środa, 02 grudnia 2020

Newsroom

Kłopotliwe wezwanie na akcje Integera

msd | 07 marca 2017
Część akcjonariuszy operatora pocztowego, będących jednocześnie jego obligatariuszami, znalazło się w klinczu. Nie mogą przesadnie forsować wyższej ceny w wezwaniu, bo od jego powodzenia zależy to czy spółka spłaci obligacyjne zadłużenie.

Fundusz Advent International, który w porozumieniu z Rafałem Brzoską, prezesem Integera, wzywa do sprzedaży 70,01 proc. akcji spółki, zobowiązał się wesprzeć ją kwotą około 500 mln zł. W pierwszej kolejności środki trafić mają na spłatę zadłużenia, między innymi obligacyjnego. Integer ma bowiem do spłaty pięć serii papierów dłużnych, wartych nominalnie 140 mln zł, z czego 65 mln zł wygasa w tym roku. Niemniej, konieczna może okazać się i spłata dwóch serii wygasających w 2018 i 2019 r., bo jeszcze w tym roku mija okres karencji, podczas której obligatariusze zgodzili się odstąpić od badania wskaźnika dług netto/EBITDA.Znalezienie inwestora, który jest skłonny spłacić zadłużenie spółki, co do zasady powinno cieszyć obligatariuszy, zwłaszcza, że konieczne było już pierwsze przesunięcie terminu wykupu jednej serii, z lutego na maj. Natomiast część właścicieli papierów dłużnych jest też równocześnie akcjonariuszami Integera, co w sposób oczywisty oznacza, że chcieliby uzyskać jak najwyższą cenę za akcję. Instytucje są powściągliwe w komentowaniu zaproponowanej ceny (41,1 zł za akcję), niemniej wiadomo, że to przede wszystkim od ich postawy zależeć będą losy wezwania.

Akcjonariusze posiadający także dług Integera nie mogą przeszarżować z żądaniami, bo mają do stracenia najwięcej. W tym kontekście ciekawie wygląda dokupienie akcji przez Aegon OFE po cenie wyższej od proponowanej w wezwaniu i zwiększenie zaangażowania w kapitale spółki z 9,99 do 10,19 proc. I tak we wtorek rynkowa wartość pakietu akcji Integera znajdujących się w portfelu funduszu to około 36 mln zł wobec 30 mln zł, które Aegon ma w obligacjach spółki (cała seria ITG0617).

Obligatariusze Integera

Wśród instytucji zaangażowanych jednocześnie w akcje i obligacje Integera, oprócz wspomnianego Aegon OFE, wymienić można też fundusze zarządzane przez TFI PZU (60 mln zł w serii ITG0918), Allianz TFI (3 mln zł obligacji ITG1217) oraz Quercus TFI. W tym ostatnim przypadku wartość zaangażowania w obligacje nie jest znana.

Ze znaczących obligatariuszy w akcjonariacie Integera nie ujawniły się natomiast fundusze zarządzane przez Millennium TFI (21,2 mln zł w długu) oraz KBC TFI (10 mln zł).

Papiery dłużne pocztowego operatora notowane są wyłącznie na hurtowym rynku BondSpot, za wyjątkiem serii ITG0517, na której i tak dotychczas zawarto tylko jedną transakcję (w styczniu po 91 proc. nominału). 

Więcej wiadomości o Integer.pl S.A.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

Emisje