poniedziałek, 25 listopada 2024

Newsroom

Inflacja nadal przyspiesza

msd | 31 października 2022
Według szybkiego szacunku GUS, wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrósł w październiku o 17,9 proc. r/r wobec 17,2 proc. we wrześniu.

Wstępny odczyt za październik tylko oddala nas od zapowiadanego przez prezesa NBP „punktu zwrotnego”, który miał nastąpić w wakacje. Za pewną nowość uznać można natomiast to, że po raz pierwszy od kilku miesięcy opublikowany przez GUS szybki szacunek inflacji nie zaskoczył ekonomistów (zależnie od źródła, październikowy konsensus wynosił właśnie 17,9-18,0 proc. r/r).

Zdaniem Piotra Bujaka, głównego ekonomisty PKO BP, do lutego przyszłego roku inflacja CPI będzie jeszcze wyżej, by później zawrócić w dół. Odmienny pogląd wyrażają jednak ekonomiści z mBanku.

„Uważamy, że w najbliższym czasie uderzy w nas węglowa deflacja. Tym samym może to być najwyższy wskaźnik CPI w tym roku. Potem tylko efekty bazowe w lutym 2023 i już będzie z górki (…)” – napisali ekonomiści mBanku.

Według wstępnego odczytu, w ujęciu miesiąc do miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 1,8 proc., z czego żywność zdrożała o 2,7 proc. m/m, nośniki energii o 2,0 proc. m/m, a paliwa o 4,1 proc. m/m.

„RPP chce zakończyć cykl, ale inflacja wciąż rośnie. W listopadzie oczekujemy podwyżki stóp o 25pb.” – uważają ekonomiści z ING Banku.

Najbliższe posiedzenie RPP odbędzie się 9 listopada.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst