wtorek, 18 czerwca 2024

Newsroom

Inflacja spowolniła do 16,6 proc. r/r w grudniu

msd | 05 stycznia 2023
Jak wynika z szybkiego szacunku GUS, wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych spadł z 17,5 proc. r/r w listopadzie do 16,6 proc. w grudniu.

Zgodnie z oczekiwaniami, roczny wskaźnik CPI zanotował drugi spadkowy miesiąc z rzędu. Sporą niespodziankę sprawiła jednak skala tego spadku, gdyż konsensus ekonomistów zakładał wyhamowanie do 17,3 proc. r/r. Źródłem tego zaskoczenia miał być przede wszystkim spadek cen opału (nośniki energii potaniały o 3,3 proc. m/m).

W stosunku do listopada grudniowy wskaźnik inflacji wzrósł natomiast o 0,2 proc., w tym żywność droższa była o 1,4 proc., a nośniki energii i paliwa do prywatnych środków transportu potaniały kolejno o 3,3 proc. i 1,6 proc.

Jak przestrzegają ekonomiści mBanku, drugi z rzędu spadek rocznego wskaźnika CPI bynajmniej nie zamyka sprawy.

„W kolejnych dwóch miesiącach robimy sobie przerwę od spadków inflacji i ruszamy w kierunku 20%+. Węglowa deflacja zetrze się z podwyżkami cen energii oraz efektami podwyżek z początku roku. (…) Z jednej strony oczekiwania rynkowe pewnie ruszą w dół, ale to co będzie się działo w styczniu i lutym bardzo trudno policzyć (mnogość efektów wtórnych a sama zmiana cen energii nie jest oczywista)” – napisali ekonomiści mBanku.

Ich zdaniem, do czasu publikacji marcowej projekcji Rada Polityki Pieniężnej będzie miała do czynienia „tylko i wyłącznie z przyspieszeniem inflacji”.

Według zespołu analitycznego ING Banku szczyt inflacji, który jest jeszcze przed nami, wypadnie jednak poniżej 20 proc. r/r. 

W minioną środę RPP po raz czwarty z rzędu pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie, w tym referencyjną wynoszącą 6,75 proc. Aktualne stawki WIBOR, jak i notowania z rynku terminowego wskazują, że jego uczestnicy nie spodziewają się już kolejnych podwyżek stóp. Wręcz przeciwnie, wyceniają pierwszą obniżkę o 0,25 pkt proc. pod koniec tego roku.

Po czwartkowym odczycie CPI rentowność skarbowych dziesięciolatek spada o 20 pb. do 6,19 proc. i znajduje się najniżej od września ubiegłego roku. 

Więcej wiadomości kategorii Komentarze