu dwóch miesięcy z 3,55 proc. do 4,08 proc.

Rentowność brutto obligacji Cyfrowy Polsat

Przecena nie oszczędziła również rentowności obligacji lidera branży wierzytelności, czyli Kruka. Średnia rentowność brutto obligacji wrosła z 3,84 proc. do 4,34 proc.

Rentowność brutto obligacji Kruk

Jeszcze większy wzrost rentowności, z 4,61 proc. do 5,56 proc., notujemy na obligacjach MCI Capital.

Rentowność brutto obligacji MCI Capital

Tutaj akurat mieliśmy do czynienia z debiutem obligacji powiązanej spółki MCI Management, a także z publiczną emisją obligacji MCI.PrivateVentures. Być może obligacje tych spółek szukają punktu równowagi.

Przykładów tak dużych zmian rentowności obligacji jest więcej. Wypisałem sobie również takie spółki jak: Comp, Polska Grupa Farmaceutyczna, Robyg, Voxel czy Zakłady Mięsne Kania.

Czy to jest już dobry moment do uzupełnienia portfeli obligacji, czy może zmiana będzie miała charakter trwałej tendencji, tego nie wiem. Trudno mi jednoznacznie wskazać przyczynę aż tak dużej zmiany.

Chociaż cień podejrzeń można kierować w kierunku rynku obligacji skarbowych, których ceny również spadły w ciągu ostatniego miesiąca, czyli zwiększyła się opłacalność inwestowania w te instrumenty, co pokazuje wykres rentowności 10-letnich obligacji skarbowych.

Rentowność obligacji skarbowych

Dodając do powyższego rosnącą inflację, przy WIBOR 3M znajdującym się na stałym poziomie (czyli oprocentowanie obligacji zmiennych nie wzrasta), możemy uznać, że rentowność inwestycji w obligacje korporacyjne maleje w porównaniu do innych form inwestycji.

Przypominam, że Indeks Rynku Obligacji ma charakter informacyjny i edukacyjny, a informacje podawane we wpisie nie mają charakteru rekomendacji inwestycyjnej. Każdy inwestor podejmuje decyzje na własne ryzyko i odpowiedzialność.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

Emisje