piątek, 27 stycznia 2023

Newsroom

Inflacja spowolniła do 16,6 proc. r/r w grudniu

msd | 05 stycznia 2023
Jak wynika z szybkiego szacunku GUS, wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych spadł z 17,5 proc. r/r w listopadzie do 16,6 proc. w grudniu.

Zgodnie z oczekiwaniami, roczny wskaźnik CPI zanotował drugi spadkowy miesiąc z rzędu. Sporą niespodziankę sprawiła jednak skala tego spadku, gdyż konsensus ekonomistów zakładał wyhamowanie do 17,3 proc. r/r. Źródłem tego zaskoczenia miał być przede wszystkim spadek cen opału (nośniki energii potaniały o 3,3 proc. m/m).

W stosunku do listopada grudniowy wskaźnik inflacji wzrósł natomiast o 0,2 proc., w tym żywność droższa była o 1,4 proc., a nośniki energii i paliwa do prywatnych środków transportu potaniały kolejno o 3,3 proc. i 1,6 proc.

Jak przestrzegają ekonomiści mBanku, drugi z rzędu spadek rocznego wskaźnika CPI bynajmniej nie zamyka sprawy.

„W kolejnych dwóch miesiącach robimy sobie przerwę od spadków inflacji i ruszamy w kierunku 20%+. Węglowa deflacja zetrze się z podwyżkami cen energii oraz efektami podwyżek z początku roku. (…) Z jednej strony oczekiwania rynkowe pewnie ruszą w dół, ale to co będzie się działo w styczniu i lutym bardzo trudno policzyć (mnogość efektów wtórnych a sama zmiana cen energii nie jest oczywista)” – napisali ekonomiści mBanku.

Ich zdaniem, do czasu publikacji marcowej projekcji Rada Polityki Pieniężnej będzie miała do czynienia „tylko i wyłącznie z przyspieszeniem inflacji”.

Według zespołu analitycznego ING Banku szczyt inflacji, który jest jeszcze przed nami, wypadnie jednak poniżej 20 proc. r/r. 

W minioną środę RPP po raz czwarty z rzędu pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie, w tym referencyjną wynoszącą 6,75 proc. Aktualne stawki WIBOR, jak i notowania z rynku terminowego wskazują, że jego uczestnicy nie spodziewają się już kolejnych podwyżek stóp. Wręcz przeciwnie, wyceniają pierwszą obniżkę o 0,25 pkt proc. pod koniec tego roku.

Po czwartkowym odczycie CPI rentowność skarbowych dziesięciolatek spada o 20 pb. do 6,19 proc. i znajduje się najniżej od września ubiegłego roku. 

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

 • Podsumowanie tygodnia: Ożywienie rynku pierwotnego

  27 stycznia 2023
  Zapisy w emisji PragmaGO zostały zredukowane o 66 proc. Również popyt na euroobligacje PKO BP przekroczył trzykrotnie wartość oferty, a Ghelamco Invest bez problemu pozyskało 30 mln zł ze styczniowej oferty. Mamy więc sygnały ożywienia.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Dwucyfrowe zyski z ostatnich trzech miesięcy

  20 stycznia 2023
  Umocnienie obligacji skarbowych i informacje o odbiciu w sprzedaży mieszkań przełożyły się na wzrost notowań obligacji korporacyjnych na Catalyst (w tym obligacji deweloperów). Ale plasowanie obligacji wciąż jest drogie i trudne.
  czytaj więcej
 • Raport miesięczny DM NWAI (grudzień 2022)

  20 stycznia 2023
  W grudniu obrót na Catalyst osiągnął 386,34 mln zł, czyli poniżej 12-miesięcznej średniej (658,43 mln zł) i o 4,1 proc. mniej niż w listopadzie.
  czytaj więcej
 • Drożej na Catalyst

  19 stycznia 2023
  Już blisko dwie trzecie notowanych na GPW obligacji korporacyjnych wyceniana jest wyżej niż przed dwoma miesiącami. Drożeją zarówno papiery stałokuponowe, jak i te – znacznie popularniejsze – z oprocentowaniem opartym o WIBOR.
  czytaj więcej