środa, 27 września 2023

Newsroom

Inflacja spowolniła do 16,6 proc. r/r w grudniu

msd | 05 stycznia 2023
Jak wynika z szybkiego szacunku GUS, wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych spadł z 17,5 proc. r/r w listopadzie do 16,6 proc. w grudniu.

Zgodnie z oczekiwaniami, roczny wskaźnik CPI zanotował drugi spadkowy miesiąc z rzędu. Sporą niespodziankę sprawiła jednak skala tego spadku, gdyż konsensus ekonomistów zakładał wyhamowanie do 17,3 proc. r/r. Źródłem tego zaskoczenia miał być przede wszystkim spadek cen opału (nośniki energii potaniały o 3,3 proc. m/m).

W stosunku do listopada grudniowy wskaźnik inflacji wzrósł natomiast o 0,2 proc., w tym żywność droższa była o 1,4 proc., a nośniki energii i paliwa do prywatnych środków transportu potaniały kolejno o 3,3 proc. i 1,6 proc.

Jak przestrzegają ekonomiści mBanku, drugi z rzędu spadek rocznego wskaźnika CPI bynajmniej nie zamyka sprawy.

„W kolejnych dwóch miesiącach robimy sobie przerwę od spadków inflacji i ruszamy w kierunku 20%+. Węglowa deflacja zetrze się z podwyżkami cen energii oraz efektami podwyżek z początku roku. (…) Z jednej strony oczekiwania rynkowe pewnie ruszą w dół, ale to co będzie się działo w styczniu i lutym bardzo trudno policzyć (mnogość efektów wtórnych a sama zmiana cen energii nie jest oczywista)” – napisali ekonomiści mBanku.

Ich zdaniem, do czasu publikacji marcowej projekcji Rada Polityki Pieniężnej będzie miała do czynienia „tylko i wyłącznie z przyspieszeniem inflacji”.

Według zespołu analitycznego ING Banku szczyt inflacji, który jest jeszcze przed nami, wypadnie jednak poniżej 20 proc. r/r. 

W minioną środę RPP po raz czwarty z rzędu pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie, w tym referencyjną wynoszącą 6,75 proc. Aktualne stawki WIBOR, jak i notowania z rynku terminowego wskazują, że jego uczestnicy nie spodziewają się już kolejnych podwyżek stóp. Wręcz przeciwnie, wyceniają pierwszą obniżkę o 0,25 pkt proc. pod koniec tego roku.

Po czwartkowym odczycie CPI rentowność skarbowych dziesięciolatek spada o 20 pb. do 6,19 proc. i znajduje się najniżej od września ubiegłego roku. 

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

 • Podsumowanie tygodnia: Rekordy rentowności w USA

  22 września 2023
  Wygląda na to, że inwestorzy na rynku obligacji nie martwią się już o inflację, ale o podaż nowego długu ze strony rządów, o czym zresztą ostrzegaliśmy przez ostatnich kilka lat. Mimo zatrzymania cyklu podwyżek przez Fed, rentowności wzrosły do nowych szczytów w obecnym trendzie.
  czytaj więcej
 • Rekordy rentowności na rynkach bazowych

  21 września 2023
  Rentowność niemieckich i amerykańskich obligacji dziesięcioletnich przebiły szczyty dotychczasowego trendu, co otwiera im drogę do kolejnych maksimów. To zła perspektywa dla polskiego długu.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Wracają duże emisje

  15 września 2023
  Cyfrowy Polsat przydzielił obligacje warte 820 mln zł, Ghelamco pozyskało z emisji 340 mln zł, Kruk od poniedziałku przyjmuje zapisy w największej emisji dla inwestorów indywidualnych od 2017 r., wartej 90 mln zł. Rynek długu korporacyjnego odblokował się na dobre.
  czytaj więcej
 • Raport miesięczny DM NWAI (sierpień 2023)

  12 września 2023
  W sierpniu obrót na Catalyst osiągnął 316,54 mln zł, czyli poniżej 12-miesięcznej średniej, która wyniosła 457,73 mln zł i o 15,3 proc. mniej niż w lipcu.
  czytaj więcej