piątek, 26 kwietnia 2024

Newsroom

Inflacja spowolniła do 16,6 proc. r/r w grudniu

msd | 05 stycznia 2023
Jak wynika z szybkiego szacunku GUS, wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych spadł z 17,5 proc. r/r w listopadzie do 16,6 proc. w grudniu.

Zgodnie z oczekiwaniami, roczny wskaźnik CPI zanotował drugi spadkowy miesiąc z rzędu. Sporą niespodziankę sprawiła jednak skala tego spadku, gdyż konsensus ekonomistów zakładał wyhamowanie do 17,3 proc. r/r. Źródłem tego zaskoczenia miał być przede wszystkim spadek cen opału (nośniki energii potaniały o 3,3 proc. m/m).

W stosunku do listopada grudniowy wskaźnik inflacji wzrósł natomiast o 0,2 proc., w tym żywność droższa była o 1,4 proc., a nośniki energii i paliwa do prywatnych środków transportu potaniały kolejno o 3,3 proc. i 1,6 proc.

Jak przestrzegają ekonomiści mBanku, drugi z rzędu spadek rocznego wskaźnika CPI bynajmniej nie zamyka sprawy.

„W kolejnych dwóch miesiącach robimy sobie przerwę od spadków inflacji i ruszamy w kierunku 20%+. Węglowa deflacja zetrze się z podwyżkami cen energii oraz efektami podwyżek z początku roku. (…) Z jednej strony oczekiwania rynkowe pewnie ruszą w dół, ale to co będzie się działo w styczniu i lutym bardzo trudno policzyć (mnogość efektów wtórnych a sama zmiana cen energii nie jest oczywista)” – napisali ekonomiści mBanku.

Ich zdaniem, do czasu publikacji marcowej projekcji Rada Polityki Pieniężnej będzie miała do czynienia „tylko i wyłącznie z przyspieszeniem inflacji”.

Według zespołu analitycznego ING Banku szczyt inflacji, który jest jeszcze przed nami, wypadnie jednak poniżej 20 proc. r/r. 

W minioną środę RPP po raz czwarty z rzędu pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie, w tym referencyjną wynoszącą 6,75 proc. Aktualne stawki WIBOR, jak i notowania z rynku terminowego wskazują, że jego uczestnicy nie spodziewają się już kolejnych podwyżek stóp. Wręcz przeciwnie, wyceniają pierwszą obniżkę o 0,25 pkt proc. pod koniec tego roku.

Po czwartkowym odczycie CPI rentowność skarbowych dziesięciolatek spada o 20 pb. do 6,19 proc. i znajduje się najniżej od września ubiegłego roku. 

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Stałokuponowe trzylatki wypierają obligacje antyinflacyjne

    23 kwietnia 2024
    Spadek inflacji, a z nią i kuponów od czteroletnich obligacji oszczędnościowych sprawił, że inwestorzy umorzyli już ponad 40 proc. papierów kupowanych na początku 2022 r. Ich miejsce zajmują prawdopodobnie trzyletnie obligacje o stałym oprocentowaniu.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Ostatnia linia obrony

    19 kwietnia 2024
    Nowe, lokalne szczyty rentowności obligacji skarbowych prezentują się niepokojąco, ale wciąż jeszcze mogą się okazać tylko korektą. Póki co, stopy zwrotu większości funduszy dłużnych pozostają dodatnie i przecena długu może być brana za okazję.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Triumf niewierzących

    12 kwietnia 2024
    Nie jest to codzienna sytuacja. W jednym czasie rentowność obligacji skarbowych spada, a metali szlachetnych zyskuje. W piątek obligacje odbijały, ale metale szlachetne nadal drożały. Triumfują inwestorzy od dawna dostrzegający wyższość aktywów materialnych nad pieniądzem fiducjarnym.
    czytaj więcej
  • Raport miesięczny DM NWAI (marzec 2024)

    12 kwietnia 2024
    W marcu obrót na Catalyst osiągnął 307,83 mln zł – poniżej 12-miesięcznej średniej (463,97 mln zł) i aż o 32,1 proc. mniej niż miesiąc wcześniej.
    czytaj więcej