wtorek, 18 czerwca 2024

Newsroom

KNF nakazała Pekao BH opracowanie planu naprawy

msd | 15 lutego 2023
Nadzorca zobowiązał Pekao Bank Hipoteczny przygotowanie indywidualnego planu naprawy w celu ograniczenia ryzyka działalności, odzyskania rentowności i poprawy bezpieczeństwa działania.

Indywidualny plan naprawy powinien zapewnić możliwość szybkiego zastosowania przygotowanych rozwiązań w sytuacji materializacji ryzyka i wystąpienia zagrożenia bezpieczeństwa banku, wynika z komunikatu Pekao BH. 

„W ocenie Komisji za koniecznością sporządzenia przez bank indywidualnego planu naprawy przemawiają także potencjalne negatywne ekonomiczne skutki obecnej sytuacji gospodarczej w Polsce, w tym wzrost i wysoki poziom stóp procentowych wpływający na ograniczenie popytu na kredyty na nieruchomości, wcześniejsze spłaty kredytów hipotecznych oraz problemy niektórych kredytobiorców ze spłatą wcześniej zaciągniętych zobowiązań, co stwarza dodatkowe zagrożenie dla rentowności banków hipotecznych. Niepewność rozwoju sytuacji rynkowej i jej wpływ na bank
stanowi argument przemawiający za koniecznością opracowania planu naprawy” – napisano w komunikacie Pekao Banku Hipotecznego.

Sporządzony przez bank plan naprawy będzie podlegał zatwierdzeniu przez KNF.

Dotychczas Pekao BH był objęty grupowym planem naprawy opracowanym przez Bank Pekao.

Po trzech kwartałach ubiegłego roku Pekao BH miał 88,1 mln zł straty netto. W całym 2021 r. odnotował 90,3 mln zł straty, a w 2020 r. był 12,4 mln zł pod kreską. 

Na GPW znajduje się 16 serii listów zastawnych Pekao BH, w tym jedno w euro. Do transakcji nimi dochodzi jednak niezwykle rzadko lub wcale.

Lada moment minie już cztery lata od ostatniej emisji listów zastawnych przez Pekao BH.

Więcej wiadomości o Pekao Bank Hipoteczny S.A.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

 • Megaemisja Dekpolu debiutuje bez transakcji

  14 czerwca 2024
  Od piątku na Catalyst notowane są obligacje Dekpolu pochodzące z majowej emisji, z której budowlana grupa pozyskała 225 mln zł. Niewyczerpany apetyt popytu znajduje odzwierciedlenie w notowaniach - brakuje chętnych do sprzedaży po cenie zakupu.
  czytaj więcej
 • LPP na razie dowozi tegoroczne cele

  13 czerwca 2024
  Odzieżowa grupa poprawiła sprzedaż o 18 proc. r/r i wypracowała rekordowe 411 mln zł zysku operacyjnego w I kwartale. Podtrzymuje cel osiągnięcia około 21 mld zł obrotów przy 52-53 proc. marży handlowej, ale i przypomina, że nie chce rolować obligacji.
  czytaj więcej
 • CCC zapowiada rekordowe marże handlowe

  13 czerwca 2024
  Obuwnicza grupa nie zamierza poprzestawać na 51-proc. marży brutto ze sprzedaży, jaką udało jej się wypracować w I kwartale. Dopełnieniem trwającej restrukturyzacji ma być pozyskanie nowego finansowania jeszcze w tym miesiącu.
  czytaj więcej
 • Bocian opuści Catalyst bez wykupu

  12 czerwca 2024
  Everest Capital, spółka celowa pozyskująca finansowanie dla pożyczkowej grupy Bociana, porozumiała się z funduszami Agio w sprawie przedłużenia terminu spłaty papierów EVC0624 i ich „niezwłocznego” wycofania z GPW.
  czytaj więcej